משרד עורכי דין משפחה MGN

כשזוג נשוי מחליט להתגרש, הצעד הראשון והחשוב ביותר הוא פתיחת תיק גירושין. פתיחת התיק היא למעשה הגשת בקשה רשמית להסדרת הליך הגירושין בבית הדין הרבני או בבית המשפט לענייני משפחה. זהו השלב שממנו מתחיל התהליך המשפטי של סיום הנישואין והיפרדות בני הזוג.

במאמר זה נעסוק בנושאים הבאים:

 • איך פותחים תיק גירושין?
 • איפה עדיף לפתוח את התיק – ברבנות או בבית המשפט למשפחה?
 • מתי כדאי לפתוח תיק גירושין בהסכמה ומתי עדיף להגיש תביעה?
 • כמה עולה לפתוח תיק גירושין בכל אחת ממערכות המשפט?
 • האם אפשר לפתוח תיק גירושין ללא עורך דין?
 • ועוד

צוות משרד עו"ד משפחה MGN עומד לרשותכם לייעוץ והכוונה בכל הקשור לפתיחת תיק גירושין וליווי ההליך עד סופו. צרו קשר כבר עכשיו כדי לקבל מענה מקצועי, אישי ודיסקרטי לכל שאלה או התלבטות.

משרד עורכי דין נחום, ג'ארדשטיין-משלי
ייצוג משפטי מוביל בתחום המשפחה
עו"ד לאה משלי גירארדשטיין

איך פותחים תיק גירושין?

החוק להסדר התדיינויות בסכסוכי משפחה משנת 2014 קובע שפתיחת תיק גירושין מתחילה בהגשת בקשה ליישוב סכסוך. בקשה זו מוגשת לבית המשפט למשפחה או לבית הדין הרבני, והם מפנים את בני הזוג ליחידת סיוע מטעמם, לצורך ניסיון ליישב את הסכסוך ולהגיע להסכמות בהידברות. אם הזוג לא הצליח להגיע לשלום בית או הסכם, רק אז ניתן להתקדם ולהגיש תביעות גירושין.

התהליך של פתיחת תיק גירושין כולל 5 שלבים מרכזיים:

 1. הגשת בקשה ליישוב סכסוכים: הגשת טופס בקשה ליישוב סכסוך לבית הדין הרבני או לבית המשפט לענייני משפחה. הבקשה היא טופס פשוט שאותו ממלא אחד מבני הזוג, שמעוניין להתגרש.
 2. הפנייה ליחידת סיוע: לאחר קבלת הבקשה, הערכאה שאליה הוגשה הבקשה (הרבנות או בית המשפט למשפחה) מפנה את הזוג ליחידת הסיוע שלה.
 3. פגישות מהו"ת: בני הזוג מוזמנים ל-4 מפגשים ביחידת הסיוע הנקראים פגישות מהו"ת (מידע, היכרות ותיאום). המפגש הראשון מתקיים ללא נוכחות עורכי הדין, ומהמפגש השני ואילך יכולים עורכי הדין להשתתף. מטרת המפגשים היא לנסות להגיע להסכמות ולהימנע מהליכים משפטיים.
 4. הגשת תביעות גירושין: אם לא הושגו הסכמות, כעבור 60 יום (או 75 יום במקרים מסוימים), הצד שהגיש את הבקשה רשאי להגיש תביעות גירושין בנושאים שונים. לצד שהגיש את התביעה יש עדיפות במשך 15 ימים בבחירת הערכאה שבה ידונו, ולאחר מכן הזכות עוברת לצד השני.
 5. הליך הגט ברבנות: גם אם תביעות הגירושין נידונו בבית המשפט, הליך הגירושין עצמו (סידור הגט) לזוגות יהודיים, מתבצע רק ברבנות, שכן זוהי סמכותה הבלעדית.

המסמכים שתצטרכו כדי לפתוח תיק גירושין

בהגשת בקשה לפתיחת תיק גירושין, לרוב נדרשים המסמכים הבאים:

 • תעודות זהות של שני בני הזוג
 • תעודת נישואין – מקורית או העתק נאמן למקור
 • מסמכים פיננסיים כגון דפי חשבון, תלושי שכר, רישום נכסים והתחייבויות משותפים
 • הסכם ממון אם יש
 • פרטים על ילדים משותפים – תעודות לידה וכו'
 • כל מסמך רלוונטי אחר הנוגע למערכת היחסים בין בני הזוג

צירוף כל המסמכים הנדרשים בפתיחת התיק חשובה כדי להעניק למערכת המשפט תמונה מלאה על מצב הנישואין. מומלץ להתייעץ עם עו"ד גירושין לגבי המסמכים שיש לצרף, בהתאם לנסיבות הספציפיות של כל זוג.

תביעת גירושין או הסכם גירושין? איך תדעו מה נכון לכם?

רבים מלקוחותינו מתלבטים האם עדיף להגיש תביעות גירושין או לנסח הסכם גירושין בהסכמה. ההבדל המשמעותי בין שתי הדרכים הוא בהיבט של שיתוף הפעולה בין הצדדים.

הבחירה בין הסכם גירושין לתביעת גירושין תלויה ברמת התקשורת בין בני הזוג. הסכם גירושין מתאים כשיש הסכמה על תנאי הפרידה, ומציע יתרונות של קיצור התהליך וחיסכון בהוצאות. לעומת זאת, תביעת גירושין נדרשת במצב של חוסר הסכמה חמור, והיא עלולה להיות ממושכת ויקרה יותר. אז עקרונית, מומלץ לשאוף להסכם, אך לעיתים נראה שאין מנוס אלא להגיש תביעה. בכל מקרה חשוב לקבל ייעוץ משפטי כדי להגיע להחלטה הטובה ביותר עבורכם ועבור ילדיכם.

הסכם גירושין מול תביעת גירושין

איפה כדאי לפתוח תיק גירושין?

אמנם עבור זוגות יהודיים, מתן התוקף הרשמי להליך הגירושין, יכול להתבצע רק ברבנות (במסגרת טקס סידור הגט). אך לשתי מערכות המשפט סמכויות מקבילות לדון בנושאים הנלווים אל הגירושין (משמורת, רכוש, מזונות וכד'). 

למעשה, בן הזוג שמגיש ראשון את הבקשה ליישוב סכסוך, יכול לקבוע באיזה ממערכות המשפט (הרבנית או האזרחית), יידונו הנושאים שקשורים לגירושין. לכן מצב זה נקרא "מרוץ סמכויות".

על רקע זה נשאלת השאלה: איפה כדאי לפתוח תיק גירושין – ברבנות או בבית הדין לענייני משפחה? התשובה לכך היא מורכבת, משום שההחלטה האם לפתוח את התיק ברבנות או בבית המשפט תלויה במכלול שיקולים, ויש יתרונות וחסרונות לכל אחת מהאפשרויות. בית הדין הרבני דן בעניינים שקשורים בגירושין על פי עקרונות המשפט העברי וההלכה היהודית, בעוד שבית המשפט למשפחה דן על פי החוק האזרחי. בנוסף, לכל ערכאה יש יתרונות וחסרונות בהתאם לנסיבות של כל מקרה לגופו. 

לכן רצוי להתייעץ עם עורך דין גירושין מנוסה, שיכול לכוון אתכם ולהמליץ לכם היכן עדיף לפתוח את התיק, בהתאם למכלול השיקולים והנסיבות האישיות.

פתיחת תיק גירושין ברבנות

פתיחת תיק גירושין ברבנות כרוכה במילוי טופס פתיחת בקשה ליישוב סכסוך באתר האינטרנט של בית הדין הרבני (טופס 1 על פי תקנה 2 בתקנות להסדר התדיינויות בסכסוכי משפחה). ניתן להגיש את הטופס אונליין או פיזית בבית הדין הרבני.

בנוסף לתביעת הגירושין עצמה, אפשר לצרף ("לכרוך") לתביעה גם עניינים נוספים כגון מזונות, חלוקת רכוש או אחריות הורית. 

יש הרואים יתרון בריכוז ההליכים תחת קורת גג אחת, אך יש לקחת בחשבון שההכרעה בבית הדין תהיה בהתאם להלכה ולדין הדתי, וכי במקרה של חוסר שיתוף פעולה מאחד הצדדים, אפשר שבית המשפט האזרחי יהיה יעיל יותר בכפיית הסנקציות והענישה על הצד הסרבן.

הגשת בקשה ליישוב סכסוך

מחיר פתיחת תיק גירושין ברבנות 

פתיחת תיק גירושין בבית הדין הרבני כרוכה בתשלום אגרה, שנכון לעכשיו עומדת על 450 ₪ (נכון לשנת 2024). סכום זה מתייחס לפתיחת התיק ולא כולל תשלומים נוספים הכרוכים בהמשך ההליך. כך למשל עבור כל נושא שדורשים להכריע בו, כמו מזונות או חלוקת רכוש, יש לשלם אגרה נפרדת ולפתוח תיק נוסף.

פתיחת תיק גירושין בבית משפט לענייני משפחה

על אף שאת סידור הגט עצמו לא ניתן לערוך בבית המשפט למשפחה, את פתיחת התיק ואת ההתדיינות בסוגיות הכרוכות בגירושין אפשר בהחלט לקיים בו. 

בבית המשפט ההתדיינות תתבצע לפי החוק האזרחי ולא על בסיס הדין הדתי. בנוסף, בית המשפט נחשב יעיל יותר בהטלת סנקציות ובאכיפת פסקי הדין.עם זאת, אם מדובר על סרבנות גט מצד בן הזוג, יש לזכור שבית המשפט יתקשה לכפות עליו לתת גט בניגוד לרצונו.

מחיר פתיחת תיק גירושין בבית משפט לענייני משפחה

גם בבית המשפט נדרש תשלום אגרה לפתיחת תיק גירושין. הסכומים משתנים בהתאם לנסיבות:

 • במקרה של הסכמה בין בני הזוג, דמי האגרה לפתיחת תיק הם 505 ₪.
 • במקרה של תביעת רכוש ללא הסכמה, דמי האגרה עומדים על 561 ₪.
 • עבור בקשה למשמורת על ילדים, יש לשלם אגרה בסך 393 ₪.
 • עבור בקשה למזונות האגרה היא 264 ₪.

חשוב להדגיש שכל אחד מהנושאים הללו דורש פתיחת תיק נפרד ותשלום אגרה ייעודית, בנוסף לתשלום על פתיחת תיק הגירושין הבסיסי. כדאי להתייעץ עם עורך דין גירושין מומלץ כדי להבין את העלויות הצפויות עבור מכלול הבקשות שתרצו להגיש.

זקוקים למידע מפורט יותר על עלות גירושין במערכות המשפט השונות? קראו את המאמר המורחב שלנו >> כמה עולה להתגרש.

פתיחת תיק גירושין בהסכמה

כשבני הזוג מסכימים על כל פרטי הגירושין, הם יכולים לפתוח תיק גירושין בהסכמה.
במקרה כזה, נחתם הסכם גירושין המסדיר את כל ההיבטים הרלוונטיים לפירוק התא המשפחתי, כמו חלוקת רכוש, משמורת ילדים ומזונות, ללא צורך בהתדיינות משפטית. מומלץ לנסח את ההסכם בעזרת עורכי דין מומחים לדיני משפחה, ולהגישו לאישור בית המשפט או בית הדין הרבני כדי שיקבל תוקף מחייב. אם ההסכם מאושר בבית המשפט, יש לפנות לרבנות לצורך סידור הגט בפועל. זוהי מתכונת שמתאימה במיוחד לזוגות שמוכנים לשתף פעולה כדי להתגרש מהר.

פתיחת תיק גירושין חד צדדי

פתיחת תיק גירושין חד צדדי – האם זה אפשרי?

כן, ניתן לפתוח בתהליך גירושין גם ללא הסכמה של הצד השני. במקרה כזה, הצד שמעוניין בגירושין מגיש עצמאית בקשה ליישוב סכסוך לערכאה המשפטית לבחירתו. בחירת הערכאה תעניק לו עדיפות בהגשת תביעות עתידיות בתום תקופת עיכוב ההליכים הקבועה בחוק. אולם פתיחת הליך חד צדדי היא צעד בעל השלכות משמעותיות ומומלץ להיוועץ עם עו"ד בעניין.

פתיחת תיק גירושין ללא עורך דין? האם זה אפשרי?

למרות שאין חובה לשכור עו"ד לצורך פתיחת תיק גירושין וניתן להגיש בקשה ליישוב סכסוך באופן עצמאי, ברוב המקרים מומלץ מאוד להיעזר בשירותיו של עורך דין גירושין כבר מתחילת ההליך.
עו"ד יספק ייעוץ משפטי, ידאג לזכויותיכם בפגישות יישוב הסכסוך, יסייע בהכנת תביעות עתידיות וייתן ליווי מקצועי בתהליך המורכב של הגירושין.

פתיחת תיק גירושין מקוון – מתי כדאי?

כיום ניתן לפתוח תיק גירושין אונליין דרך אתרי האינטרנט של הרבנות ושל בתי המשפט למשפחה. 

פתיחת תיק גירושין ברבנות אונליין

באתר בתי הדין הרבניים ניתן לפתוח תיק גירושין באופן מקוון. יש למלא טפסים, לצרף מסמכים רלוונטיים, לשלם אגרה ולפרט את הסיבות לבקשת הגירושין. ניתן "לכרוך" לבקשה גם נושאים נוספים כמו רכוש ומזונות. 

פתיחת תיק גירושין מקוון בבית משפט לענייני משפחה

אפשר לפתוח תיק גירושין גם באתר בתי המשפט למשפחה. גם פה, יש למלא טפסים מקוונים, לצרף מסמכים ולשלם אגרות. שיטה זו מתאימה בעיקר כשיש הסכמה בין בני הזוג. אך במקרים מורכבים עדיף להגיש תביעה רגילה בעזרת עורך דין. 

בכל מקרה, פתיחת תיק מקוונת לא מונעת את הצורך להגיע לדיונים עתידיים, אך יכולה לחסוך זמן וטרחה במקרים פשוטים.

שאלות נפוצות 

להלן תשובות לשאלות נפוצות שמגיעות אלינו בנושא פתיחת תיקי גירושין:

איך בודקים אם נפתח תיק גירושין?

כדי לדעת בוודאות אם הוגשה בקשה לגירושין, תוכלו לפנות לבית הדין הרבני שבאזור מגוריכם ולבקש לבדוק זאת על סמך מספר תעודת הזהות והפרטים האישיים שלכם ושל בן/בת הזוג.

מה זה תביעת גירושין כרוכה?

כאשר מגישים תביעת גירושין בבית הדין הרבני, ניתן "לכרוך" אליה נושאים נוספים כמו רכוש ומזונות, כך שבית הדין ידון בהם יחד עם עניין הגט עצמו. הכריכה מרכזת את הדיון בכל הסוגיות במקום אחד, אך עלולה גם לחייב דיון לפי ההלכה ולא לפי החוק האזרחי. מומלץ להתייעץ עם עורך דין כדי להחליט אילו נושאים לכרוך.

החשיבות של ליווי עורך דין בפתיחת תיק גירושין

פתיחת תיק גירושין היא צעד משמעותי שמסמל את תחילת הפרידה. כדי לצלוח אותו בצורה מיטבית חשוב להכיר את ההיבטים השונים הקשורים בבחירת הערכאה השיפוטית, אופן ניהול ההליך וההשלכות המשפטיות והכלכליות שלו. המידע שהצגנו בפניכם במדריך זה אמנם מספק מבוא לנושא, אך אינו מחליף ייעוץ משפטי מקצועי. אנו ממליצים לכל מי שנמצא בתהליך גירושין להיוועץ בעורך דין מנוסה בתחום דיני המשפחה, שילווה אתכם לכל אורך הדרך. צוות עורכי הדין במשרדנו ישמח להעניק לכם ליווי אישי המותאם לצרכים ולנסיבות הספציפיות שלכם ולדאוג להבטיח את טובתכם וזכויותיכם. לייעוץ אישי ודיסקרטי – חייגו אלינו כעת.

השאירו פרטים ונחזור אליכם
לייעוץ ראשוני ללא התחייבות.

כתבות נוספות

השאירו פרטים ונחזור אליכם
לייעוץ ראשוני ללא התחייבות.

מאמרים אחרונים

הסכם ממון על דירה 

הסכם ממון על דירה 

הסכם ממון על דירה הוא מסמך משפטי חשוב שמסדיר את זכויות בני הזוג בנכס המקרקעין המשמעותי ביותר – דירת המגורים שלהם. הסכם זה מגן על

המשך קריאה
הסכם חיים משותפים

הסכם חיים משותפים

הסכם חיים משותפים הוא מסמך משפטי חשוב שמסדיר את מערכת היחסים הכלכלית והאישית בין בני זוג החיים יחד ללא נישואין. הסכם זה מעניק ביטחון ויציבות

המשך קריאה
הסכם הורות משותפת

הסכם הורות משותפת

הסכם הורות משותפת הוא חוזה משפטי מחייב בין שני אנשים שמעוניינים להביא ילד לעולם ולגדל אותו ביחד, מבלי להיות בזוגיות רומנטית זה עם זה. ההסכם

המשך קריאה

השאירו פרטים ונחזור אליכם
לייעוץ ראשוני ללא התחייבות.