עבודה בהייטק לרוב מגיעה עם יתרונות רבים:

 • משכורת גבוהה
 • הטבות רבות
 • אופציות
 • מניות
 • ועוד.

ובדיוק בגלל זה, גירושי הייטק יכולים להפוך לסיפור מורכב ויקר מאוד.

במאמר הבא נסביר את כל מה שחשוב לדעת רגע לפני שמתגרשים מאיש או אשת הייטק. 

בין אם אתם אנשי הייטק לקראת גירושין או שאתם עומדים להתגרש מאיש או אשת הייטק, עשו לעצמכם טובה ופנו אלינו עוד היום לקבלת ייעוץ ראשוני ללא התחייבות, שיכול לחסוך לכם הון. 

משרד עורכי דין נחום, ג'ארדשטיין-משלי
ייצוג משפטי מוביל בתחום המשפחה
נחום גרארד

4 דברים שחשוב לדעת על גירושי הייטק

 1. עובדי הייטק נהנים משכר גבוה והטבות רבות שאינן קיימות בשאר הענפים במשק. המשמעות הכלכלית באה לידי ביטוי בעת גירושין, כאשר יש לחלק את המשאבים המשותפים, ולקבוע תשלום מזונות עבור הילדים הקטינים.
 2. בכדי לחלק את המשאבים המשותפים, יש צורך לחשב את ערכו האמיתי של אותו עובד הייטק מבחינת הזכויות/אופציות/ בונוסים, מוניטין אישי וכדומה. יכול להיות שמדובר בזכויות אשר לא ניתן לדעת את שווין, כפי שנפרט להלן – מה שהופך את נושא חלוקת הרכוש וקביעת גובה מזונות הילדים למורכבים בהרבה.
 3. הדברים מסובכים פי כמה כשמדובר בעובד הייטק שעובד בחברת הייטק בינלאומית, שכן חלק מההטבות והתמריצים שמובטחים לו ישולמו לו בחו"ל, הם למעשה סמויים מן העין וקשה עוד יותר לגלות אותם.
 4. תכנון מקדים מדוקדק הוא קריטי בגירושי הייטק. פנייה מוקדמת לסיוע משפטי של עורך דין לענייני משפחה עם ניסיון בליווי תיקי גירושין של עובדי הייטק, מאפשרת ניהול אסטרטגי נכון של הליך הגירושין.
ההבדל בין גירושי הייטק לגירושים רגילים

במה שונים גירושי הייטק מגירושין רגילים?

בהליך גירושין רגיל, רוב הנכסים לחלוקה בין בני הזוג הינם מוחשיים. כך למשל- נכס, כסף, זכויות, מניות בחברה, חשבונות בנק וכדומה. מה שמאפיין גירושי הייטק הינם נכסים לא מוחשיים, ויש להבין היטב את שיטות השכר, התגמול, האופציות, המוניטין המקצועי של איש ההייטק ועוד. 

כאשר החברה הינה חברה בינלאומית הדברים מסתבכים אף יותר שכן, חלק גדול מהשכר והתמריצים משולם בחו"ל, חלק גדול מחוזי העבודה כולל זכויות לאופציות, מענקים כספיים והטבות לפי דרישה, בתום זמן מסוים ובקרות אירוע מסוים. 

זה הזמן לבחור ייצוג משפטי שידאג לזכויות והאינטרסים שלכם 

גירושי הייטק טומנים בחובם מורכבות יוצאת דופן, בפרט בכל הנוגע לחלוקת הרכוש בין בני הזוג. לצד הנכסים ה"רגילים" מצטרפים נכסים בלתי מוחשיים, אשר יש להעריך את שווים ולכלול אותם באיזון המשאבים. גירושי הייטק דורשים מעורך הדין להכיר את כל ההיבטים הייחודיים של הליך זה ולשים לב לדקויות אשר יכולות להטות את כף המאזניים לכאן ולכאן. 

עורך דין משפחה מומלץ ומנוסה ידאג לאתר את כל המידע הכלכלי הרלוונטי ולשם כך יסתייע בבעלי מקצוע, כגון אקטואר ורואה חשבון, ויקבל מהם חוות דעת מומחה אשר תקבע כיצד להעריך את שווים של הנכסים השונים, מה שיסייע בפתירת הסוגיות המשפטיות הסבוכות, הבעיות בחלוקת הרכוש וההון והמורכבות בתהליך גיבוש חוזה גירושין.

4 נושאים חשובים בגירושי הייטק

4 נושאים אליהם צריך להתייחס בגירושי הייטק

לפניכם 4 מרכיבים שחשוב מאוד שתקחו בחשבון מבעוד מועד:

#1 מניות – מה היחס אליהן בחלוקת הרכוש בתהליך הגירושין?

מניה היא נכס כלכלי מסוג נייר ערך, אשר מונפק על ידי חברה. ערכה הכספי של המניה מושפע משווי השוק של החברה. זכאות של מניות בחברה, מקנה לבעלי המניות שליטה בה.

ישנן שלוש אפשרויות לחלוקת מניות בגירושין:

 1. חלוקה באופן שווה בין בני הזוג.
 2. קביעת שווי המניות על ידי מעריך מקצועי, ולפיכך העברת תשלומים בין בני הזוג.
 3. מכירת המניות וחלוקת התמורה באופן שווה בין בני הזוג.

המועד להערכת השווי של המניות הינו מועד הקרע בין בני הזוג.

כאשר לא מדובר בחברה הנסחרת בבורסה ושניתן למדוד את שוויה בהתאם למצב המניות שלה, בית המשפט לענייני משפחה יבקש את חוות דעתם של אנשי מקצוע לצורך הערכת שווי העסק. ההערכה מתבצעת בהתאם לסוג העסק, הפוטנציאל שלו וקהל הלקוחות. כאשר יש מניות מונפקות ונסחרות, האקטואר או רואה החשבון ימליצו לביהמ"ש כיצד לחלק אותן בין הצדדים. אבל כאשר מדובר במניות בחברה פרטית, אין להן שווי שוק. במקרים כאלו יציע המומחה מנגנון פיצוי שיאפשר את המשך פעילותו של העסק ויפצה את הצד השני.

להמשך קריאה – חלוקת מניות בגירושין: 3 אפשרויות לחלוקה הוגנת »

#2 אופציות – כמה הן שוות ואיך להתייחס אליהן בתהליך גירושין?

אופציה היא למעשה אפשרות לרכוש מניה של חברה, במחיר קבוע מראש שאינו משתנה לאורך כל תקופת האופציה שהוגדרה. 

מאוד מקובל לתגמל עובדים בחברות הייטק על ידי מתן אופציות. בעת גירושין, כחלק מהזכויות הסוציאליות של בני הזוג אשר נכללות בחלוקת הרכוש, כך גם האופציות שניתנו לצדדים במסגרת עבודתם. 

לאור הפוטנציאל הכספי הגלום באופציות, עלולות להתעורר מחלוקת בין בני הזוג, באשר לדרך החלוקה שלהן ביניהם במסגרת איזון המשאבים ובאשר לקביעה מהו המועד להערכת השווי של האופציות.

ישנן שתי אפשרויות לקביעת המועד להערכת השווי של אופציות: 

 1. מועד הקרע בין בני הזוג (זהו הכלל המוביל בעת חלוקת רכוש על פי חוק יחסי ממון). 
 2. מועד מימושן בפועל של האופציות, שלעיתים קרובות טרם הגיע בעת גירושי בני הזוג. 
בתהליך המורכב של הגירושין אתם צריכים שיהיה לכם מגן

#3 מוניטין – מה המחיר של המוניטין המקצועי שלכם או של בני הזוג שלכם?

הכוונה במוניטין היא להישגים המקצועיים, גובה השכר ופוטנציאל ההשתכרות – אשר נתפסים כנכס שגם אותו יש לחלק בין הצדדים בעת גירושין. 

מתי? 

כאשר לצד השני יש חלק מהותי בצבירת אותו מוניטין, על ידי כך שוויתר על פיתוח קריירה עצמאית ודאג לילדים ולבית, על מנת שהצד השני יוכל להתקדם מבחינה מקצועית. כאשר מצב דברים זה יצר פער כלכלי משמעותי בין הצדדים, אזי בעת גירושין, על הצד בעל המוניטין לפצות את הצד השני כחלק מאיזון המשאבים. 

#4 נכסי קריירה – מה הם שווים ואיך מחלקים אותם בגירושי הייטק?

נכסי קריירה הם נכסים שצברו בני הזוג במסגרת עבודתם לאורך שנות הנישואין, ואלו קובעים למעשה את רמת הכנסתם ואת כושר ההשתכרות הפוטנציאלי העתידי. מדובר בעיקר בהשכלה גבוהה, מוניטין וניסיון מקצועי. 

הפסיקה הגדירה 3 יסודות נדרשים לצורך הכרה בכושר השתכרות וחישוב פערי השתכרות:

 1. רק אחד מבני הזוג פיתח קריירה וטיפס מעלה בסולם השכר, בזכות ויתוריו של הצד השני אשר עצר את התפתחותו המקצועית והקדיש את זמנו לטיפול בבית ובילדים, ובכך אפשר לבן הזוג האחר להתפתח בעצמו. במקרים מסוג זה, בית המשפט לענייני משפחה יבחן מהי התרומה הישירה והעקיפה של בן הזוג שוויתר על הקריירה להתפתחותו המקצועית ולעלייה במדרגות השכר של בן הזוג הקרייריסט לאורך תקופת הנישואין.
 1. כתוצאה מוויתור זה נוצרו פערי השתכרות משמעותיים בין בני הזוג ובפרט כאשר הצד שוויתר לא יוכל להשלים פערים אלו לאחר הגירושין מפאת הזמן שחלף.
 1. מדובר בנישואין לאורך זמן ולא בנישואין קצרים (אורך הנישואין עשוי להעיד על גובה התרומה שלהם למוניטין של האחר).
איך עושים חלוקת רכוש בגירושי הייטק

איך עושים חלוקת רכוש בגירושי הייטק?

ניתן לבצע את חלוקת הרכוש המשותף בין בני זוג בהתאם להסכם שנערך בין הצדדים או בהתאם לדין במידה ולא נערך הסכם כזה. 

חלוקת הרכוש המשותף נעשית בעיקרה בהתאם לכלל החלוקה השוויונית בין בני הזוג, כאשר כלל זה קובע כי נכסי הרכוש המשותף שנצברו על ידי שני בני הזוג יחדיו במהלך הנישואין יחולקו במועד גירושיהם בחלקים שווים ביניהם וזאת בלי קשר לשאלה על שם מי מהם רשום הרכוש, אלא אם כן כוונת השיתוף נשללה במפורש על ידי אחד מבני הזוג.

ההבדל המהותי לגבי חלוקת הרכוש המשותף בין גירושין רגילים לגירושי הייטק מתבטא בכך שבעוד שבמסגרת גירושין רגילים רוב הנכסים המיועדים לחלוקה הנם נכסים מוחשיים כגון רכב, חשבונות בנק ותוכניות חיסכון, אזי בגירושי הייטק קיימים בנוסף גם נכסים וירטואליים השייכים לאיש ההייטק ואשר בן הזוג השני לא תמיד מודע לקיומם וגם אם כן, לא פעם קשה מאד להעריך את שווים לצורך חלוקתם ההוגנת בין בני הזוג.

באופן כללי, בית המשפט לענייני משפחה/בית הדין הרבני יבצע הערכה של כל הזכויות ויחלק אותן בין בני הזוג.

אם אתם בעלים או שותפים בחברת סטארט אפ, יש דברים שחשוב שתדעו

כאשר בן הזוג מחזיק בזכויות מסוימות בחברת הייטק / הינו בעלים של חברת הייטק, בחלוקת רכוש יש להתייחס לזכויות אלו. במידה והסטארט-אפ נמכר, ניתן לחלק את הרווחים מהמכירה בין הצדדים, או להעביר בעלות על מניות בחברה הרוכשת. עם זאת, אם אחד מבני הזוג שומר על הבעלות על העסק, יש צורך בהערכת שווי של החברה. משימה זו יכולה להיות מורכבת למדי, במיוחד אם הסטארט-אפ עדיין בשלביו הראשונים.

לצורך איזון הזכויות ימונה בעל מקצוע שיעריך את שווי החברה, ולבסוף יכריע בית המשפט כיצד לחלק את השווי, כשלרוב בחלוקה שווה של שווי החברה. בהערכת השווי יילקחו בחשבון שיקולים לדוגמת אופי המוצר, התחייבויות קיימות ועתידיות ושיקולים רלוונטיים נוספים לקביעת שוויו של הסטארט-אפ. 

הערכת שווי סטארט-אפ הופכת למאתגרת כאשר מנסים לממש רווחים עתידיים. במקרים כאלה, ישנם מספר פתרונות אפשריים. ניתן להסכים על תשלומים תקופתיים, העשויים להשתנות בהתאם לנסיבות. לחילופין, ניתן לרשום חלק מהמניות על שם בן הזוג. לכל פתרון יתרונות וחסרונות משלו, ועל בני הזוג להעריך היטב את האפשרויות ולקבל את ההחלטה המתאימה ביותר לנסיבות הספציפיות שלהם.

באחד המקרים שהגיע לפתחו של בית המשפט, האקזיט קרה לאחר שהצדדים כבר חתמו על הסכם גירושין שאושר וקיבל תוקף של פסק דין. לבקשת האישה התיק נפתח ולאחר משא ומתן פוצתה זו על החלק היחסי מכספי האקזיט לתקופה בה חיו יחד. כאשר עורכים הסכם גירושין או מנהלים הליך גירושין כשאחד הצדדים הינו בעלים של חברת סטארט אפ או חברה שיכולה להפוך לציבורית ולהיסחר לאחר הגירושין, חשוב לקחת את כל הדברים האלו בחשבון מלכתחילה ולתת להם התייחסות ראויה.

עומדים להתגרש מאיש או אשת הייטק? מהן הזכויות שלכם? ואיך תשמרו עליהן?

נשוי או נשואה לאיש הייטק? חלוקת הנכסים במקרה של גירושין תכלול גם נכסים רוחניים שנצברו במהלך העבודה, ואלו דורשים קביעת שווי והערכה.

היה וקיים פער ניכר בין ההשתכרות של בני הזוג, על איש ההייטק יהיה לשלם מזונות ילדים, וכן לשלם פיצוי בשל צבירת מוניטין אישי, ונכסי קריירה שהשיג בתקופת עבודתו, בנוסף למזונות אישה ולמזונות ילדים.

לא אחת נקבע, כי כאשר ישנם פערי השתכרות והבדלי מוניטין אישי, יש לחלק את הזכויות הסוציאליות והחסכונות בין הצדדים כדי לגשר על הפערים בין בני הזוג. כדי לעשות זאת, בית המשפט ייצור איזון לא שווה, למשל בחלוקת האחוזים ממכירת הבית.

4 סעיפים שחשוב להכניס בהסכם גירושין הייטק

מה חשוב להכניס בהסכם הגירושין שלכם אם אתם עובדי הייטק או מתגרשים מעובד הייטק?

אם אתם מתגרשים או מתגרשות מעובד.ת הייטק, או שאתם אנשי או נשות הייטק ועומדים בפני גירושין, עורך הדין שלכם ינסה להשיג עבורכם את ההסכמים הבאים:

אם אתם עובדי הייטק, כדאי לכלול בהסכם הגירושין את הסעיפים הבאיםאם אתם מתגרשים מעובד הייטק, כדאי לכלול בהסכם הגירושין את הסעיפים הבאים
דמי המזונות יישארו קבועים ולא ייעלו עם השכר.דמי המזונות יעלו בהתאם לשכר העובד.
חלוקת הרכוש הינה סופית ומוחלטת, חלוקה של כל הרכוש.חלוקת הרכוש לא תהיה סופית ומוחלטת. במידה ויתגלה רכוש פיזי בעתיד, אשר רלוונטי לתקופת החיים המשותפת של הצדדים (מימוש אופציה/קבלת בונוס), הוא יחולק שווה בשווה ביניהם.
אופציות יאוזנו עם יתרת הרכוש הנזיל.אופציות יחולקו עם מימושן.
הערכה ומימוש גם של נכסים וירטואליים.הערכה ומימוש של הנכסים הנזילים והממשיים.

דמי מזונות בגירושי הייטק

בעת הגירושין נקבעים גם מזונות ילדים בהתאם לדין. על מנת לקבוע את גובה המזונות, בית המשפט יבחן בין היתר גם את השתכרות הצדדים. לצורך כך יהיה צורך לבחון לא רק את המשכורת שמקבל בן הזוג המועסק בהייטק, אלא גם את ההטבות שהוא מקבל, שהינן שוות שכר, ולקבוע את גובה ההשתכרות בהתחשב בהטבות אלה. 

לאחר שבית המשפט יקבע את גובה המשכורות של כל אחד מהצדדים בהתאם לראיות שהוצגו בפניו ויבחן את חלוקת זמני השהות עם הקטינים, בית המשפט יערוך תחשיב לפיו יקבעו דמי המזונות שישולמו עבורם.

על פי מה ייקבע סכום דמי המזונות של הילדים בגירושי הייטק?

סכום מזונות הילדים נקבע בהתאם למצבם הכלכלי של שני בני הזוג וכן בהתאם לצרכים ורמת החיים של הילדים בתקופת הנישואים. מאחר שמשכורתם של אנשי ההייטק לרוב גבוהה בהרבה מהמשכורת הממוצעת במשק, מכאן שגם תשלומי המזונות שהינם משלמים גבוהים יחסית ולעיתים הנם אף כפולים מהמקובל.

על פי מה ייקבעו מזונות האישה בגירושי הייטק? 

בנוסף לתשלום מזונות הילדים הבעל מחויב על פי ההלכה היהודית גם בתשלום מזונות האישה כל עוד הם נשואים ועד למתן הגט. סכום מזונות האישה נקבע בהתאם לרמת החיים לה הורגלה האישה בתקופת הנישואים אם כי תוך קיזוז סכום הכנסותיה. מאחר שנשים הנשואות לאנשי הייטק בדרך כלל מורגלות ברמת חיים גבוהה, מכאן שגם סכום המזונות המשולם להן הנו בדרך כלל גבוה וזאת במיוחד במקרים בהם האישה איננה משתכרת כלל או במידה והיא משתכרת שכר נמוך יחסית.

אולי יעניין אתכם – איך מתגרשים מהר? >>

בואו נסכם

חלוקת רכוש בין בני זוג מהווה סוגיה משמעותית בהליך הגירושין והיא מעוררת בדרך כלל חילוקי דעות עמוקים בין הצדדים. כאשר מדובר על גירושי הייטק, הסיטואציה מסובכת הרבה יותר בשל הנכסים הנוספים אשר הנם ייחודיים לסוג זה של גירושין. 

יש חשיבות עצומה בפניה לעורך דין לענייני גירושין הבקיא בתחום ההייטק, בין אם את/ה עובד הייטק ובין אם בן/בת זוגך הינו כזה, וזאת במטרה לתכנן היטב את ההליכים והמהלכים המשפטיים במטרה למצות ולשמור על הזכויות המגיעות לך ככל שניתן בנסיבות המקרה. 

אינכם רוצים להיקלע לקרבות משפטיים ממושכים ויקרים? מעוניינים לעבור את משוכת הגירושין בשלום? 

צרו קשר עם משרד עו"ד משפחה MGN ונשמח לעזור.

השאירו פרטים ונחזור אליכם
לייעוץ ראשוני ללא התחייבות.

כתבות נוספות

השאירו פרטים ונחזור אליכם
לייעוץ ראשוני ללא התחייבות.

מאמרים אחרונים

הסכם ממון על דירה 

הסכם ממון על דירה 

הסכם ממון על דירה הוא מסמך משפטי חשוב שמסדיר את זכויות בני הזוג בנכס המקרקעין המשמעותי ביותר – דירת המגורים שלהם. הסכם זה מגן על

המשך קריאה
הסכם חיים משותפים

הסכם חיים משותפים

הסכם חיים משותפים הוא מסמך משפטי חשוב שמסדיר את מערכת היחסים הכלכלית והאישית בין בני זוג החיים יחד ללא נישואין. הסכם זה מעניק ביטחון ויציבות

המשך קריאה
הסכם הורות משותפת

הסכם הורות משותפת

הסכם הורות משותפת הוא חוזה משפטי מחייב בין שני אנשים שמעוניינים להביא ילד לעולם ולגדל אותו ביחד, מבלי להיות בזוגיות רומנטית זה עם זה. ההסכם

המשך קריאה

השאירו פרטים ונחזור אליכם
לייעוץ ראשוני ללא התחייבות.