משרד עורכי דין משפחה MGN

הליכי גירושין הם תהליך מורכב ומאתגר עבור שני בני הזוג, אך לעתים נדמה כי הגברים מופלים לרעה במערכת המשפטית. עם זאת, חשוב לדעת כי גם לגברים יש זכויות רבות בגירושין, החל ממשמורת על הילדים, דרך הסדרי ראייה ומזונות ועד חלוקת רכוש ומניעת הגשת תלונות שווא בידי בת הזוג. במאמר זה נסקור את זכויות הגבר בגירושין ונראה כיצד ניתן למצות אותן בצורה אופטימלית.

בשורות הבאות נדון במגוון סוגיות בהקשר של זכויות גברים בגירושין, ובהן:

  • האפשרויות העומדות בפני גברים בנוגע למשמורת משותפת על ילדיהם
  • כיצד מתבצעת חלוקת רכוש בין בני זוג על פי חוק יחסי ממון?
  • מהם הכללים בנוגע לתשלום מזונות ילדים ומזונות אישה?
  • מהן הזכויות והחובות של אבות במסגרת הסדרי ראייה?
  • כיצד ניתן להתמודד עם תלונות שווא מצד בת הזוג בגירושין?
  • האם כדאי לגברים להקדים ולפתוח תיק גירושין והיכן?

אם אתה גבר העומד בפני הליכי גירושין ומעוניין לקבל מידע נוסף על זכויותיך וכיצד לממש אותן, אנו ממליצים לך לפנות בהקדם לייעוץ עם עורך דין משפחה. צוות המומחים שלנו במשרד עו"ד MGN ישמח לעמוד לרשותך, ללוות אותך לאורך התהליך ולסייע לך למצות את זכויותיך במלואן.

משרד עורכי דין נחום, ג'ארדשטיין-משלי
ייצוג משפטי מוביל בתחום המשפחה
נחום גרארד

זכויות גבר שבגד בגירושין

כאשר מתגלה בגידה של אחד מבני הזוג בשני בתקופת הנישואין, הדבר מוביל במקרים רבים לגירושין. חשוב לדעת שישנם הבדלים מהותיים בין הדין האזרחי לדין הדתי בנושא של זכויות גבר שבגד בגירושין. בבית הדין הרבני, בגידת הבעל לא תשפיע על זכויותיו הרכושיות, אך בגידת האישה עלולה לגרום לה לאבד זכויות ברכוש המשותף ואת כתובתה. לעומת זאת, בבית המשפט למשפחה, הפועל לפי חוק יחסי ממון, בגידה לא משפיעה על חלוקת הרכוש עבור אף אחד מבני הזוג. החריג היחיד הוא חובות שנוצרו עקב הבגידה, אשר יחולו על הצד הבוגד – בין שמדובר בבעל או באישה.

זכויות הגבר בגירושין משמורת משותפת

זכויות גבר שאשתו בגדה בו

לצד ההבדלים בין הדין האזרחי לדין הדתי בכל הנוגע לבגידה מצד הגבר, חשוב גם לדעת מהן זכויות גבר בגירושין שנפגע מבגידת אשתו. גבר במצב כזה זכאי לתבוע גירושין בשל עילת הבגידה, גם אם אשתו מתנגדת לכך. בית הדין הרבני עשוי אף לפגוע בזכויותיה הרכושיות של האישה במקרה זה, כמו גם בזכאותה לקבל את כתובתה. לעומת זאת, על פי הדין האזרחי, כאמור, בגידה כשלעצמה אינה אמורה להשפיע על חלוקת הרכוש, למעט במקרים בהם האישה הנואפת צברה עקב כך חובות. בנוסף, בית הדין הרבני לרוב פוטר גברים מתשלום מזונות לאישה בוגדת, בעוד בית המשפט למשפחה נוטה שלא לעשות זאת ללא הוכחות משכנעות. בכל מקרה, מזונות הילדים אינם מושפעים מבגידת האם.

זכויות הגבר בגירושין בנושא משמורת משותפת

אחד הנושאים המרכזיים והרגישים ביותר בהליכי גירושין הוא נושא המשמורת על הילדים.
בעבר הייתה נהוגה הנחת המוצא כי האם היא ההורה המתאים יותר לגדל את הילדים, במיוחד בגילאים הצעירים. אולם בשנים האחרונות חל שינוי בתפיסה זו, וכיום קיימת הכרה גוברת בחשיבותה של מעורבות האב בחיי הילדים, ובזכותו למשמורת שווה ולשותפות מלאה בגידולם, עבור ילדים מעל גיל 6 (שעליהם לא חלה "חזקת הגיל הרך"). 

במקרים רבים, בתי המשפט עשויים לפסוק משמורת משותפת, אם לא קיימת מניעה מסיבות של מסוגלות הורית או בעיות אחרות. מזונות במסגרת משמורת משותפת עשויים להיות נמוכים יותר, מכיוון שהאב משתתף יותר בגידול הילדים.

לצד ההחלטות בנוגע למשמורת, חשוב להדגיש כי לאב הזכות המלאה לשמש כאפוטרופוס טבעי של ילדיו ולהיות מעורב בכל ההחלטות המהותיות הנוגעות לגידולם, בין אם מדובר על בחירת מסגרת חינוכית, סוגיות רפואיות, או כל עניין מהותי אחר. לכן זוהי זכותו של האב לקבל את כל המידע הנחוץ לו באופן שוטף מאמם של ילדיו, ולהשמיע את דעתו והשגותיו בנושאים שקשורים בגידול הילדים.

זכויות הגבר בגירושין בנושא חלוקת רכוש

זכויות הגבר בגירושין בנושא חלוקת הרכוש

לפי חוק יחסי ממון, נכסים שנצברו במהלך הנישואין אמורים להתחלק שווה בשווה בין בני הזוג בגירושים, בלי קשר לשאלה על שם מי הם רשומים ומי מימן את רכישתם. הכלל הזה חל על כל סוגי הנכסים – נדל"ן, כספים, עסקים, זכויות פנסיה וכן נכסי קריירה. באופן עקרוני גם הבעל וגם האישה זכאים למחצית מהרכוש המשותף, אלא אם יש הסכם ממון שקובע חלוקה שונה. על בית המשפט לוודא כי לא יקופחו זכויותיו הרכושיות של אף צד בגירושין – כולל הגבר.

עם זאת, חשוב לקחת בחשבון כי מבחינה משפטית, יש מצבים מסוימים שעשויים להצדיק סטייה מהחלוקה השווה, כמו פערים גדולים ביכולת ההשתכרות, או התנהלות בעייתית של אחד הצדדים. במקרים בהם יש חשש לכך שהאישה תפעל להברחה או הסתרה של כספים ונכסים, רשאי הגבר לנקוט בהליכים משפטיים מתאימים כדי להגן על זכויותיו.

זכויות הגבר בגירושין בנושא מזונות

סוגיית המזונות בגירושין מעוררת לא פעם חילוקי דעות וקונפליקטים קשים. ככלל, ההחוק הישראלי מבחין בין 3 סוגי מזונות: מזונות ילדים, מזונות אישה ומזונות גבר. בכל הנוגע למזונות ילדים, האחריות לתשלום מוטלת על שני ההורים, כשברירת המחדל היא שהאב משלם את מרבית הסכום והאם את היתרה. עם זאת, במצב של משמורת משותפת, התפיסה הרווחת כיום היא כי יש לחלק את נטל המזונות באופן שוויוני יותר, תוך התחשבות ביכולות הכלכליות של כל צד.

לגבי מזונות אישה, הרי שלרוב האישה אינה זכאית למזונות כלל לאחר הגירושין, אלא רק עד שההליך מסתיים, למעט במקרים חריגים מאוד. 

מזונות גבר הם נדירים עוד יותר, אך עקרונית קיימת אפשרות לחייב אישה לשלם מזונות לבעלה לשעבר במצבים קיצוניים של פערי הכנסות משמעותיים לטובת האישה ותלות כלכלית גבוהה של הגבר בה. בכל מקרה, בית המשפט יקבל החלטה מאוזנת בנושא המזונות, שתביא בחשבון את מכלול הנסיבות והיכולות של הצדדים.

לפרטים ומידע נוסף בנושא עלות מזונות, קראו את המאמר שלנו >> כמה משלמים מזונות 

זכויות של גברים בגירושין

זכויות הגבר בגירושין בנושא הסדרי ראיה

זכותו הבסיסית של כל ילד היא לשמור על קשר משמעותי עם שני הוריו גם לאחר הפרידה, וזכותו של כל הורה היא להעניק לילדיו אהבה, יחס וחינוך. לכן גם כשהאב אינו נמצא במשמורת מלאה או משותפת על ילדיו, הוא זכאי לרוב לקיים עמם קשר סדיר ותדיר במסגרת הסדרי ראיה. 

הסדרי הראיה אמורים להיקבע בהתאם לטובת הילדים, גילם, והנסיבות הספציפיות של המשפחה. הם צריכים להיות סבירים ושוויוניים, וככל הניתן, לאפשר לילדים לבלות זמן משמעותי ואיכותי עם כל אחד מהוריהם.

האם חייבת לכבד את הסדרי הראיה שנקבעו ולאפשר לאב לממש את זמני השהות עם ילדיו במלואם. במידה והאם מסרבת לשתף פעולה או מערימה קשיים, האב רשאי לפנות לבית המשפט לצורך אכיפת ההסדר. 

חריגה בוטה ושיטתית מהסדרי ראיה עלולה להיחשב כהתנהלות בעייתית מצד האם, ובמקרים קיצוניים אף להביא להעברת המשמורת לאב. עם זאת, גם על האב מוטלת האחריות לעמוד בהתחייבויותיו, לנהוג באחריות ובהגינות, ולחתור ככל הניתן להסדר מוסכם ומכבד.

זכויות הגבר במקרה של תלונות שווא

זכויות הגבר במקרה של תלונת שווא

הגשת תלונות שווא בין בני זוג בגירושין, הן תופעה חמורה שפוגעת בחזקת החפות ובשמו הטוב של הנאשם. גברים הנפגעים מתלונות כאלה מבנות זוגן, רשאים לפעול כדי להגן על עצמם משפטית, תוך שמירה על איפוק ושיתוף פעולה עם הרשויות. במצב כזה זכאי הגבר להגיש תלונה נגדית למשטרה כנגד בת הזוג, לבקש סעדים מבית המשפט, לאסוף ראיות שיפריכו את הטענות של המתלוננת ואף להגיש תביעת פיצויים אזרחית נגדה, למשל, במסגרת תביעת לשון הרע בגין תלונת שווא. במקרים מסוימים, התנהגות זו מצד האם עשויה להשפיע על הסדרי המשמורת. אך חשוב לפעול בזהירות ובמקצועיות, תוך הימנעות מצעדים פזיזים העלולים להזיק לכם ולילדים.

הזכות לבחור איפה יתנהל הליך הגירושין (כל הקודם זוכה)

החוק בישראל קובע שבני זוג יהודים יכולים לפתוח הליך גירושין בבית הדין הרבני או בבית המשפט למשפחה, כאשר ישנה עדיפות למי שמקדים לפתוח את התיק. אמנם זוהי לא זכות השמורה לגברים בלבד, אך אם הגבר יפעל לפני האישה, הוא יוכל לבחור החכן הליך הגירושין יתנהל (בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני).

כלומר, בן הזוג שיגיש ראשון את התביעה, יוכל "לתפוס" את הסמכות לערכאה המועדפת עליו. ההבדלים בין שתי הערכאות יכולים להיות משמעותיים, הן מבחינת סדרי הדין והראיות, והן מבחינת פסיקת הדין המהותי בסוגיות כמו חלוקת רכוש, מזונות, משמורת וכן הלאה.

לכן, גבר העומד בפני הליכי גירושין חייב לקבל החלטה מושכלת לגבי מיקום פתיחת התיק, בהתאם לנסיבות האישיות שלו וליעדים המשפטיים שהוא מבקש להשיג. לעיתים דווקא האינטרס שלו יהיה לפתוח את ההליך בבית הדין הרבני, ואילו במקרים אחרים עדיף יהיה לעשות זאת בבית המשפט לענייני משפחה. 

בכל מקרה, מומלץ להתייעץ עם עורך דין גירושין בעל ניסיון וידע בתחום דיני המשפחה, שיוכל להעריך את מכלול השיקולים ולסייע בקבלת ההחלטה הנכונה.

סיכום

גירושין הם הליך מאתגר ומורכב עבור גברים ונשים כאחד, אך חשוב לזכור שגם לגבר עומדות זכויות נרחבות בתהליך זה. בין אם מדובר במשמורת על הילדים, חלוקת רכוש, מזונות או סוגיות אחרות, לגברים יש יכולת וכלים למצות את זכויותיהם ולהגן על האינטרסים החשובים להם. עם זאת, על מנת לעשות זאת בצורה הטובה ביותר, חיוני להיעזר בליווי משפטי צמוד של עורך דין משפחה מומלץ.

אם אתה נמצא בפתחו של הליך גירושין ושוקל את צעדיך הבאים, אל תהסס לפנות עוד היום להתייעצות עם משרדנו – משרד עו"ד משפחה MGN, ולהגן על עתידך ועתיד ילדיך.

השאירו פרטים ונחזור אליכם
לייעוץ ראשוני ללא התחייבות.

כתבות נוספות

השאירו פרטים ונחזור אליכם
לייעוץ ראשוני ללא התחייבות.

מאמרים אחרונים

הסכם ממון על דירה 

הסכם ממון על דירה 

הסכם ממון על דירה הוא מסמך משפטי חשוב שמסדיר את זכויות בני הזוג בנכס המקרקעין המשמעותי ביותר – דירת המגורים שלהם. הסכם זה מגן על

המשך קריאה
הסכם חיים משותפים

הסכם חיים משותפים

הסכם חיים משותפים הוא מסמך משפטי חשוב שמסדיר את מערכת היחסים הכלכלית והאישית בין בני זוג החיים יחד ללא נישואין. הסכם זה מעניק ביטחון ויציבות

המשך קריאה
הסכם הורות משותפת

הסכם הורות משותפת

הסכם הורות משותפת הוא חוזה משפטי מחייב בין שני אנשים שמעוניינים להביא ילד לעולם ולגדל אותו ביחד, מבלי להיות בזוגיות רומנטית זה עם זה. ההסכם

המשך קריאה

השאירו פרטים ונחזור אליכם
לייעוץ ראשוני ללא התחייבות.