משרד עורכי דין משפחה MGN
איך להתכונן לגירושין

גירושין הם בין האירועים הקשים והמורכבים שאדם עשוי לחוות בחייו.
הם מערבים שינויים רבים ומשמעותיים בכל תחומי החיים. לכן, חשוב להיערך לקראתם בצורה זהירה ומחושבת.

במדריך שלפניכם נסביר איך להתכונן לגירושין על מנת לצלוח את התהליך בדרך הטובה ביותר עבורכם ועבור ילדיכם, נדון בסדרת הפעולות שיש לעשות לפני ההודעה לבן הזוג או אחרי שקיבלתם הודעה מבן הזוג לגבי הרצון להתגרש, ונדגיש את הדברים שמומלץ להיזהר מהם בתהליך, כדי להימנע מפגיעה בזכויות ובאינטרסים שלכם לטווח הארוך.
בואו נתחיל!

איך להתכונן לגירושין? השלבים הראשונים

החלטתם להתגרש? זוהי כנראה אחת ההחלטות הקשות ביותר שתקבלו בחייכם. גירושין הם תהליך מורכב, טעון רגשית, ובעל השלכות משמעותיות על כל תחומי החיים.

לכן הלכה למעשה – אף אדם איננו יודע איך להתכונן לגירושין, עד אותו הרגע שבו הצורך לעשות זאת פוגש אותו בפועל. עם זאת, הכנה נכונה יכולה להקל על התהליך ולסייע לכם לצלוח אותו בצורה הטובה ביותר.

הבשורה המעודדת היא שאת הצעדים החשובים שעליכם לעשות לקראת הגירושין, החל מאיסוף מידע משפטי ופיננסי, דרך נקיטת צעדים להגנה על זכויותיכם ועד לפתיחה בהליכים בפועל – תוכלו לעשות בליווי מלא של עורך דין לענייני משפחה שילווה אתכם יד ביד לאורך ההליך המורכב, וידאג לשמור על זכויותכם ולהיות שם לצידכם לאורך כל הדרך.

הנה 2 גורמים מקצועיים שמומלץ לכם להתייעץ איתם, לפני שאתם עושים כל פעולה אחרת:

#1 עורך דין גירושין

עם קבלת ההחלטה על גירושין, הצעד הראשון אותו יש לנקוט הוא להתייעץ עם עורך דין המתמחה בדיני משפחה וגירושין. עורך דין משפחה מנוסה יכול לייעץ לכם בנוגע לזכויותיכם וחובותיכם החוקיות, להציג בפניכם את האופציות השונות ולסייע לכם לגבש אסטרטגיה מיטבית להמשך התהליך. התייעצות משפטית מוקדמת חשובה על מנת להיערך כראוי מבחינה חוקית ולהבין את הצעדים אותם עליכם לנקוט בהמשך. 

משרד עורכי דין נחום, ג'ארדשטיין-משלי
ייצוג משפטי מוביל בתחום המשפחה
נחום גרארד

#2 פסיכולוג

גירושין הם תהליך טעון רגשית, הן עבור בני הזוג והן עבור ילדיהם. לכן, חשוב לפנות לעזרה מקצועית של פסיכולוג שיסייע לכם להתמודד עם הקשיים הרגשיים הכרוכים בתהליך. פסיכולוג מקצועי יכול לסייע בעיבוד הרגשות, בהתמודדות עם משבר הגירושין באמצעות מנגנוני התמודדות בריאים, בתקשורת עניינית ויעילה עם בן או בת הזוג, ובהקלה על ילדיכם (אם ישנם) בהסתגלות למצב החדש.

אמנם גירושין הם תהליך קשה, אך עם הכנה נכונה ותמיכה מקצועית איכותית, ניתן לצלוח אותם בצורה טובה יותר.

פעולות שיש לעשות לפני ההודעה לבן הזוג או אחרי שקיבלתם הודעה מבן הזוג

לפני מתן ההודעה לבן / בת הזוג או מיד לאחר קבלת הודעה על גירושין, חשוב כאמור לפנות להתייעצות עם עורך דין גירושין כדי להבין את הזכויות והחובות שלכם. כמו כן, מומלץ להתחיל באיסוף ראיות ותיעוד מסמכים רלוונטיים שיסייעו לכם בהמשך. שמירה על רוגע וחשיבה צלולה הם קריטיים בשלב זה.

איסוף ראיות

בין אם החלטתם על הגירושין ביוזמתכם או קיבלתם הודעה מבן / בת הזוג על רצונם בכך, חשוב לאסוף ראיות שיוכלו לחזק את טענותיכם בבית המשפט. איסוף ראיות יכול לכלול תיעוד שיחות, הודעות, תמונות ומסמכים הקשורים לסיבות הגירושין. 

טיפ זהב לאיסוף ראיות בגירושין

איך להתכונן לגירושין אם בגדו בך?

אם בן / בת הזוג בגד/ה בכם, הדבר עלול מטבע הדברים לגרום לכעס, עלבון ופגיעה קשה. במצב זה, חשוב לקחת זמן לעצמכם כדי לעבד את רגשותיכם ולקבל החלטות לגבי עתידכם. לא כדאי לנקוט צעדים חפוזים מתוך זעם אלא להתייעץ עם גורמי מקצוע כמו עורך דין ופסיכולוג. יחד איתם תוכלו לגבש אסטרטגיה נבונה ומועילה יותר. כמו כן, אספו ראיות לבגידה כמו הודעות, תמונות או עדויות אחרות, אך הקפידו לא להגיב באלימות או בכל דרך אחרת שתזיק.

במידה ויש לכם חשש שבן / בת הזוג שלכם בוגד/ת בכם, מומלץ לאסוף ראיות שיוכלו לחזק את טענותיכם בבית המשפט. ראיות אלו יכולות לכלול:

 • התכתבויות
 • תמונות
 • סרטונים
 • הקלטות
 • עדויות של אנשים שראו את בן / בת הזוג שלכם עם אדם אחר

איך להתכונן לגירושין אם בגדת?

אם אתם אלה שבגדו, התייעצו בהקדם עם עורך דין לענייני משפחה כדי ללמוד כיצד להגן על האינטרסים שלכם בהליך הגירושין. ייעוץ משפטי מקצועי במקרים אלו הוא קריטי, שכן בגידה עלולה להוביל לפגיעה בזכויותיכם במסגרת הליך הגירושין ברבנות (ובפרט אם מדובר בבגידה מצד האישה).

בנוסף, במידה והגירושין מתקיימים על רקע הבגידה, ישנו סיכוי לא מבוטל שההליך יהיה טעון מאוד רגשית, מה שיקשה עליכם ועל הצד השני לנהל שיח ענייני ומכבד כדי להגיע להסכם גירושין הוגן ומיטיב. מעורבות של עו"ד גירושין מנוסה במקרים אלו היא חיונית במיוחד לייעול התהליך ומניעת מאבק משפטי ממושך ורווי יצרים בערכאות.

חשוב שתדעו - טיפ בגידה בגירושין

איסוף מסמכים ותיעוד כספים, חשבונות והוצאות

אחד הצעדים החשובים בהכנה לגירושין הוא איסוף שיטתי ומקיף של כל המידע הכספי והמסמכים הרלוונטיים. ככל שהחומר שתאספו יהיה מפורט ומקיף יותר, כך הוא ישרת אתכם טוב יותר בהליך המשפטי ויסייע לכם לקבל את מלוא הזכויות שלכם.

חשוב לאסוף מסמכים המתעדים הכנסות, נכסים, חסכונות, השקעות, חובות והוצאות של בני הזוג. זאת על מנת להציג תמונה ברורה של המצב הכלכלי בפני בית המשפט.

כדאי להקפיד ולתעד כל פרט כספי רלוונטי, גדול כקטן, שעשוי להשפיע על חלוקת הרכוש או תשלומי המזונות. איסוף יסודי של המידע יאפשר לכם לנהל את הליך הגירושין בצורה מיטבית לטובתכם.

תיעוד חובות וחסכונות

חשוב מאוד לאסוף ולתעד בצורה מסודרת את כל המידע הכספי הרלוונטי גם לחובות וחסכונות שנצברו בתקופת הנישואין, לקראת הגירושין. יש לאסוף מסמכים המעידים על:

 • חשבונות בנק והשקעות
 • חובות והלוואות
 • דוחות שכר
 • דוחות מס
 • חסכונות פנסיונים
 • פוליסות ביטוח
 • רכוש משותף כמו דירה, רכב וכו'

ככל שהמידע יהיה מקיף ומפורט יותר, כך הוא ישרת אתכם טוב יותר בהסדרת הגירושין מבחינה כלכלית. לכן הקפידו לתעד כל פרט רלוונטי.

טעויות נפוצות בגירושין שאתם לא רוצים לעשות

ממה להיזהר בזמן שאתם מתכוננים לגירושין?

אם אתם מתכוננים להתגרש, חשוב שתדעו כי ישנן כמה טעויות שחשוב מאוד להימנע מהן בכל מחיר, על מנת שלא לסכן את האינטרסים שלכם בהליך וביום שאחרי. 

להלן כמה מהטעויות שחשוב במיוחד שתימנעו מהן לקראת הגירושין ובמהלכם:

טעותפירוט
ביצוע מעקבים והאזנותיש להימנע מכל צעד לא חוקי כמו האזנות סתר או מעקבים אחר בן / בת הזוג. פעולות אלו עלולות לסבך אתכם מאוד מבחינה משפטית ומוסרית. יתרה מכך, ראיות שהושגו שלא כדין אינן קבילות בבית המשפט.
התנהלות לא חוקיתחשוב להימנע מהתנהגות לא חוקית כמו תקיפה, איומים, השחתת רכוש וכדומה. פעולות אלו עלולות להוביל לתביעה פלילית נגדכם ולפגוע מאוד בעמדתכם בגירושין. זאת בנוסף להוצאת צווי מניעה כנגדכם במסגרת סעד זמני מבית המשפט. 
אי שמירה על דיסקרטיות בשלב מוקדםעד למתן ההודעה הרשמית לבן / בת הזוג על הגירושין המתוכננים, חשוב לשמור על דיסקרטיות מוחלטת ולהימנע מלספר על כך לאחרים, כדי לא לפגוע ולהקשות את התהליך עבורכם ועבור הצד השני והילדים.

סיכום

לאחר שהתכוננתם כראוי אל הליך הגירושין, הגיעה העת להתחיל את הליך הגירושין עם הצעד הרשמי הראשון – מתן הודעה לבן / בת הזוג על כוונתכם להתגרש. בשלב זה מומלץ ליידע את הילדים ואת שאר בני המשפחה על ההחלטה הסופית להתגרש כדי להכינם למציאות החדשה.

את הגירושין תוכלו לנהל כהליך גירושין בהסכמה, או במסגרת תביעת גירושין רשמית שתוגש לבית הדין הרבני או בית המשפט לענייני משפחה. לאחר מכן יתקיים דיון בבית המשפט שיכריע בענייני המשמורת, מזונות הילדים, חלוקת הרכוש ויתר הסוגיות הכרוכות בגירושין.

לאור כל הנושאים הרגישים המטופלים בתהליך זה, אין ספק כי הגירושין מייצרים אתגר משפטי ורגשי כאחד. אך עם ייעוץ, תכנון ותמיכה מקצועית טובה, בהחלט תוכלו להתמודד עם התהליך ביעילות ולצאת ממנו מחוזקים.

אם אתם נמצאים בתחילת התהליך, מומלץ ליצור קשר עם עורך דין גירושין מקצועי שיוכל ללוות אתכם ולהבטיח שזכויותיכם נשמרות בכל שלב.

צוות משרד עו"ד MGN כאן כדי ללוות אתכם לאורך כל הדרך תוך שמירה מלאה על זכויותיכם וטובת ילדיכם.

לייעוץ ראשוני ודיסקרטי ללא התחייבות – פנו אלינו כעת.

השאירו פרטים ונחזור אליכם
לייעוץ ראשוני ללא התחייבות.

כתבות נוספות

השאירו פרטים ונחזור אליכם
לייעוץ ראשוני ללא התחייבות.

מאמרים אחרונים

הסכם ממון על דירה 

הסכם ממון על דירה 

הסכם ממון על דירה הוא מסמך משפטי חשוב שמסדיר את זכויות בני הזוג בנכס המקרקעין המשמעותי ביותר – דירת המגורים שלהם. הסכם זה מגן על

המשך קריאה
הסכם חיים משותפים

הסכם חיים משותפים

הסכם חיים משותפים הוא מסמך משפטי חשוב שמסדיר את מערכת היחסים הכלכלית והאישית בין בני זוג החיים יחד ללא נישואין. הסכם זה מעניק ביטחון ויציבות

המשך קריאה
הסכם הורות משותפת

הסכם הורות משותפת

הסכם הורות משותפת הוא חוזה משפטי מחייב בין שני אנשים שמעוניינים להביא ילד לעולם ולגדל אותו ביחד, מבלי להיות בזוגיות רומנטית זה עם זה. ההסכם

המשך קריאה

השאירו פרטים ונחזור אליכם
לייעוץ ראשוני ללא התחייבות.