משרד עורכי דין משפחה MGN

איך מתגרשים עם ילדים קטנים, ונשארים בחיים?

איך מתגרשים עם ילדים קטנים ונשארים בחיים

זוגות מתגרשים צריכים לדעת לנהל את הליך הגירושין בחכמה, על מנת להגיע להסדרים תוך כדי מתן דגש נרחב לחיים שאחרי הגירושין ותכנון מוקפד של ההתנהלות היומיומית העתידית. 

הסדרי הגירושין שעליהם יחליטו ההורים ישפיעו על הילדים שנים רבות לאחר סיום תהליך הגירושין. לכן, כדי להפוך את הפרידה לקלה יותר עבור הילדים, מומלץ מאוד להתייעץ עם אנשי מקצוע בהקדם האפשרי.

אם אתם עומדים בפני גירושין ולא בטוחים איך לנהל את זה בצורה נכונה ומה לעשות לטובת הילדים, צרו איתנו קשר לשיחת ייעוץ ראשונית, ללא התחייבות, ונשמח לעזור.

גירושין עם ילדים קטנים זה לא פשוט, הנה 7 צעדים שיעזרו לכם לעשות את זה כמו שצריך

כאשר מדובר בגירושין עם ילדים קטנים, נדרשת התייחסות מדוקדקת ופרטנית לשינויים הצפויים לחיי הילדים לאחר סיום תהליך הגירושין, ויש להיכנס לתהליך עם הרבה תשומת לב וזהירות. 

בהנחה והחלטתם להתגרש, ספרו על כך לילדים ביחד, אבל אך ורק לאחר שקיבלתם החלטות סופיות ויש ביניכם הסכם חתום וברור שמהווה את תמונת העתיד.

הצעדים המשמעותיים שיהפכו את תהליך הגירושין עם ילדים קטנים לפשוט ונכון יותר:

#1 קבלו הדרכה מעורך דין לענייני משפחה

כאשר הגירושין כוללים ילדים משותפים, חשוב מאד להיוועץ עם עורך דין לענייני משפחה בהקדם האפשרי, גם במידה ובחרתם לנסות דרך של הידברות באמצעות גישור ולא לפנות לערכאות. זאת מאחר וישנם דברים שעלולים להשפיע רבות על ההיבטים הכלכליים של ההסכם שתסגרו בסופו של התהליך וצריך להתכונן אליהם.

באם החלטתם להתחיל בתהליך גירושין וברצונכם לתעד ולאסוף חומרים וראיות מהותיות לתהליך זה, על מנת שניתן יהיה להשתמש בחומרים אלו בבית המשפט, חשוב לקבל הדרכה ספציפית מעו"ד לגבי שמירה על חוק הגנת הפרטיות וחוק האזנת סתר.

משרד עורכי דין נחום, ג'ארדשטיין-משלי
ייצוג משפטי מוביל בתחום המשפחה
עו"ד לאה משלי גירארדשטיין

#2 התחילו את תהליך הגירושין ביניכם – הגיעו להסכמות מוקדמות

הגיעו להסכמות בכבוד והבנה בכל הסעיפים הקשורים לחיי היומיום והצרכים הספציפיים של הילדים שלכם ככל הניתן. ככל ותשכילו לגבש הסכמות ותדעו לשתף בינכם פעולה בצורה חברית ויפה, תצליחו להעניק לילדים תחושת ביטחון ויציבות על אף הפרידה שלכם.

5 נושאים שכדאי לדון בהם לפני ההודעה לילדים

5 נושאים שכדאי לדון בהם לפני ההודעה לילדים:

  1. חלוקת זמני השהות עם הילדים והסדרי מגורים – חלוקת זמני שהות שווה או חלוקת זמני שהות שאינה שווה, בה אחד ההורים הוא המטפל העיקרי והילדים נמצאים אצלו רוב ימות השבוע.
  2. מרחק בין שני הבתים – מי מההורים יתגורר היכן? במידה וההורים בוחרים לגור רחוק זה מזה, יש להסדיר גם את נושא ההסעות של הילדים בין שני הבתים ולמסגרות החינוך ומהן.
  3. חינוך הילדים – באיזו מסגרת חינוכית ייקחו חלק הילדים? כיצד תתנהל התקשורת מול מוסדות חינוך אלה?
  4. נושאים כלכליים – הגיעו להסכמה אודות גובה דמי המזונות, זאת בהתאם להוצאות הילדים ורמת החיים בה הנכם רוצים לגדל את ילדיכם.
  5. חגים – עם מי מההורים הילדים יהיו באיזה חג? ניתן לחלק את החגים באופן שווה בין ההורים ולקבוע שבכל שנה הילדים יהיו עם הורה אחד בחג מסוים ועם ההורה השני בחג ספציפי אחר, או לחלופין לקבוע שהילדים יהיו עם ההורים לסירוגין, בכל שנה עם הורה אחר באותו החג.

#3 קבלו הדרכה מאנשי מקצוע

כדאי להתייעץ עם אנשי מקצוע מתאימים (פסיכולוג ילדים, מדריך הורים) ולדאוג כי הם מפקידים בידיכם את כל הכלים להתנהלות נכונה מול הילדים, הן במהלך הפרידה עצמה והן לאחריה. אנשי מקצוע אלו יוכלו לייעץ איך יהיה הכי נכון עבור הילדים והכי פחות טראומטי עבורם לספר להם על השינוי המשמעותי שעתיד לקרות בחיים שלהם.

מה לעשות ממה להימנע ומאיפה מתחילים

#4 עשו שיחה משותפת עם הילדים

אחד השלבים הכי קשים בגירושין עם ילדים קטנים הוא השלב בו צריך לספר לילדים הקטנים שלכם שאתם מתגרשים. 

איך לספר לילדים על גירושין ומתי הכי נכון לעשות זאת? 

תכננו את השיחה מראש, ודאגו שהיא תתרחש בסמוך לפרידה בפועל, זאת מאחר ולילדים אין הערכה נכונה של זמן ומבחינתם כמה שבועות יכולים להרגיש כמו נצח. רצוי ששניכם תיקחו חלק בשיחה, על מנת לשדר להם כי כולכם ביחד בתהליך הזה ולהעביר מסר שהמשפחה תמשיך להוות בסיס תומך ועיקרי בחייהם. חשוב לשדר חזית אחידה.

– על מה חשוב להקפיד בשיחה בה מספרים לילדים על הגירושין? מה הילדים צריכים לשמוע? 

המיקוד בשיחה צריך להיות שימור הביטחון של הילד בכם כדמויות הוריות והמשך הנוכחות והתפקוד שלכם בחייו. העבירו להם מסר שאתם איתם, אוהבים אותם וכי זה לא ישתנה לעולם.

נסו להקל על הילדים ככל האפשר. הסבירו להם על התהליך באווירה נוחה ותארו לפניהם איך ייראו החיים המשפחתיים לאחר הגירושין. הסבירו להם שלמרות שאמא ואבא החליטו שלא להיות יחד יותר, בניגוד לבני זוג שיכולים להיפרד – ההורות היא לעד. אפשרו להם להכיל את השינויים בזמן התהליך וגם לאחריו.

היו מוכנים לתגובות רגשיות שונות, החל מהלם ובכי ועד לאדישות והתעלמות. 

היו מוכנים גם לשאלות שהילדים יכולים לשאול. ענו להם לפי יכולתכם ובהתאם לגילם. בשיחות עם ילדים צעירים חשוב להיות ברור ומתומצת, ולהסביר מהן ההשלכות הטבעיות של הפרידה. למשל: אמא ואבא לא ימשיכו לגור באותו בית, אמא/אבא יעבור לגור בבית אחר, חלק מהזמן אמא תהיה אתכם וחלק מהזמן אבא. חשוב להדגיש שגם אמא וגם אבא ימשיכו תמיד להיות ההורים שלהם, לטפל בהם ולדאוג לכל צרכיהם, כמו שהיה עד עכשיו. 

אם ישנו פער גילאים גדול בין הילדים, כדאי, לאחר השיחה הראשונית, לבצע שיחה פרטנית עם כל ילד בנפרד.

– מה לא לעשות כשמספרים לילדים שאתם מתגרשים?

אין צורך להעמיס את הילדים במידע שאינו רלוונטי שעלול להכביד עליהם, כמו הסיבות שהובילו אתכם להחלטה להיפרד. אל תאשימו אף אחד בפרידה, אל תבקשו מהילדים לקחת צד או לבחור צד, אל תבטיחו הבטחות שאין ביכולתכם לקיים.

#5 זכרו – הפרידה היא מבן הזוג ולא מהילדים, עכשיו הם צריכים אתכם יותר מתמיד

חשוב מאוד לפנות מקום עבור הילדים הנאלצים להתמודד עם פירוק התא המשפחתי שלהם, ולתת להם את המקום והזמן לפרוק את מחשבותיהם, רגשותיהם וחששותיהם. זכרו להיות סבלנים עבור שינויי מצב רוח והתנהגות, וצפו אפילו לנסיגה התנהגותית. חשוב מאוד לספק להם סביבה יציבה, רגישה ותומכת.

הקפידו לשמור את הילדים מחוץ לסכסוך והגבירו את תשומת הלב למה שקורה איתם. אסור לגרור אותם לתהליך הגירושין ויש להימנע ככל האפשר מלערב אותם בתהליך.

#6 הנוכחות שלכם חשובה להתפתחות הבריאה של הילדים – אל תתנו להם לשלם את מחיר הפרידה

החשיבות של נוכחותם של שני ההורים בגידול הילדים לביטחון העצמי, לתפקוד תקין, לבריאות נפשית ולהסתגלות למצב החדש היא עצומה. דאגו לשמר ככל הניתן את השגרה אליה רגילים הילדים, בה לוקחים חלק שני ההורים, על מנת שלא לטלטל את עולמם. 

#7 תחשבו על העתיד של הילדים, בעניין זה, אתם יחד לתמיד

בגירושין עם ילדים קטנים, הזוגיות נגמרת ואתם מפסיקים להיות בני זוג, אבל אתם נשארים משפחה לתמיד – הורים לילדיכם המשותפים. הדבר החשוב ביותר שתוכלו לעשות עבור הילדים שלכם הוא לשמור על קשר תקין ביניכם. עליכם להגיע לתהליך הזה ממקום מכבד וגם לשדר זאת לילדים שלכם.

בתהליך המורכב של הגירושין אתם צריכים שיהיה לכם עוגן.

שאלות נפוצות על גירושין עם ילדים קטנים

אספנו עבורכם מספר שאלות נפוצות שמעניינות אנשים שנמצאים לקראת או בתחילת הליך גירושין עם ילדים קטנים, אם לא מצאתם את השאלה שלכם ברשימה, או שאתם זקוקים לייעוץ פרטני, צרו איתנו קשר ונשמח לעזור. 

מהם היתרונות של תהליך גישור בגירושין עם ילדים קטנים?

הסכם גירושין המתנהל על ידי גישור יאפשר לבני הזוג לנהל שיח מחוץ לכותלי בית המשפט, בסביבה מכילה ותומכת שבה כל אחד מבני הזוג ימצא לעצמו מקום ותוכל להתנהל תקשורת בוגרת ומכבדת.
היתרונות הללו רלוונטיים לא פחות גם לתקופה שאחרי הגירושין, מאחר ולעיתים קרובות גם לאחר חתימת הסכם הגירושין, נוצרים מצבים העלולים להביא איתם משברים, ויש למצוא את הדרך הנכונה להתגבר עליהם בלי לגרום למחלוקת ולסכסוכים ולהישאר ביחסים טובים לטובת הילדים.

מתי בית המשפט יטה בפסיקתו לטובת האישה?

במקרה שבו הליך הגירושין מתנהל בבית המשפט, כל מקרה אמנם נבדק לגופו ויכולות להתקבל החלטות שונות בין משפחה אחת לאחרת אך עדיין יש מספר חוקים מנחים. אחד החוקים הוא חזקת הגיל הרך, אשר קובע כי אם אין הסכמה בין ההורים בנוגע להסדרי השהות של ילדיהם, וכל עוד לא הוכח שכדאי לנהוג בצורה אחרת, לבית המשפט תהיה נטייה לקבוע שילדים מתחת לגיל 6 ימסרו לחזקת האם. לפיכך, חזקת הגיל הרך חלה על ילדים עד גיל 6, בהעדר נסיבות מיוחדות.
עם זאת, חזקת הגיל הרך, ככל חזקה אחרת הניתנת לסתירה, אף היא כפופה לעיקרון-העל בדמות 'טובת הילד', ולמעשה כיום ניתן לראות פסקי דין של בית המשפט לענייני משפחה שאינם מיישמים את חזקת הגיל הרך ככלל גורף, ולעתים אף פוסקים משמורת משותפת גם כשמדובר בילדים מתחת לגיל 6.

לסיכום – האם אפשר להתגרש בטוב כשיש ילדים בתמונה?

בהחלט כן, אבל פרידה ופירוק משפחה הם אף פעם לא דבר קל, ויש לשאוף למצב שבו הילדים ייפגעו כמה שפחות. לשם כך, נחוצים לא רק רצון טוב, אורך רוח ואיפוק, אלא גם עורכי דין מתאימים שיידעו לנווט נכונה בין בני הזוג ולהניע אותם לעבור תהליך באווירה טובה ונקיה ככל האפשר.

אם אתם עומדים להתגרש וחשוב לכם לעשות את זה בצורה הכי טובה שאפשר, צרו איתנו קשר לשיחת ייעוץ קצרה ללא התחייבות, ונשמח לענות על כל שאלה שלכם.

השאירו פרטים ונחזור אליכם
לייעוץ ראשוני ללא התחייבות.

כתבות נוספות

השאירו פרטים ונחזור אליכם
לייעוץ ראשוני ללא התחייבות.

מאמרים אחרונים

הסכם ממון על דירה 

הסכם ממון על דירה 

הסכם ממון על דירה הוא מסמך משפטי חשוב שמסדיר את זכויות בני הזוג בנכס המקרקעין המשמעותי ביותר – דירת המגורים שלהם. הסכם זה מגן על

המשך קריאה
הסכם חיים משותפים

הסכם חיים משותפים

הסכם חיים משותפים הוא מסמך משפטי חשוב שמסדיר את מערכת היחסים הכלכלית והאישית בין בני זוג החיים יחד ללא נישואין. הסכם זה מעניק ביטחון ויציבות

המשך קריאה
הסכם הורות משותפת

הסכם הורות משותפת

הסכם הורות משותפת הוא חוזה משפטי מחייב בין שני אנשים שמעוניינים להביא ילד לעולם ולגדל אותו ביחד, מבלי להיות בזוגיות רומנטית זה עם זה. ההסכם

המשך קריאה

השאירו פרטים ונחזור אליכם
לייעוץ ראשוני ללא התחייבות.