משרד עורכי דין משפחה MGN

איך נקבע מחיר עורך דין גירושין? ואיך אפשר לחסוך בענק?

מחיר עורך דין גירושין תלוי במידה רבה בהליך הגירושין הספציפי שלכם. אם תבחרו במסלול של גישור, לרוב עלות שכר הטרחה של עורך הדין תהיה פחות מ-20,000 ש"ח, לעומת זאת, כאשר הליך הגירושין מבוצע בדרך של תביעות משפטיות והצדדים שוכרים את שירותיהם של עורכי דין, לרוב מחיר עורך דין גירושין יגיע לסכומים של 25,000 ₪ – 60,000 ₪ לפחות, עבור כל אחד מהצדדים. 

ככל שהתיק סבוך יותר ועתיד להימשך זמן רב יותר, כך תגדל עלות הייצוג המשפטי שלכם על ידי עורך דין גירושין, והיא יכולה להגיע גם ל- 150,000 ₪ ואף יותר.

במאמר הבא נסביר איך עובד שכר טרחה של עורך דין גירושין ומה בדיוק משפיע עליו, כך שתוכלו לתכנן את עצמכם בצורה מיטבית, ואולי אפילו לחסוך סכומים לא מבוטלים!

בואו נצא לדרך.

משרד עורכי דין נחום, ג'ארדשטיין-משלי
ייצוג משפטי מוביל בתחום המשפחה
עו"ד לאה משלי גירארדשטיין

מה משפיע על מחיר עורך דין גירושין

גובה שכר הטרחה שמקבל עורך דין המטפל בתיק ומייצג את אחד הצדדים תלוי קודם כל במידת הטיפול הנדרשת: היקף שעות העבודה בתיק, מספר הדיונים המתקיימים בבית המשפט ורמת המחלוקות שישנן בין בני הזוג ובהן יש לטפל. וכמובן שיש הבדלים במחירים בין עורכי דין שונים, לפי ותק, מיקום, מוניטין וכדומה. בישראל לא קיים חוק אשר מגביל את השכר שעורך דין מקרקעין יכול לגבות, ולכן טווח המחירים יכול להיות רחב.

מה כולל שכרו של עורך דין גירושין

שכרו של עורך הדין גירושין כולל בתוכו למעשה את כל העלויות הכרוכות בניהול התיק, החל מעלויות משלוח מסמכים, הדפסת מסמכים וניהול התקשרויות וכלה בשעות העבודה של עורך הדין והצוות התומך על הכנת התביעות ועריכתן, ניהול והופעה בבית משפט בדיונים עצמם וכדומה. שכר הטרחה אינו כולל עלויות נוספות הקשורות לניהול ההליך המשפטי, וכן עלויות שיש לשלם ישירות לבית המשפט. 

למידע על כלל העלויות של תהליך הגירושין, כולל אגרות לבתי המשפט ועוד – קראו את המאמר המלא שלנו בנושא עלות גירושין >>

מחיר עורך דין גירושין עבור התהליך כולו

ברוב המקרים, שכר טרחת עורך דין גירושין ינוע בין 25,000 ש"ח ל- 150,000 ש"ח וייגבה באופן של fixed price, כלומר – סכום שנקבע מראש עבור ניהול התיק, על כל התביעות, הישיבות וההליכים השונים שבו, עד לסיומו.
יתכן וההליכים יהיו ארוכים מאוד ואז הלקוח יחסוך הוצאות רבות, אך מאידך יתכן שתגובש פשרה בשלב מוקדם של הסכסוך, ואז הלקוח עלול להרגיש ששילם סכום כספי גבוה על מעט פעולות משפטיות שנעשו עבורו.

אופציה נוספת היא תשלום לכל תביעה בנפרד ו/או לכל דיון בבית המשפט בנפרד, זאת לפי הצורך בכל שלב. לתשלום זה יתווספו תשלומים נוספים, כגון תשלום בגין גיבוש הסכם גירושין וכדומה.

כאשר בוחנים את עלויות שכר הטרחה עבור עורך דין גירושין במסגרת משפט (ולא במסגרת של הסכמה), ישנן 3 תביעות שונות ומרכזיות אשר בהן עוסקים:

  1. חלוקת הרכוש בין בני הזוג
  2. קביעת הסכם משמורת הילדים ודמי המזונות
  3. סידור הגט

בהתאם, הצעת מחיר של שכר טרחה בעבור עריכת הסכם גירושין תהא לרוב הצעה אשר מכילה שכר גלובאלי עבור כלל ההליך, אשר תכלול בין היתר הכנת התביעות ועריכתן, ניהול והופעה בבית משפט בדיונים עצמם.

שכר טרחה עורך דין גירושין בכל שלב בתהליך הגירושין

במידה ואתם לא צריכים ליווי מלא, אלא רק פגישת ייעוץ או ניהול תביעה בודדת, הנה המחירים עבור שלבים שונים בתהליך הגירושין:

פגישת ייעוץ

פגישת ייעוץ אצל עורך דין לענייני משפחה היא פגישה ראשונית, בה תפרטו בפניו את הנסיבות שלכם והוא יוכל להעריך כיצד תיראה ההתנהלות המשפטית בתיק זה. עלות הפגישה לרוב תנוע בין 250-2,000 ש"ח, בהתאם לניסיון עורך הדין, ושאר הסיבות שפירטנו לעיל.

האם קיים דבר כזה פגישת ייעוץ עם עו"ד גירושין בחינם?

חלק מעורכי הדין מקיימים פגישת ייעוץ ללא תשלום מתוך תקווה שהלקוח הפוטנציאלי ישכור את שירותיו וישלם שכר טרחה על הטיפול המשפטי. חלק מעורכי הדין גובים תשלום עבור פגישת הייעוץ, אך אם הלקוח ישכור את שירותי עורך הדין, הוא ינכה את שכר הטרחה שנגבה עבור פגישת הייעוץ מהסכום הכללי של הטיפול המשפטי בתיק.

ניהול הליך משפטי עורך דין משפחה

אחד הגורמים אשר קובעים במידה רבה את תמחור הייצוג המשפטי הוא כמות הדיונים אליו התחייב עורך הדין להגיע.

במידה ויש צורך בכך, נהוג לגבות בעבור כל דיון נוסף בין 1,000 ש"ח עד כ- 3,500 ש"ח, כאשר המחיר משתנה בעיקר לנוכח כמות הזמן שדרושה לעורך הדין להיערך לדיון. 

ניהול תביעה בודדת עורך דין משפחה

עלות ניהול תביעה בודדת על ידי עורך דין גירושין יכולה לנוע בטווח רחב של בין אלפי שקלים בודדים לעשרות אלפי שקלים, בהתאם למורכבות ההליך.

להתגרש ולחסוך כמה שאפשר עם עורך דין גירושין

טווחי מחירים הסכמי גירושין וממון

עלות עריכת הסכמים תלויה במורכבות ההסכם ובמידת ההסכמה בין הצדדים. ככל שיש יותר הסכמה, כך התיק פחות מורכב, ויהיה אפשר להגיע להסדר בקלות, מהר, וכמובן, הרבה יותר בזול.

הסכם גירושין

עלות עריכת הסכם גירושין תנוע בין אלפי שקלים בודדים במקרים הפשוטים, לבין עשרות אלפי שקלים במקרים מורכבים. כמובן שעלות זו תהיה פחותה בהרבה מאשר הליך גירושין מסורבל, כך שהחיסכון בעלויות הכספיות מהותי.

הסכם גירושין עבור משמורת ילדים

ניסוח סעיף רלוונטי בהסכם גירושין המציג פתרון שמקובל על שני הצדדים לעניין המשמורת והמזונות, יחסוך, בסבירות לא מבוטלת, עוגמת נפש רבה לכולם.

ברוב המקרים, שכר הטרחה שייגבה עורך הדין עבור עריכת הסכם גירושין הכולל משמורת ילדים, יהיה באזור ה-4000-7000 ש"ח.

הסכם ממון בין בני זוג

הסכם ממון, הסכם אשר נחתם על ידי בני הזוג לפני החתונה, יכול להקל על תהליך הפרידה, שכן חלק מחלוקת הרכוש למעשה מוסדרת מראש.

אם תרצו לדעת כמה עולה לשכור עורך דין עבור עריכת הסכם ממון, ברוב המקרים, גם כאן התשובה תהיה 4,000-7,000 ש"ח, תלוי במורכבות המקרה.

מחיר עורך דין גירושין במקרה של גירושין בהסכמה

עלות שכר טרחה של עורך דין גירושין במקרה של גירושין בהסכמה יהיה נמוך יותר מאשר בגירושין ללא הסכמה, וינוע בין כמה אלפי שקלים לכמה עשרות אלפי שקלים בודדים, תלוי במורכבות ההסכם (אם יש או אין ילדים, אם יש או אין נכסים או רכוש אחר וכדומה).

כאשר הצדדים מסכימים על התנאים והם אינם שנויים במחלוקת, הפשטות מאפשרת תהליך יעיל יותר, הדורש פחות התערבות של עורך דין ובהתאם לכך פחות חיובים.

איך חוסכים בשכר טרחה לעורך דין גירושין

מעבר לעובדה ששכר טרחה ישולם לעורך דין אחד עבור שני בני הזוג, ללא צורך בעלויות בית משפט נוספות (פרט לאישור הסכם הגירושין), יהיו גם מעט דיונים באופן יחסי כך שיש פחות הפסד של ימי עבודה ושכר בהתאמה, כך גם שככל שבני הזוג מסכימים על רוב הנושאים הכרוכים בפרידה וגם כאשר ישנן מעט מחלוקות, עורך הדין שלהם צפוי לפתור אותן במעט פגישות.

במידה וזו אופציה במקרה שלכם, גירושין בהסכמה יכולים לחסוך לכם המון כסף.

מחיר עורך דין גירושין במקרה של גירושין שלא בהסכמה (מתנהל בבית המשפט)

גירושין מורכבים, עמוסים במחלוקות כלכליות או משמורת על הילדים, דורשים יותר מעורך הדין שלך. משא ומתן על תנאים, ניסוח הסכמים מפורטים וייצוג אפשרי בבית המשפט מגדילים משמעותית את עומס העבודה, ומובילים לשכר טרחה משפטי גבוה יותר שלרוב ינוע בין 50,000 ₪ ל-150,000 ₪ (או יותר, במקרים מורכבים). 

למה שכר הטרחה בגירושין שלא בהסכמה גבוה בצורה כ"כ משמעותית?

רמת המורכבות של גירושין שאינם נעשים בהסכמה מתואמת ישירות עם הזמן שעורך הדין שלך עובד עבורך, שהוא לעתים קרובות המניע העיקרי לעלות הגבוהה.

לרוב צריך להגיש כתב תביעה לחלוקת רכוש ו/או פירוק שיתוף, כתב תביעה למזונות ו/או משמורת וזמני שהות וכדומה – כל כתב תביעה בנפרד. העלות של תהליך הייצוג המשפטי תיגזר ממספר כתבי התביעה שיוגשו. וכמובן שבנוסף לכתבי התביעה, יש תשלום נוסף לדיונים בבית המשפט, עלויות הגשת כתבי הגנה, סעדים זמניים ועוד.

שוב, ככל שהתיק שלכם סבוך יותר ועתיד להימשך זמן רב יותר, כך תגדל עלות הייצוג המשפטי שלכם על ידי עורך דין גירושין.

משרד עורך דין גירושין מומלץ שידאג לזכויות שלך

עלות עורך דין גירושין במקרה של גירושין לבעלי עסקים

במקרה של חלוקת רכוש, סלע המחלוקת המורכב ביותר בדרך כלל הוא במקרה שבו אחד מבני הזוג הינו בעל עסק עצמאי, ואז התהליך הופך למסובך יותר ויקר יותר. תהליך חלוקת הרכוש במקרה כזה כרוך בבירור פרטים כמו הכנסות, הוצאות, נכסים, שווי מוניטין ושווי עתידי, אומדן ועוד.

שכר הטרחה של עורך דין גירושין במקרה של גירושין לבעלי עסקים, לרוב יהיה באזור ה-25,000-50,000 עבור טיפול כולל בתיק.

חשוב לציין כי במקרים של גירושין לבעלי עסקים, ייתכן שעורך הדין יצטרך לשתף פעולה עם מומחים – אנליסטים פיננסיים, שמאים או מומחי מיסים כדי להבטיח חלוקה הוגנת של נכסים, מה שיוסיף לעלות הכוללת.

מחיר גישור – תהליך גירושין בעלות מינימלית

עלותו של מגשר גירושין נעה בדרך כלל בין כ-10,000 ₪ לכ- 20,000 ₪ לכל ההליך, כאשר שני בני הזוג נעזרים בשירותיו של מגשר גירושין אחד משותף. 

לעלות זו מצטרפות עלויות יחסית זניחות נוספות – אישור הסכם הגירושין בערכאה משפטית על פי בחירתכם (בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני) בעלות כמה מאות שקלים, וכן פתיחת תיק גירושין ברבנות – גם היא בעלות כמה מאות שקלים.

איך זה עובד?

בתהליך של גירושין בהסכמה ניתן לנסח הסכם גירושין על ידי מגשר גירושין. במסגרת הליך הגישור, פועל המגשר לקיים בין בני הזוג דיאלוג בדבר ענייני הגירושין, אשר סופו בהגעה להסכם גישור גירושין אשר יכלול את ההסכמות בכל הנושאים המשפטיים העומדים על הפרק בגירושים: משמורת הילדים, מזונות, חלוקת הרכוש.

הסכם הגירושין יחליף את הצורך לנהל הליך משפטי ארוך ומתיש, ולאחר חתימתו יש להגישו לאישורה של אחת מן הערכאות – בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני, אשר תעניק לו תוקף של פסק דין לאחר ששוכנעה כי בני הזוג מבינים את השלכות ההסכם וחתמו עליו ללא לחץ או כפייה. 

במסגרת פגישות הגישור, הצדדים יכולים לדבר ביניהם בפתיחות, להבהיר את רצונותיהם ללא חשש ואם לא יגיעו לעמק השווה ולהסכמות, יוכלו להעביר את הדיון לערכאות המשפטיות. כל מה שנאמר במסגרת הגישור לא יכול לשמש כנגדם בהליך המשפטי.

3 יתרונות בבחירה בתהליך גישור

  1. עלויות נמוכות יותר (ביחס לעלות ניהול ההליך בערכאות המשפטיות)
  2. משך ההליך קצר יותר (אין צורך להמתין למועדי הדיונים בערכאות המשפטיות)
  3. הליך נעים יותר (מגשר הגירושין חותר לעבר ריכוך הפערים בין הצדדים והגעה להסכמות)

סיכום

כמו שאתם כבר מבינים, מחיר עורך דין גירושין הוא לא דבר קבוע ומושפע מגורמים רבים.

אם אתם מעוניינים להתגרש ולחסוך כמה שאפשר, פנייה לעורך דין גירושין מומלץ לייעוץ ראשוני היא הדרך היעילה ביותר להתגרש, בלי "לפשוט את הרגל".

עורך דין הסכם גירושין, יוכל לכוון אתכם בניסוח הסכם מפורט, מדויק ואמין שבאמצעותו תוכלו לסיים את חייכם כזוג נשוי באופן מכבד, הגון ומכובד. 

הכוונה זו תוכל לסייע לכם לחסוך סכומי כסף לא מובטלים על הוצאות משפטיות, זמן יקר והרבה עוגמת נפש, שעלולה להיגרם לכל אחד מהם ככל שתוגש תביעת גירושין סטנדרטית או שהסכם גירושין לא מקצועי ייחתם על ידכם.

אם אתם מעוניינים בשיחת ייעוץ ראשונית, ללא התחייבות, צרו קשר עם משרדנו ונשמח לעמוד לרשותכם.

השאירו פרטים ונחזור אליכם
לייעוץ ראשוני ללא התחייבות.

כתבות נוספות

השאירו פרטים ונחזור אליכם
לייעוץ ראשוני ללא התחייבות.

מאמרים אחרונים

הסכם ממון על דירה 

הסכם ממון על דירה 

הסכם ממון על דירה הוא מסמך משפטי חשוב שמסדיר את זכויות בני הזוג בנכס המקרקעין המשמעותי ביותר – דירת המגורים שלהם. הסכם זה מגן על

המשך קריאה
הסכם חיים משותפים

הסכם חיים משותפים

הסכם חיים משותפים הוא מסמך משפטי חשוב שמסדיר את מערכת היחסים הכלכלית והאישית בין בני זוג החיים יחד ללא נישואין. הסכם זה מעניק ביטחון ויציבות

המשך קריאה
הסכם הורות משותפת

הסכם הורות משותפת

הסכם הורות משותפת הוא חוזה משפטי מחייב בין שני אנשים שמעוניינים להביא ילד לעולם ולגדל אותו ביחד, מבלי להיות בזוגיות רומנטית זה עם זה. ההסכם

המשך קריאה

השאירו פרטים ונחזור אליכם
לייעוץ ראשוני ללא התחייבות.