החיים לא תמיד מסתדרים כמו שאנחנו רוצים, ולפעמים הנישואין שלנו פשוט לא מצליחים.
כשזה קורה, אנחנו צריכים לדעת מה האפשרויות העומדות בפנינו כדי להתגרש ולהמשיך הלאה בחיים. במיוחד אם התחתנו בנישואין אזרחיים, חשוב להבין איך עובד תהליך גירושין אזרחיים.

במאמר זה נסביר:

 • מה זה גירושין אזרחיים?
 • מי צריך לעבור תהליך כזה?
 • איך בדיוק מתנהל תהליך גירושין אזרחיים בישראל?
 • כמה זמן לוקח להתגרש?
 • מה קורה עם סוגיות כמו הסדרי ראייה ומזונות במסגרת גירושין אזרחיים
 • ועוד!

רוצים לדעת האם גירושין אזרחיים אפשריים במקרה שלכם ובמה זה כרוך?
מוזמנים לפנות ישירות אל משרדנו –
משרד עו"ד משפחה MGN ולתאם שיחת ייעוץ ראשונית ללא התחייבות.

משרד עורכי דין נחום, ג'ארדשטיין-משלי
ייצוג משפטי מוביל בתחום המשפחה
עו"ד לאה משלי גירארדשטיין

מה זה גירושין אזרחיים?

המונח "גירושין אזרחיים" מתייחס לתהליך ביטול הנישואין של זוגות שהתחתנו בנישואין אזרחיים, כלומר לא דרך הרבנות או מוסד דתי מוכר אחר. מדובר בזוגות שנישאו בטקס אזרחי בחו"ל (למשל בקפריסין או צ'כיה), או בטקס חילוני/רפורמי/קונסרבטיבי בארץ. כיוון שהרבנות לא מכירה בנישואין כאלו, הזוגות נדרשים לעבור הליך משפטי מיוחד על מנת להתגרש.

מי יכול (או צריך) להתגרש בגירושין אזרחיים?

בני זוג שהתחתנו בנישואין אזרחיים, בין אם מרצונם ובין אם מכיוון שלא יכלו להתחתן ברבנות, צריכים לפנות להליך גירושין אזרחיים במידה והחליטו להיפרד. 

בין הזוגות שנישאים אזרחית ועשויים להזדקק לכך:

 • זוגות שאינם רוצים להתחתן ברבנות מסיבות אידיאולוגיות
 • עולים שנישאו בחו"ל לפני העלייה לארץ
 • זוגות שאינם יכולים להתחתן ברבנות מסיבות הלכתיות (כהן וגרושה, ממזרים וכו')
 • בני זוג שאחד מהם או שניהם אינם יהודים
 • בני זוג להט"בים

כל אלו, במידה ויחליטו להיפרד, יצטרכו לפנות לתהליך גירושין אזרחיים על מנת לסיים את הנישואין שלהם מבחינה משפטית.

כך עובד התהליך של גירושין אזרחיים בישראל

התהליך של גירושין אזרחיים בישראל תלוי בסטטוס ההלכתי והאזרחי של בני הזוג. לפי זה נקבע באיזו ערכאה משפטית הם יכולים או צריכים להתגרש. 

מי צריך להתגרש גירושין אזרחיים בבית דין רבני?

ככלל, זוג שנישא בנישואין אזרחיים בו שני בני הזוג יהודים, יצטרך להתגרש ברבנות. משום שעל פי החוק בישראל, ליהודים יש חובה להתגרש בבית דין רבני, גם אם הם נישאו בנישואין אזרחיים.

למה בני זוג שנישאו בנישואין אזרחיים צריכים להתגרש בבית דין רבני?

הסיבה לכך היא שעל פי ההלכה היהודית, גם נישואין אזרחיים נחשבים כ"ספק קידושין". כלומר, יש חשש שמא הזוג נשוי באמת לפי ההלכה. לכן, כדי למנוע ספקות הלכתיים (כמו חשש לממזרות של ילדים שייוולדו בעתיד), ההלכה מחייבת את בני הזוג להתגרש כדת משה וישראל, וזאת גם אם הם התחתנו בנישואין אזרחיים. לכן גם החוק מחייב זאת.

זוגות שיצטרכו להתגרש בבית הדין הרבני

תהליך גירושין אזרחיים בבית הדין הרבני

התהליך של גירושין אזרחיים בבית דין רבני לרוב קצר ופשוט יותר מתהליך הגירושין הרגיל בין זוגות שהתחתנו דרך הרבנות. הוא דורש פחות דיונים והוכחות מצד בני הזוג. הם בדרך כלל לא צריכים "עילת גירושין" כלשהי, וההליך מתנהל בצורה יעילה יותר.

מי יכול להתגרש גירושין אזרחיים בבית דין לענייני משפחה?

בני זוג שאינם יהודים, או שההלכה לא מחייבת אותם להתגרש (כמו למשל זוג מדתות מעורבות, בני זוג חסרי דת או בני זוג מאותו המין), יכולים להתגרש בבית דין לענייני משפחה. הם אינם צריכים לעבור בבית דין רבני או בית דין דתי אחר.

תהליך גירושין אזרחיים בבית המשפט לענייני משפחה

תהליך הגירושין האזרחיים בבית משפט למשפחה נקרא "התרת נישואין". בהליך זה, בית המשפט פשוט מבטל את הנישואים של בני הזוג, ללא טקסים דתיים. במסגרתו, הזוג צריך להגיש תביעה ולצרף אליה מסמכים המוכיחים את הסטטוס שלהם.

אם אחד הצדדים בכל זאת שייך לעדה דתית מוכרת בארץ, בית המשפט יפנה לבית הדין של אותה עדה בשאלה. אם בית הדין יקבע שיש צורך בגירושין לפי הדין הדתי, התיק יועבר אליו. אבל בהיעדר צורך כזה, או במקרה שלא מגיעה תשובה מבית הדין הדתי בתוך שלושה חודשים, בית המשפט לענייני משפחה ידון בתיק והנישואין יבוטלו בהליך אזרחי.

כמה זמן לוקחים גירושין אזרחיים בישראל?

תהליך הגירושין האזרחיים, בין אם בבית דין רבני ובין אם בבית משפט לענייני משפחה, לרוב מהיר יותר מאשר הליך גירושין רגיל. זאת מכיוון שלא נדרשות הוכחות מורכבות, והתהליך המשפטי פשוט יותר. עם זאת, משך הזמן המדויק תלוי במידת שיתוף הפעולה והסכמת בני הזוג לגבי פרטי הגירושין.

אם בני הזוג מגיעים להסכמות לגבי כל הפרטים, התהליך יכול להסתיים תוך מספר חודשים. אבל אם יש ביניהם מחלוקות ואי הסכמות, זה יכול לקחת הרבה יותר זמן, אפילו שנים. בכל מקרה חשוב לקחת בחשבון שתהליך הגירושין עלול להתארך, ולהתכונן לכך מבחינה נפשית וכלכלית.

מי מכריע בנושא הסדרי ראיה, מזונות וחלוקת רכוש בגירושין אזרחיים?

הסמכות לדון בסוגיות כאלו לא נתונה בהכרח לערכאה שמטפלת בגירושין עצמם, כלומר בית הדין הרבני או בית המשפט לענייני משפחה. למעשה, בית המשפט לענייני משפחה יכול לדון בענייני הילדים והרכוש בנפרד ובמקביל לתהליך הגירושין האזרחיים.

כלומר, גם אם הגירושין עצמם מתבצעים בבית דין רבני, בית משפט לענייני משפחה עשוי להיות מעורב בכל הנוגע למזונות, משמורת, הסדרי ראייה וכדומה. 

יש אמנם אפשרות ש"לכרוך" את הדיונים בנושאים אלו בבית דין רבני, אבל זו לא חובה. חשוב להתייעץ עם עורך דין כדי להבין מה יותר נכון ואסטרטגי עבורכם בנסיבות שלכם.

מתי צריך לקיים את תהליך הגירושין האזרחיים בחו"ל?

יש מקרים שבהם גם גירושין אזרחיים אינם אפשריים בארץ. למשל, אם בני הזוג נישאו בחו"ל ושניהם אינם יהודים (למשל זוג נוצרי, מוסלמי וכו'). אז כדי להתגרש הם חייבים לעשות זאת במדינה בה נישאו, לפי חוקי המדינה הזרה. 

מי מכריע בנושא הסדרי ראיה, מזונות וחלוקת רכוש בגירושין אזרחיים בחו"ל?

כאן המצב יותר מורכב כי מדובר במערכת חוקים זרה. אם יש לזוג ילדים וסוגיות כלכליות שעליהם להסדיר, כדאי שיפנו לעו"ד במדינה שבה הם מתגרשים, כדי לברר מהם ההסדרים המשפטיים בנושאים אלו. אחרת הם עלולים להסתבך או להפסיד זכויות.

כמה זמן לוקח תהליך הגירושים האזרחיים בחו"ל?

משך הזמן גם כאן תלוי במידת ההסכמה והפשרה בין שני הצדדים. ככל שיש יותר חילוקי דעות ביניהם, כך התהליך מתארך. עם זאת, בדרך כלל מדובר בתהליך פשוט יחסית מבחינה טכנית, שכן הוא מתנהל על בסיס אזרחי ולא דתי. אבל שוב, חשוב לברר את העניינים המשפטיים הללו מול עו"ד שמבין בחוקי המדינה הרלוונטית.

מהו תהליך התרת נישואין? ולמי זה רלוונטי?

תהליך התרת הנישואין, או גם "פסק דין הצהרתי", הוא תהליך משפטי שבו בית המשפט לענייני משפחה מבטל למעשה את תוקף הנישואין האזרחיים. התהליך מתאים לזוגות שדתם אינה מחייבת אותם להתגרש דווקא בערכאה דתית, כמו:

 • בני זוג לא יהודים שאינם שייכים לעדה דתית מוכרת
 • בני זוג שהתחתנו בנישואין אזרחיים ואחד מהם אינו יהודי או בן עדה דתית מוכרת
 • בני זוג ללא דת (אתאיסטים)

במקרים הללו, בית המשפט אינו צריך להיכנס להיבטים דתיים או הלכתיים, אלא פשוט מבטל את הנישואין מבחינה משפטית. כך שהתהליך יחסית פשוט וקצר.

מהו תהליך מחיקת רישום ולמי זה רלוונטי?

תהליך דומה ל"התרת נישואין" הוא מחיקת רישום הנישואין. זה נכון במקרה של בני זוג שנרשמו במרשם האוכלוסין כנשואים מכוח "ברית הזוגיות".

כאשר מדובר בבני זוג חסרי דת או בני עדה לא מוכרת, שביצעו הליך אזרחי של רישום זוגיות בישראל, כדי להתיר את הזוגיות במצב כזה, בני הזוג יכולים פשוט להגיש בקשה משותפת לרשם הזוגיות, ואז הרישום שלהם כזוג נשוי פשוט ייגרע. 

אם אין הסכמה ביניהם, למשל כשרק אחד מהם מעוניין למחוק את הרישום, או שמדובר בבן זוג פסול דין, הם עדיין יכולים לבטל את הנישואין בתהליך של "התרת נישואין" בבית משפט לענייני המשפחה.

גירושין אזרחיים יכולים להיות מורכבים

איך מתנהל תהליך גירושין אזרחיים של בני זוג מאותו מין?

גם בני זוג מאותו מין שנישאו בנישואים אזרחיים בחו"ל צריכים לעבור תהליך של גירושין אזרחיים כדי להיפרד רשמית. אבל כיוון שאין להם אפשרות להתגרש בבית דין רבני, התהליך שלהם מתנהל בבית המשפט לענייני משפחה.

התהליך דומה מאוד לתהליך הרגיל של פירוק נישואין אזרחיים בין בני זוג משני המינים בבית משפט. בית המשפט מנהל את הדיונים בנוגע לגירושין עצמם, ולצידם גם דן בסוגיות הנלוות כמו חלוקת רכוש, מזונות (אם רלוונטי) והסדרי ראייה אם יש לזוג ילדים. 

התהליך יכול להיות מהיר יחסית אם שני בני הזוג מסכימים על כל הפרטים, או להתארך במקרה של חילוקי דעות.

ברגעים כאלה אתם צריכים ליווי צמוד של עורך דין גירושין

כפי שראיתם, הליכי גירושין אזרחיים בארץ הם מורכבים ועדינים, במיוחד בהיבטים המשפטיים.
לכן אם אתם שוקלים או נמצאים בהליכי גירושים אזרחיים, אל תהססו לפנות בהקדם לייעוץ ראשוני אצל עורך דין משפחה מומלץ שיגן על זכויותיכם לאורך כל הדרך. 

פנו כעת אל משרד עו"ד משפחה MGN לייעוץ דיסקרטי וחסכו זמן יקר, כסף רב וטעויות מיותרות בהליך הגירושין האזרחיים שלכם. 

השאירו פרטים ונחזור אליכם
לייעוץ ראשוני ללא התחייבות.

כתבות נוספות

השאירו פרטים ונחזור אליכם
לייעוץ ראשוני ללא התחייבות.

מאמרים אחרונים

הסכם ממון על דירה 

הסכם ממון על דירה 

הסכם ממון על דירה הוא מסמך משפטי חשוב שמסדיר את זכויות בני הזוג בנכס המקרקעין המשמעותי ביותר – דירת המגורים שלהם. הסכם זה מגן על

המשך קריאה
הסכם חיים משותפים

הסכם חיים משותפים

הסכם חיים משותפים הוא מסמך משפטי חשוב שמסדיר את מערכת היחסים הכלכלית והאישית בין בני זוג החיים יחד ללא נישואין. הסכם זה מעניק ביטחון ויציבות

המשך קריאה
הסכם הורות משותפת

הסכם הורות משותפת

הסכם הורות משותפת הוא חוזה משפטי מחייב בין שני אנשים שמעוניינים להביא ילד לעולם ולגדל אותו ביחד, מבלי להיות בזוגיות רומנטית זה עם זה. ההסכם

המשך קריאה

השאירו פרטים ונחזור אליכם
לייעוץ ראשוני ללא התחייבות.