משרד עורכי דין משפחה MGN

עלות גירושין: כמה עולה להתגרש בפועל?

עלות גירושין יכולה לנוע בטווח רחב מאוד של בין 4,000 ש"ח במקרים בהם הכל מוסכם על ידי בני הזוג ועד ל-50,000-150,000 ש"ח ואף יותר, במקרים בהם יש מחלוקות רבות ואין ברירה אלא לפנות להליך משפטי ארוך ומורכב.

השאלה "כמה עולה להתגרש?" נשאלת רבות על ידי אלו השוקלים להיפרד מבן או בת זוגם.

אם אתם מעוניינים לקבל תמונת מצב מדויקת יותר לגבי מחיר גירושין במקרה הספציפי שלכם, אנו מזמינים אתכם לפנות אלינו לייעוץ ראשוני ללא התחייבות, בו נוכל לתת לכם הערכה.

משרד עורכי דין נחום, ג'ארדשטיין-משלי
ייצוג משפטי מוביל בתחום המשפחה
נחום גרארד

שכר טרחה עורך דין גירושין

בשביל לפשט עבורכם את העלויות כמה שאפשר, לפניכם טבלת מחירי עורך דין גירושין בהתאם למקרים שונים:

מקרהטווח שכר טרחה לעורך דין
מגשר גירושין עבור גירושין בהסכמה20,000₪ – 10,000₪
גירושין בהליך משפטי (ללא הסכמה)60,000₪ – 50,000₪ ואף יותר במקרים מורכבים.
גירושין לבעלי עסקים50,000₪ – 25,000₪ ואף יותר במקרים מורכבים.
בוררות50,000₪ – 25,000₪ ואף יותר במקרים מורכבים.
עריכת הסכם גירושין7,000₪ – 4,000₪
עריכת הסכם ממון בין בני זוג7,000₪ – 4,000₪
הסכם גירושין הכולל משמורת ילדים7,000₪ – 4,000₪

חשוב לזכור שעלות גירושים בהסכמה נמוכה משמעותית מאשר מקרה של סכסוך משפטי ארוך, אשר טומן בחובו עלויות רבות, כגון – עלות אגרות בית המשפט לענייני משפחה, עלות אגרות בית הדין הרבני, שכר הטרחה של עורכי הדין, תשלום שכר טרחה לגורמים מקצועיים שונים אשר נדרשים, לעתים, ללוות את תהליך הגירושין ועוד. 

משרד עורך דין גירושין שידאג לזכויות שלך

מעבר לעלות המרכזית שהיא שכר הטרחה של עורך דין הגירושין, ישנן מס' אגרות שתצטרכו לשלם בתהליך.

*אגרות אלו מעודכנות לחודש מרץ, שנת 2024, ועשויות להשתנות מעט מדי פעם.

#1 – מחיר אגרות בית דין רבני:

פעולהמחיר האגרה
תביעה לשלום בית308₪
בקשה משותפת לגירושין308₪
תעודת גירושין308₪
תביעת גירושין431₪

בנוסף, תידרשו לשלם אגרות כמעט על כל בקשת ביניים בתיק, כמו בקשות לצווי ביניים, צווי מניעה ועוד, בעלות של כמה מאות שקלים לכל בקשה.

#2 – מחיר אגרות בית משפט לענייני משפחה

פעולהמחיר האגרה
תביעת מזונות ילדים234₪
תביעה בנושא החזקת ילדים393₪
תביעה לחלוקת רכוש בין בני הזוג1% מהסכום הנתבע. אך לא פחות מ-540₪

אם אתם לקראת הליך גירושין ורוצים להבין כמה זה צפוי לעלות לכם, במקרה הספציפי שלכם, אנו מזמינים אתכם ליצור איתנו קשר לשיחת ייעוץ ראשונית ללא התחייבות, ונשמח לענות על כל שאלה שתהיה לכם.

המשיכו לקרוא בשביל להבין מה האפשרויות שלכם, מה ישפיע על המחיר של כל אחת, ואיך לחסוך בגדול בגירושין.

5 אפשרויות לגיבוש הסכם גירושין

5 אפשרויות לגיבוש הסכם גירושין וכמה כל אחת תעלה לכם?

#1 גירושין בהסכמה

בתהליך של גירושין בהסכמה ניתן לנסח הסכם גירושין על ידי מגשר גירושין. במסגרת הליך הגישור, פועל המגשר לקיים בין בני הזוג דיאלוג בדבר ענייני הגירושין, אשר סופו בהגעה להסכם גישור גירושין אשר יכלול את ההסכמות בכל הנושאים המשפטיים העומדים על הפרק בגירושים: 

 1. משמורת הילדים
 2. מזונות 
 3. חלוקת הרכוש

הסכם הגירושין יחליף את הצורך לנהל הליך משפטי ארוך ומתיש בבית המשפט לענייני משפחה ובבית הדין הרבני. לאחר חתימתו, יש להגישו לאישורה של אחת מן הערכאות – בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני, אשר תעניק לו תוקף של פסק דין לאחר ששוכנעה כי בני הזוג מבינים את השלכות ההסכם וחתמו עליו ללא לחץ או כפייה. 

במסגרת פגישות הגישור, הצדדים יכולים לדבר ביניהם בפתיחות, להבהיר את רצונותיהם ללא חשש ואם לא יגיעו לעמק השווה ולהסכמות, יוכלו להעביר את הדיון לערכאות המשפטיות. כל מה שנאמר במסגרת הגישור לא יכול לשמש כנגדם בהליך המשפטי.

עלותו של מגשר גירושין נעה בדרך כלל בין כ-10,000 ₪ לכ- 20,000 ₪ לכל ההליך, כאשר שני בני הזוג נעזרים בשירותיו של מגשר גירושין אחד משותף. לעלות זו מצטרפות עלויות יחסית זניחות נוספות: 

 1. אישור הסכם הגירושין בערכאה משפטית על פי בחירתכם (בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני) – כמה מאות שקלים. 
 2. פתיחת תיק גירושין ברבנות – גם היא בעלות כמה מאות שקלים.

יתרונות גירושין בהסכמה

 1. עלויות נמוכות יותר ביחס לעלות ניהול ההליך בערכאות המשפטיות.
 2. משך ההליך קצר יותר ואין צורך להמתין למועדי הדיונים בערכאות המשפטיות.
 3. הליך נעים יותר מכיוון שמגשר הגירושין חותר לעבר ריכוך הפערים בין הצדדים והגעה להסכמות.

גירושין בהליך משפטי (גירושין ללא הסכמה)

במקרה שבו לא מצליחים להגיע להסכמה דרך גישור וכאשר תהליך הגירושין מבוצע בדרך של תביעות משפטיות והצדדים שוכרים את שירותיהם של שני עורכי דין, לרוב מגיע הסכום לכ- 50,000 ₪ – 60,000 ₪ לכל אחד מהצדדים. 

ככל שהתיק שלכם סבוך יותר ועתיד להימשך זמן רב יותר, כך תגדל עלות הייצוג המשפטי שלכם על ידי עורך דין גירושין.

מה משפיע על גובה שכר הטרחה של עורך דין גירושין?

גובה שכר הטרחה שמקבל עורך דין משפחה המטפל בתיק ומייצג את אחד הצדדים תלוי במידת הטיפול הנדרשת: 

 • היקף שעות העבודה בתיק
 • מספר הדיונים המתקיימים בבית המשפט
 • רמת המחלוקות שישנן בין בני הזוג ובהן יש לטפל

כמובן שקיימים גם הבדלים במחירים בין עורכי דין שונים, לפי ותק, מיקום, מוניטין וכדומה.

לעלות שכר הטרחה של עורכי הדין המייצגים את הצדדים, יש להוסיף גם את עלויות הגשת התביעות לבית המשפט. לרוב צריך להגיש כתב תביעה לחלוקת רכוש ו/או פירוק שיתוף, כתב תביעה למזונות ו/או משמורת וזמני שהות וכדומה – כל כתב תביעה בנפרד

העלות של תהליך הייצוג המשפטי תיגזר ממספר כתבי התביעה שיוגשו. וכמובן שבנוסף לכתבי התביעה, יש תשלום נוסף לדיונים בבית המשפט, עלויות הגשת כתבי הגנה, סעדים זמניים ועוד.

לכן, אם אתם יכולים להימנע מגירושין בהליך משפטי, אנו ממליצים על כך מאוד.

גירושין לבעלי עסקים

במקרה של חלוקת רכוש, סלע המחלוקת המורכב ביותר בדרך כלל הוא במקרה שבו אחד מבני הזוג הינו בעל עסק עצמאי. תהליך חלוקת הרכוש במקרה כזה כרוך בבירור פרטים כמו הכנסות, הוצאות, נכסים, שווי מוניטין ושווי עתידי ועוד. גם אם אתם בעלי עסקים, מומלץ בחום לנסות להגיע לתהליך גישור, ולא לבית משפט.

גישור

כאמור, הדרך היעילה, המהירה והזולה ביותר להליך הגירושין הינה באופן מוסכם על ידי גישור. תפקיד המגשר הוא לנתב את השיח בין בני הזוג לשיח אשר מושתת על מציאת עמק השווה והגעה להסכמות המקובלות על שני הצדדים. לאחר הגעה להסכמות, נערך הסכם גירושין מלא המשקף את אותן הסכמות אליהן הגיעו הצדדים בהליך הגישור.

רוב מרכזי גישור הגירושין מציעים שתי אפשרויות:

 1. חבילת גישור גירושין מלאה – שיטה זו כוללת בדרך כלל מספר פגישות מוגדר מראש, בנוסף לעריכת הסכם במחיר קבוע מראש.
 1. גישור גירושין לפי שעה – בשיטה זו אתם משלמים על כל שעת גישור בה יעבוד המגשר על התיק שלכם. שעות הליך הגישור שנעשו בפועל וכן עבודת המגשר הנדרשת להכנת הסכם הגישור גירושין שלכם.
רוצים להבין כמה עולה להתגרש - פנו אלינו

בוררות

דרך נוספת לנהל הליך גירושין היא באמצעות בוררות. ההליך, שהינו מעין הליך משפטי, מתנהל בפני בורר שהוסכם על שני הצדדים. הליך הבוררות כולל הגשה של כתבי תביעה, הוכחות, סיכומים וכו', כאשר לבורר נתונות סמכויות של שופט. ההליך נגמר בפסק בוררות שכותב הבורר, שיחייב את הצדדים, בדומה לפסק דין שניתן בערכאה שיפוטית.

מחיר בוררות בגירושין לרוב נע בטווח של בין 25,000₪ ל-50,000₪.

אם משווים את הליך הבוררות להליכים האחרים, בהליך בוררות מקבל את ההחלטות הבורר, המשמש כשופט. בהליך גישור לעומת זאת, אין למגשר סמכויות שיפוטיות, ומטרתו היא לתווך בין בני הזוג ולעזור להם להגיע להחלטות בעצמם, כשבני הזוג הם אלה שמקבלים את ההחלטות הסופיות בעניינם.

גישור לרוב אינו מתאים לצדדים שאינם מסוגלים להגיע להסכמות ביניהם, לעומת בוררות שכן עשויה להתאים להם. במיוחד אם הם מבקשים לסיים את הליך הגירושין במהירות, בניגוד להליך גירושין בבית המשפט שמתנהל שנים רבות, דווקא במקרים בהם הסכסוך הוא קשה. 

ביחס להליך גירושין בבית משפט, הליך הבוררות הוא הליך מהיר. 

אגרות שתצטרכו לשלם עבור עריכת הסכם גירושין

כפי שציינו, מעבר לשכר טרחת עורכי דין, יש לשלם אגרות על פתיחות תיקים בבית הדין הרבני ובבית המשפט לענייני משפחה.

אגרות בית דין רבני

כאמור, נכון ליום כתיבת מאמר זה, פתיחת תיק לגירושין בבית הדין הרבני עלותה כ-440 שקלים. תביעה לשלום בית עומדת על סך של כ-300 שקלים. בקשה משותפת לגירושין עומדת על סך של 300 שקלים לערך. גובה האגרות משתנה מפעם לפעם. כמו כן, בבית הדין הרבני יש לשלם אגרות כמעט על כל בקשת ביניים בתיק, כמו לדוגמה: בקשות לצווי ביניים או צווי מניעה ועוד- כמה מאות שקלים לכל בקשה.

אגרות בית משפט לענייני משפחה

תביעת מזונות ילדים עומדת על סך של כ- 260 שקלים, תביעה בנושא החזקת הילדים עומדת על סך של כ- 400 שקלים. תביעה לחלוקת רכוש בין בני הזוג עומדת על 1% מהסכום הנתבע כערכו, אך לא תהיה קטנה מסכום של כ- 540 ₪.

עלויות אפשריות נוספות בגירושין

עלויות אפשריות נוספות במהלך תהליך גיבוש הסכם הגירושין

עורך דין גירושין

כמה יעלה לשכור את שירותיו של עורך דין לגירושין? התשובה תלויה בנסיבות המקרה ובמורכבות ההסכם. כך למשל, בני זוג אשר מתגרשים לאחר תקופה קצרה, ללא ילדים משותפים ומעט רכוש, זקוקים להסכם גירושין פשוט שעלותו יכולה להסתכם בכמה אלפי שקלים. לעומת זאת, כאשר מדובר בזוג אשר הקים משפחה אז יש צורך לכלול בהסכם הסדרי משמורת ומזונות. 

כאשר הצדדים שוכרים את שירותיהם של שני עורכי דין, לרוב מגיע הסכום לכ- 50,000 ₪ – 60,000 ₪ לכל אחד מהצדדים. ככל שהתיק שלכם סבוך יותר ועתיד להימשך זמן רב יותר, כך תגדל עלות הייצוג המשפטי שלכם על ידי עורך דין גירושין.

עלות מומחים 

גירושין מביאים לשינוי מהותי בנסיבות החיים והם מהווים תהליך בעל השלכות רגשיות, משפחתיות, חברתיות וכלכליות. ראוי ונכון להיערך ככל שניתן, וחלק מכך היא להיעזר במומחים שתפקידם לסייע בהליך. הדרכת הורים, ייעוץ להורים, ייעוץ זוגי, טיפול זוגי, ייעוץ כלכלי, גישור משפחתי ועוד – כל אלו הינם ביטוי ליכולתם של הצדדים להיעזר בגורם חיצוני בכדי לעבד את התהליך ולקבל כלים מעשיים על מנת להיטיב עם עצמם ועם ילדיהם.

 1. ייעוץ זוגי – יסייע בבניית תקשורת נכונה ומשתפת, המותאמת למצב החדש. בנוסף, ייעוץ זוגי טוב יעזור לקיים פרידה ברוח טובה ותקשורת פרודוקטיבית לאורך זמן.
  מחיר ייעוץ זוגי לרוב ייקבע על פי פגישה, לרוב בין 300 ל-800 ₪, בהתאם למוניטין ולניסיון של היועצ.ת.
 2. ייעוץ פסיכולוגי להתנהלות נכונה מול הילדים – במידה ולצדדים ילדים משותפים, הרי שהקשר ההורי יתקיים לעולם, ואופן ההתנהלות אחד מול השני וכל אחד מול הילדים ישפיעו על קשר זה ועל האופן בו יחוו הילדים את התהליך.
  עלות ייעוץ פסיכולוגי לרוב תנוע בין 200 ל-700 ₪, ייתכן ותצליחו גם להשיג טיפול חינמי במסגרת הרפואה הציבורית.
 3. ייעוץ כלכלי – הייעוץ יוכל לסייע לכם להסתגל בצורה בריאה יותר לשינויים העתידים להגיע עקב הגירושין, ולתת לכם את הכלים להתנהלות כלכלית נכונה לאחר הגירושין. 

מחיר פגישת ייעוץ של בין 3-6 שעות הינו לרוב בין 700 ל-1,800 ₪

 1. אקטואר גירושין – ניתן לפנות לאקטואר כמומחה בלתי תלוי, אשר יסייע בכימות הנכסים וההתחייבויות שנצברו בשנות הנישואין ובדרכי ההתחשבנות האפשריות לאיזון המשאבים.
 2. שמאות מקרקעין בגירושים – הערכת שווי של נכס בהליך גירושין, שונה מהערכת שווי רגילה לצורך מכירה.  בין אם הדירה תימכר והסכום יחולק בין הצדדים ובין אם הדירה תישאר ברשות אחד מבני הזוג וערכה יאוזן על ידי נכסים אחרים- כדי שחלוקת הנדל"ן תהיה צודקת, קיים צורך בשמאי מקרקעין שיבצע הערכת שווי נכס.

מחיר שמאי מקרקעין לרוב נע בין 2,000 ל-7,000 ש"ח.

כפי שאתם יכולים כבר להבין, מכיוון שמדובר בתהליך מורכב ושונה בכל מקרה – עלות סופית מדויקת של תהליך גירושין היא: כל מקרה לגופו.

3 טיפים לחיסכון בגירושין

3 טיפים לחיסכון בגירושין

 1. להתגרש בהסכמה – גירושין בהסכמה חסכוניים יותר בצורה משמעותית!

כאשר בני הזוג מתגרשים בהסכמה, נחסכות עלויות רבות, כגון: בתשלום האגרות לבית המשפט או לבית הדין, בתשלום שכר הטרחה לעו"ד, בהוצאות נלוות, ועוד. 

יש להגיע להסכמות בנושאים מהותיים כגון הסכמי ראייה, חלוקת כספים, חלוקת רכוש, מזונות ועוד. כאמור, פתיחת תביעה על כל אחד מהנושאים הללו כרוכה בתשלום אשר נחסך בגירושין בהסכמה. 

גם אם אינכם מגיעים להסכמה לבדכם, כדאי לנסות גישור לפני נקיטה בהליכים משפטיים, וגם אם הגישור אינו צולח ובכל זאת מעוניינים לחסוך, ניתן לשקול לשכור עורך דין אחד המקובל על שני הצדדים.

 1. תכנון אסטרטגיה – התנהלות נכונה חוסכת כסף!

רצוי שכל אחד מהצדדים ישאל את עצמו כיצד יקבל את התוצאות הרצויות בעיניו מהליך הגירושים במינימום השקעה רגשית וכספית. מומלץ כבר בתחילת התהליך לגבש את האסטרטגיה לתהליך הגירושין, וכמובן שכדאי לנסות להחליט מראש באשר לנושאים כמו רכוש, מזונות ומשמורת, זאת לפני הגשת התביעה. 

 1. לשקול בחיוב שכר טרחה מדורג.

בשיטת תשלום זו, משלמים לעורך הדין את שכר הטרחה עם התקדמות הליך הגירושין. כך שאם תגיעו להסכמות ותהליך הגירושין יסתיים מוקדם מהצפוי מתוך הסכמה, העלות תהיה פחותה.

עלות גירושין זה בהחלט דבר שאפשר לחסוך בו -חשבו את צעדיכם היטב!

כמו שאתם כבר מבינים, עלות גירושין בהסכמה תהיה פחותה בהרבה מאשר הליך גירושין מסורבל, כך שהחיסכון בעלויות הכספיות מהותי.

ההבנה של הפער העצום הן בפן הנפשי והן בפן הכלכלי בין הגעה לתוצאות דרך הליך גישור גירושין לעומת בדרך המשפטית, מניעה צדדים רבים להגיע להסכמות ביניהם, הסכמות שמיטיבות עם שני הצדדים וכמובן עם ילדיהם. 

למרות שהדרך לחתימה על הסכם גירושין גם היא לא פשוטה, מאחר ושני הצדדים יידרשו לוויתורים כדי להגיע לעמק השווה, היתרונות בהחלט שווים זאת. 

אם אתם מעוניינים בייעוץ משפטי ראשוני ללא התחייבות, אנו מזמינים אתכם ליצור קשר עם משרדנו עוד היום ונשמח לענות על כל השאלות שלכם.

השאירו פרטים ונחזור אליכם
לייעוץ ראשוני ללא התחייבות.

כתבות נוספות

השאירו פרטים ונחזור אליכם
לייעוץ ראשוני ללא התחייבות.

מאמרים אחרונים

הסכם ממון על דירה 

הסכם ממון על דירה 

הסכם ממון על דירה הוא מסמך משפטי חשוב שמסדיר את זכויות בני הזוג בנכס המקרקעין המשמעותי ביותר – דירת המגורים שלהם. הסכם זה מגן על

המשך קריאה
הסכם חיים משותפים

הסכם חיים משותפים

הסכם חיים משותפים הוא מסמך משפטי חשוב שמסדיר את מערכת היחסים הכלכלית והאישית בין בני זוג החיים יחד ללא נישואין. הסכם זה מעניק ביטחון ויציבות

המשך קריאה
הסכם הורות משותפת

הסכם הורות משותפת

הסכם הורות משותפת הוא חוזה משפטי מחייב בין שני אנשים שמעוניינים להביא ילד לעולם ולגדל אותו ביחד, מבלי להיות בזוגיות רומנטית זה עם זה. ההסכם

המשך קריאה

השאירו פרטים ונחזור אליכם
לייעוץ ראשוני ללא התחייבות.