משרד עורכי דין משפחה MGN

כשזוג נשוי מחליט להתגרש, עליו להתמודד עם שורה של אתגרים מורכבים, ובהם חלוקת הרכוש המשותף. בעוד שקל יחסית להגיע להסכמות לגבי נכסים "רגילים" כמו דירה או רכב, שכמדובר על חלוקת אופציות בגירושין או חלוקת מניות בגירושין, העניינים נהיים יותר מסובכים.
לרוב נדרש סיוע של עורך דין גירושין מנוסה, כדי לעבור את התהליך בצורה חלקה ולהגיע לתוצאה הוגנת לשני הצדדים.

אם גם אתם מתמודדים עם חלוקת אופציות או מניות בהליך הגירושין שלכם, אל תהססו לפנות אלינו לייעוץ. ב-MGN, משרד עו"ד מוביל בתחום דיני המשפחה, נשמח ללוות אתכם, לענות על כל השאלות ולסייע לכם להגיע להסדר הוגן ומשתלם.

לתיאום שיחת ייעוץ דיסקרטית עם עו"ד גירושין מומחה – חייגו כעת או השאירו פרטים באתר.

משרד עורכי דין נחום, ג'ארדשטיין-משלי
ייצוג משפטי מוביל בתחום המשפחה
נחום גרארד

איך עושים חלוקת אופציות בגירושין? 

התשובה לשאלה החשובה "איך מחלקים אופציות בין בני הזוג בגירושין", תלויה במצב הבעלות על האופציות. כלומר, האם האופציות נמצאות בבעלותו של אחד הצדדים בלבד או בבעלות משותפת של שני בני הזוג.

כאשר האופציות בבעלות אחד מבני הזוג

במקרים רבים האופציות רשומות רק על שם אחד מבני הזוג, לרוב בן הזוג שקיבל אותן כחלק מתנאי ההעסקה שלו. עם זאת, אם הן התקבלו במהלך הנישואים, ברוב המקרים הן ייחשבו כנכס משותף שיש לחלק בין בני הזוג בהליך הגירושין. 

כדי לקבוע את אופן החלוקה הספציפי, בית המשפט ו/או בני הזוג יצטרכו להגיע להבנות בכמה סוגיות מרכזיות:

 • קביעה ברורה של היקף האופציות / מניות שיש לכלול בחלוקה (האם כולן או שמא רק חלק?)
 • הערכה מוסכמת של שווי האופציות / מניות, נכון למועד החלוקה או למועד עתידי.
 • הסכמה על המנגנון המועדף לביצוע החלוקה בפועל (למשל שהבעל ישלם לאישה סכום חד פעמי או שהיא תקבל לבעלותה חלק מסוים מהאופציות).
אם האופציות התקבלו במהלך הנישואין הן ייחשבו לרוב כנכס משותף

בהתחשב במורכבות של חלוקת אופציות בגירושין, קביעת הפרמטרים הללו אורכת זמן ודורשת עבודה יסודית של איסוף נתונים ובחינת חלופות. לכן כדאי מאוד להסתייע בעורכי דין מנוסים שיובילו את התהליך, ינהלו משא ומתן אפקטיבי עם הצד השני ויקפידו לשמור על האינטרסים שלכם.

כאשר האופציות בבעלות משותפת

מצב מעט שונה מתקיים כאשר שני בני הזוג מחזיקים באופציות או מניות בחברה שהם הקימו יחד או שהם מנהלים במשותף. כאן חלוקת האחזקות מורכבת עוד יותר, בעיקר אם שניהם ממלאים תפקידי מפתח בחברה וערבים לתפעולה השוטף.

אם יש הסכמה בין הצדדים, ניתן יהיה אולי לבצע חלוקה מוסכמת של האחזקות כך שכל אחד יקבל חבילת אופציות עצמאית. אבל, לרוב ההסדר המועדף יהיה מכירה של כלל האחזקות המשותפות לצד שלישי וחלוקת התמורה על פי מפתח שנקבע מראש.

אם אין הסכמה, כל צד עשוי לדרוש לקבל את חלקו בחברה ולהמשיך בתפקידו. במצב כזה, בית המשפט יצטרך להכריע בשאלה האם וכיצד ניתן לאפשר זאת מבלי לפגוע קשות בפעילות החברה, אם בכלל.

בכל מקרה, כאשר בני זוג מנהלים עסק משותף, כמו חברת סטארט-אפ, מומלץ בחום לעגן את המנגנון לטיפול בסיטואציה של גירושין, עוד מראש ועל ידי הסכם מפורט שיקבע בדיוק מה יהיו הפתרונות בתרחיש של גירושין.

3 אפשרויות לחלוקת אופציות בגירושין

האפשרויות לחלוקת אופציות בגירושין

ברמה הפרקטית, ישנן כמה דרכים עיקריות לחלק אופציות בין בני זוג שמתגרשים:

#1 חלוקה מיידית של האופציות

בשיטה זו, החלוקה מתבצעת בזמן חלוקת הרכוש בגירושין, ומבוססת על הערכת השווי של העתידי של האופציות. על בסיס הערכה זו, נקבע לכל בן זוג חלק יחסי.

יתרונות

האפשרות של חלוקה מיידית של האופציות בגירושין, מציעה את היתרונות הבאים:

 • זהו פתרון מהיר שמאפשר לסגור את הפינה ולהשלים את הליך חלוקת הרכוש ללא עיכובים מיותרים.
 • ביישום של חלוקת אופציות מיידית, הצדדים מסיימים את הקשר הכלכלי ביניהם ומשוחררים לדרכם ללא שום תלות הדדית.

חסרונות

החסרון בשיטה זו של חלוקה מיידית של האופציות בזמן חלוקת הרכוש בגירושין, הוא שהערכת שווי שנעשית בשלב מוקדם, לעתים הרבה לפני שהאופציות בשלות או שהחברה הגיעה לאקזיט, עלולה להיות מוטה ולא לשקף נכונה את ערכן האמיתי. כתוצאה מכך עלולה להתרחש פגיעה ביכולת לחלק את האופציות בין בני הזוג המתגרשים באופן הוגן ומאוזן באמת.

#2 מכירת האופציות לאחד מבני הזוג

במקרה זה, אחד מבני הזוג רוכש את מלוא האופציות המשותפות, ומשלם לצד השני את חלקו על פי חישוב מוסכם של שווי האופציות הנמכרות.

יתרונות

היתרונות בהחלטה למכור את האופציות לבן הזוג השני, הם אלו:

 • שיטה די ברורה ונקייה, שמאפשרת לזוג להיפרד בצורה סופית מבחינה כלכלית.
 • פתרון די פשוט ליישום במקרה של אופציות או מניות סחירות שיש להם ערך שוק ידוע.

חסרונות

כמובן, להחלטה הנ"ל יש גם חסרונות והם:

 • לרוב החישוב מתבסס על הערכת שווי עכשווית שלא בהכרח תתברר כנכונה בעתיד.
 • בן הזוג שמוכר את האופציות מאבד את היכולת ליהנות מעלייה משמעותית בערכן שעשויה להתרחש בעתיד.

#3 חלוקה עתידית של האופציות (במועד בו יבשילו האופציות)

הרעיון כאן הוא שהצדדים קובעים מראש את המנגנון לפיו תתבצע חלוקה עתידית של האופציות, למשל בהתאם לחלקו היחסי של כל צד בהן, אבל מבצעים בפועל את החלוקה רק במועד עתידי, כאשר האופציות יבשילו או יהיו ניתנות למימוש.

יתרונות

בחלוקת האופציות במועד הבשלתן, קיימים היתרונות המשמעותיים להלן:

 • כל אחד מבני הזוג מקבל בסופו של דבר בדיוק את חלקו הראוי על פי השווי האמיתי והעדכני של האופציות.
 • מדובר על שיטה הוגנת וצודקת יותר מבחינה כלכלית אשר שומרת על מלוא זכויותיהם של שני הצדדים באופציות, במסגרת חלוקת הרכוש בגירושין.

חסרונות

עיקר החסרונות בשיטה זו הם:

 • הצדדים אינם משוחררים לחלוטין זה מזה ועדיין תלויים אחד בשני לפחות בהיבט מסוים.
 • מבחינה טכנית עלולים להיווצר קשיים בביצוע החלוקה בפועל, במיוחד אם מדובר באופציות לא סחירות שהוקצו רק לצד אחד.

בכל מקרה, לפני שמקבלים החלטה על מתווה זה או אחר של חלוקת אופציות בגירושים, כדאי להתייעץ ביסודיות עם עורך דין משפחה מומלץ שמכיר את כל ההיבטים המשפטיים והפרקטיים ויכול לכוון אתכם לפתרון המיטבי והמתאים ביותר לנסיבות הספציפיות שלכם. 

זכרו, איך שלא תבחרו, עדיף תמיד לנסות ולהגיע להסכמות ככל הניתן ולמזער את המחלוקות.
גם אם הסכסוך הגיע עד לכותלי בית המשפט, הניסיון מלמד שפשרה טובה עדיפה על פסיקה גרועה.

אולי יעניין אתכם גם – עלות גירושין: כמה עולה להתגרש בפועל?

חלוקת אופציות בגירושין זה סיפור מורכב - כדאי שיהיה לכם מגן

שאלות נפוצות בנושא חלוקת אופציות בגירושין

ריכזנו עבורכם 7 שאלות נפוצות בנושא חלוקת אופציות בגירושין.

מה השיקולים שישפיעו על חלוקת האופציות בגירושין?

חלוקת אופציות במסגרת הליך גירושין תלויה במכלול רחב של גורמים ושיקולים פרטניים שעשויים להשתנות בכל מקרה לגופו:
– סוג האופציות: האם מדובר באופציות סחירות או לא סחירות, אופציות רגילות או מסוג אחר.
מועד הקצאת האופציות והאם הן הוענקו לפני, במהלך או אחרי תקופת הנישואים הרלוונטית.
תנאי ההבשלה של האופציות: כמה חלפו מתוך תקופת ההבשלה ומה נותר, האם צפויים להתקיים תרחישים שונים על פי תנאי מסמכי האופציות.
תרומה יחסית: יש לבחון מהי תרומתו של כל בן זוג לצבירת הנכס במהלך החיים המשותפים.
שיקולים מיוחדים: ייתכנו שיקולים ספציפיים שיצדיקו סטייה מהנוסחה הרגילה כמו מצב בריאותי, יכולת השתכרות ועוד.

על פי מה נקבע שווי האופציות בחלוקה בתהליך הגירושין?

לרוב, כדי לאמוד את שווי האופציות בצורה אמינה, יידרשו חוות דעת מומחים מתחום הכלכלה והחשבונאות שיבצעו הערכת שווי המתחשבת במגוון פרמטרים. בתהליך מעין זה מפעילים מודלים מתמטיים ופיננסיים מקובלים אשר מביאים בחשבון, בין היתר:

– שווי החברה בהווה על בסיס הערכת שווי חיצונית
– שווי מניית החברה כיום
– צפי להתפתחות עתידית בשווי
, על סמך תחזיות ביצועים צפויים, אבני דרך עתידיות, תנאי השוק וכדומה
– מחיר המימוש של האופציות
– משך החיים הצפוי שלהן עד למימוש
– סטיית התקן של שווי המניה
– הנחות לגבי הסתברות המימוש בפועל

במרבית המקרים, במיוחד כשמדובר בסטארטאפים, יש קושי אמיתי לתת הערכה מדויקת של שווי האופציות בגירושין. לכן, לא פעם תהיינה הערכות שונות ואף סותרות, ובית המשפט יצטרך להכריע איזו מהן לאמץ כבסיס לחלוקה בין הצדדים.
אולי יעניין אתכם גם – גירושי הייטק: המדריך המלא >>

מה ההבדל בין אופציות סחירות לאופציות לא סחירות בהקשר של גירושין?

האבחנה בין שני סוגי האופציות משמעותית מאוד כשמנסים לחלק אותן בין בני זוג שמתגרשים:

אופציות סחירות למעשה מהוות נכס נזיל, שיחסית קל להעריך את שוויו בכל רגע נתון. לכן לרוב הן גם ניתנות להעברה ומכירה ללא תנאים מיוחדים. בהתאם לכך, אם מדובר באופציות סחירות, פשוט יותר לבצע את החלוקה, למשל על ידי מכירתן וחלוקת התמורה או על ידי העברה של חלק יחסי מהן לבן הזוג השני. ההנחה היא שבאופציות הנסחרות בבורסה, המחיר משקף נכונה את הערך.

לעומת זאת, אופציות לא סחירות, כפי שנפוץ למשל בחברות סטארטאפ פרטיות, הן הרבה יותר בעייתיות. קודם כל, קשה להעריך את שווין האמיתי בזמן נתון, בהיעדר מחיר שוק אובייקטיבי. שנית, במרבית המקרים ישנן מגבלות משמעותיות על העברת האופציות, כך שלא ניתן בפועל להעביר אותן לצד ג' או אף לבן הזוג השני. בהקשר כזה, גם אם סוכם על חלוקה עתידית בין בני הזוג, עדיין תהיה תלות בין הצדדים אחד בשני.

מה ההבדל בין חלוקה של אופציות לחלוקה של מניות בגירושין?

שאלת חלוקת מניות בגירושין דומה במהותה לחלוקה של כל נכס אחר במסגרת הליך גירושין. כמובן, יש הבדל גדול בין מניות סחירות שערכן גלוי לבין מניות בחברה פרטית שדורשות הערכת שווי נפרדת. אך מעבר לכך, ברגע שנקבע ערך המניות, די ברור איך אפשר לחלק אותן – או בעין ובהתאם ליחס שסוכם, או על ידי תשלום של שווי המניות המגיעות לצד השני.
עם אופציות המצב מורכב יותר, במיוחד כאשר הן עוד לא הבשילו או שאינן סחירות. בניגוד למניה שמגלמת בעלות קיימת על חלק מהחברה, אופציה היא למעשה זכות עתידית שתלויה בתנאים חיצוניים ובהתקיימות תרחישים לא ודאיים. האתגר הוא למצוא דרך שתאזן נכון בין שווי האופציות הנוכחי לבין פוטנציאל השווי שלהן, ותיתן מענה גם לבעיית המגבלות על העברתן.

האם ניתן לעשות הסכם ממון לחלוקת מניות ואופציות ללא קשר לשאר הרכוש?

בהחלט. זוגות רבים בוחרים להסדיר את עניין חלוקת המניות או האופציות שברשותם בנפרד ובאופן ספציפי, במסגרת הסכם ממון או כחלק מהסכם גירושין כולל. במקרים כאלה, לא הכרחי להכפיף את ההסדרים לגבי האופציות לשאר הוראות חלוקת הרכוש בגירושין.
זו אפשרות מועדפת כאשר לבני הזוג יש אופציות או מניות בעלות פוטנציאל השבחה משמעותי שעשויות להשפיע דרמטית על מאזן הרכוש שלהם. ההסכם מאפשר לקבוע כללים ברורים מראש ולמנוע מחלוקות בתרחיש של גירושין.

איך מתבצע איזון משאבים כאשר יש אופציות?

מבחינה משפטית, אופציות או מניות שנצברו במהלך הנישואים הן חלק מהרכוש המשותף של הזוג, ולכן עליהן להילקח בחשבון במסגרת איזון המשאבים בין בני הזוג בגירושין.
עם זאת, בגלל מאפייניהן המיוחדים, דרך הטיפול בהן עשויה להיות שונה מנכסים אחרים:
השלב הראשון הוא לברר בדיוק מהן האופציות שבבעלות מי מבני הזוג ומה מאפייניהן סוג, כמות, מועד הענקה, תנאי ההבשלה וכל פרט מהותי אחר. הנתונים יתקבלו ממסמכי ההקצאה של האופציות ומהגילוי שיספקו הצדדים.
השלב הבא הוא הערכת שווי – ברוב המקרים תידרש חוות דעת חיצונית לגבי השווי הכלכלי הנוכחי של האופציות ולעתים גם תחזיות לגבי השווי הצפוי בתרחישים שונים. הערכת השווי תתבסס על ערך האופציות כיום, משך הזמן עד למימוש, תנודתיות צפויה, הסתברויות מימוש שונות ועוד.
בהמשך, יקבעו בני הזוג או בית המשפט את אופן חלוקת האופציות בפועל על סמך השווי שנקבע – למשל, הקצאה של חלק יחסי לכל צד, העברת חלק מסוים של האופציות במזומן לצד השני וכדומה.
עם זאת, היות שלא תמיד ניתן להעריך עד הסוף את שווי האופציות ואת הסיכוי שלהן להגיע לכדי מימוש, תיתכן גם חלוקה עתידית במועד הבשלתן. זו אחת הדוגמאות לכך שהטיפול באופציות במסגרת איזון משאבים הוא מורכב יותר ועשוי לחייב התייחסות ארוכת טווח.

האם חלוקת האופציות היא חלק מהסכם חלוקת הרכוש?

עקרונית, אופציות שהוקצו לאחד מבני הזוג או לשניהם במהלך תקופת הנישואים ייחשבו כחלק מהרכוש המשותף וככאלה יכללו בהסכם חלוקת הרכוש, בין אם הוא נעשה בהסכמה ובין אם בפסיקת בית משפט.
עם זאת, בשל מאפייניהן הייחודיים של האופציות, לעתים הן יוסדרו בסעיף נפרד או אפילו במסמך עצמאי. זאת בפרט אם יש צורך בהסדרים מפורטים לגבי אופן חלוקתן, כמו למשל חלוקה עתידית או תלויית תנאים מסוימים.
לחלופין, בני זוג יכולים לבחור מראש להחריג את האופציות מאיזון המשאבים הרגיל, ולקבוע לגביהן כללים אחרים, למשל במסגרת הסכם ממון שיערכו לפני הנישואין או במהלכם, וזאת בהתאם לנסיבות הספציפיות שלהם.

החלק שלכם בחלוקה יכול לגדול עם הליווי המשפטי הנכון

החלק שלכם בחלוקה יכול לגדול עם הליווי המשפטי הנכון!

בשורה התחתונה, אין ספק שחלוקת אופציות במסגרת הליך גירושין היא סוגיה מורכבת המחייבת הבנה מעמיקה ומומחיות רבה. כל מקרה שונה, אך תמיד יש צורך בהחלטות משמעותיות – הן לגבי אופן החלוקה והן לגבי המועד לביצועה, היות ועל הפרק עומדים לרוב סכומי כסף גבוהים מאוד (בהווה או בעתיד).

על כן, בני זוג השוקלים או מצויים בהליך גירושין חייבים להעזר בליווי משפטי מקצועי של עורכי דין שמכירים היטב את תחום דיני המשפחה וחלוקת הרכוש בגירושין. מומחיות וניסיון בתחום יבטיחו לכם שכל ההיבטים הרלוונטיים נלקחים בחשבון, כל זכויותיכם נשמרות וכל הפעולות הדרושות מתבצעות בדרך הנכונה והטובה ביותר עבורכם.

אל תוותרו על מה שמגיע לכם ואל תתפשרו על ייצוג משפטי שהוא פחות מהטוב ביותר. החלק שלכם בחלוקת האופציות יכול להשתנות דרמטית בהתאם להחלטות שיתקבלו ובאופן ניהול ההליך המשפטי. דווקא משום שמדובר בסוגיה כה טעונה ובעלת פוטנציאל כלכלי אדיר, אסור שתשאירו דבר ליד המקרה.

פנו אל משרד עו"ד גירושין MGN עוד היום ותנו לנו לדאוג שתקבלו את ההגנה המשפטית המקצועית ביותר שיש. אצלנו תמצאו צוות מיומן שרואה את התמונה הגדולה ופועל בצורה חכמה ואסרטיבית. ביחד, נעשה הכל כדי למקסם את החלק שמגיע לכם ולהבטיח שתצאו מההליך עם התוצאה הטובה ביותר האפשרית עבורכם ועבור עתידכם הכלכלי.

השאירו פרטים ואנו נעמוד לרשותכם לאורך כל הדרך, מההתייעצות הראשונית ועד לסיום התהליך. אתם לא צריכים לעשות זאת לבד, עורכי הדין שלנו כאן בשבילכם.

השאירו פרטים ונחזור אליכם
לייעוץ ראשוני ללא התחייבות.

כתבות נוספות

השאירו פרטים ונחזור אליכם
לייעוץ ראשוני ללא התחייבות.

מאמרים אחרונים

הסכם ממון על דירה 

הסכם ממון על דירה 

הסכם ממון על דירה הוא מסמך משפטי חשוב שמסדיר את זכויות בני הזוג בנכס המקרקעין המשמעותי ביותר – דירת המגורים שלהם. הסכם זה מגן על

המשך קריאה
הסכם חיים משותפים

הסכם חיים משותפים

הסכם חיים משותפים הוא מסמך משפטי חשוב שמסדיר את מערכת היחסים הכלכלית והאישית בין בני זוג החיים יחד ללא נישואין. הסכם זה מעניק ביטחון ויציבות

המשך קריאה
הסכם הורות משותפת

הסכם הורות משותפת

הסכם הורות משותפת הוא חוזה משפטי מחייב בין שני אנשים שמעוניינים להביא ילד לעולם ולגדל אותו ביחד, מבלי להיות בזוגיות רומנטית זה עם זה. ההסכם

המשך קריאה

השאירו פרטים ונחזור אליכם
לייעוץ ראשוני ללא התחייבות.