הסכם ממון הוא חוזה משפטי בין בני זוג העומדים להינשא או כבר נשואים, אשר קובע את אופן חלוקת הרכוש והזכויות הכלכליות של כל אחד מהם במקרה של גירושין או פרידה בעתיד.
ההסכם מאפשר לבני הזוג להסדיר את ענייני הממון ביניהם באופן צודק ומוסכם מראש, במקום להסתמך על ברירת המחדל החוקית שקובע חוק יחסי ממון בין בני זוג בישראל, שמגדירה חלוקה שווה בשווה של הרכוש המשותף בין בני הזוג המתגרשים.

במאמר זה נעסוק בסוגיות הבאות הנוגעות לעריכת הסכמי ממון:

 • למי מתאים לחתום על הסכם ממון ומדוע?
 • כמה עולה לערוך הסכם ממון?
 • מהם היתרונות והחסרונות העיקריים של הסכמי ממון?
 • מהם השלבים העיקריים בתהליך עריכת ההסכם?
 • ועוד

אם גם אתם שוקלים לערוך הסכם ממון ורוצים לדעת איך לעשות זאת נכון, אנחנו מזמינים אתכם ליצור קשר עם משרדנו – משרד עו"ד MGN המתמחה בדיני משפחה ועריכת הסכמים רכושיים.

הסכם ממון

למי הסכם ממון מתאים?

הסכם ממון הוא כאמור כלי חשוב ויעיל עבור זוגות נשואים או זוגות המתכוונים להינשא, המעוניינים להסדיר מראש את ענייני הרכוש והממון ביניהם. ההסכם קובע כיצד יחולק הרכוש במקרה של פרידה או גירושין, ומאפשר לבני הזוג לקבוע בעצמם את אופן הטיפול בכספים ובנכסים שברשותם, במקום להסתמך על ברירות המחדל הקבועות בחוק. הסכם ממון יכול לכלול גם נושאים נוספים כמו  חלוקת חובות, זכויות סוציאליות ועוד.

בעבר היה נהוג לחשוב שהסכמי ממון מתאימים בעיקר לזוגות אמידים או למי שמביא איתו נכסים משמעותיים לנישואין. אולם כיום הסכם ממון הפך נפוץ ומקובל גם בקרב זוגות צעירים וזוגות ממעמד סוציו אקונומי בינוני. ההבנה היא שלכל זוג, בכל שלב בחיים, יכול להיות אינטרס בהסדרת היחסים הרכושיים במסגרת הסכם. לכן בהחלט ניתן לומר שהסכמי ממון מתאימים באופן עקרוני, לכל זוג.

למעשה, לאור הסטטיסטיקה העגומה על שיעורי הגירושין הגבוהים בארץ, ולנוכח העובדה שכיום אנשים רבים נישאים בגיל מבוגר יחסית כשכבר צברו נכסים, בשנת 2024, חתימה על הסכם ממון היא החלטה חשובה ורלוונטית מאי פעם לרוב הזוגות בישראל.
הסכם כזה יכול למנוע מחלוקות עתידיות, לספק ודאות וביטחון לכל אחד מן הצדדים החתומים עליו, ולחסוך הליכים משפטיים יקרים ומכאיבים אם חלילה הקשר לא יצלח.

חתימה על הסכם ממון היא רלוונטית מתמיד

כמה עולה הסכם ממון? 

מחיר הסכם ממון נע בין כ- 3,000 ש"ח להסכם בסיסי ועד כ- 6,000 ש"ח או יותר להסכם מקיף ומורכב.

עלות הסכם ממון מורכבת משני רכיבים – האחד הוא עלות עריכת ההסכם על ידי עורך דין הסכם ממון, והשני הוא עלות אישור ההסכם על ידי נוטריון או בית משפט.

מחיר עריכת ההסכם על ידי עורך דין הוא בדרך כלל בין 2,500 לכ- 5,000 ש"ח, כתלות במורכבות ההסכם והיקף העבודה הנדרשת סביב עריכתו. ככלל, ככל שלבני הזוג יש יותר נכסים, חובות, חברות וכד', כך ההסכם יהיה מפורט ומקיף יותר ויידרש זמן רב יותר לניסוחו.

לעלות זו יש להוסיף גם אגרת אישור הסכם ממון בבית המשפט (585 ש"ח נכון ל- 2024) או עלות אימות ההסכם אצל נוטריון (420 ש"ח + מע"מ) ועבור כל עותק נוסף – תוספת של 70 ש"ח + מע"מ.

יצוין כי ישנם גם עורכי דין המציעים מחירים גבוהים בהרבה, עד כדי 8,000 ש"ח ויותר. אבל לרוב אין הצדקה למחירים כאלו, אלא אם מדובר בעבודה מאוד ייחודית ומסובכת.

מה משפיע על מחיר הסכם ממון? 

כאמור, הגורם העיקרי שמשפיע על מחיר עריכת הסכם ממון על ידי עורך הדין הוא מורכבות ההסכם:

 • ככל שיש לבני הזוג יותר נכסים, נדל"ן, חברות, חשבונות, מקורות הכנסה וכד', כך ההסכם יהיה ארוך ומפורט יותר ועריכתו תדרוש יותר שעות עבודה.
 • אם רוצים שההסכם יתייחס לנושאים רבים כמו חובות, קצבאות, ביטוחים ועוד, זה יוסיף למחיר ההסכם.
 • מצבים מיוחדים כגון פערים גדולים בין בני הזוג, נישואין שניים, ילדים מנישואין קודמים וכד', יכולים גם הם להשפיע על מורכבות ההסכם.

לעומת זאת, אם מדובר בהסכם בסיסי יותר המתייחס רק לנכסים ספורים ולכמה סוגיות עקרוניות, המחיר יהיה קרוב יותר לרף התחתון.

מלבד זאת, יש כמובן הבדלים במחירים בין עורכי דין שונים, כאשר לרוב ככל שהמשרד ותיק ובעל מוניטין מוצלח יותר, כך גם המחיר שהוא יגבה עבור עריכת הסכם ממון, יהיה גבוה יותר. אך מעבר לכך המחירים נתונים לשיקול דעתו של כל עורך דין.

יתרונות הסכם ממון

6 יתרונות הסכם ממון

הסכם ממון טומן בחובו מספר יתרונות חשובים לבני זוג:

 1. הגנה על נכסים – ההסכם מאפשר לשמר את הבעלות הנפרדת על נכסים שכל אחד הביא לנישואין, כך שאם חלילה יהיו גירושין כל אחד יוכל לצאת עם הרכוש שלו.
 2. חלוקה הוגנת – ההסכם יכול לקבוע מראש כללים לחלוקה הוגנת של הרכוש שנצבר במשותף, במקום להיגרר למאבקים משפטיים בעתיד.
 3. הימנעות ממאבקי גירושין – בהיעדר הסכם ממון תקף, בני זוג שמתגרשים נאלצים לריב על חלוקת הרכוש בבית משפט. הסכם הממון יכול למנוע זאת ולהפחית מתחים ועלויות.
 4. גמישות והתאמה אישית – ההסכם נתפר למידותיהם האישיות של בני הזוג וליחסי הכוחות הרכושיים ביניהם, במקום ברירת המחדל הקבועה בחוק.
 5. הסדרת סוגיות נוספות – בהסכם ניתן להתייחס גם לנושאים נלווים שעשויים לדרוש הסדרה במקרה של פרידה, כמו חובות, ירושות עתידיות, חלוקת זכויות בעסקים וחברות וכד'.
 6. ביטחון לטווח הארוך – הידיעה שיש הסכם מסודר להפרדת רכוש שיגן עליכם בעתיד, מקנה שקט נפשי ויציבות רגשית בנישואין.

מתי לא כדאי לעשות הסכם ממון?

לא מומלץ לעשות הסכם ממון במצבים הבאים:

 • כשאחד הצדדים לוחץ – לא אחת מתערב צד שלישי כמו ההורים של אחד הצדדים שלעתים דוחף לעריכת הסכם. חשוב לדעת כי הסכם ממון שייערך בכפייה או ללא רצון חופשי של אחד מכם, עלול להיחשב כבלתי תקף במידה ותידרשו לממש אותו. לכן אם אחד מכם פחות רוצה בהסכם, עדיף לא לכפות זאת עליו בלחץ אלא להמתין עד שירצה בכך. 
 • בהעדר גישה לעורך דין מנוסה – לא מומלץ בשום אופן לערוך הסכם ללא סיוע משפטי מקצועי, מחשש שייצא חסר, מקפח, לא חוקי או בלתי ניתן לאכיפה.
 • כשאין לכם זמן או סבלנות – עריכת הסכם ממון היא תהליך מורכב שדורש מחשבה וזמן. אם אתם לחוצים או שאין לכם סבלנות לעבור את התהליך כהלכה, עדיף לתזמן את הטיפול בנושא למועד בו תוכלו להתפנות אליו כהלכה.

לכן יש לשקול בזהירות את הנסיבות הספציפיות שלכם ולהחליט אם הסכם ממון באמת מתאים ונחוץ לכם. עדיף להגיע להסכם מתוך רצון חופשי ומודעות של שני הצדדים, ולנסחו בעזרת עורך דין עם ניסיון בעריכת הסכמים מהסוג הזה.

משרד עורכי דין נחום, ג'ארדשטיין-משלי
ייצוג משפטי מוביל בתחום המשפחה
עו"ד לאה משלי גירארדשטיין

האם כדאי להסתמך על הסכם ממון מהאינטרנט?

אמנם מבחינה טכנית ניתן לעשות הסכם ממון ללא סיוע של עורך דין, תוך שימוש בהסכמי ממון לדוגמה שניתן למצוא באינטרנט. אולם אנו ממליצים בתוקף שלא לנסות לעשות זאת, משלוש סיבות עיקריות:

 1. הסכם ממון הוא בעל השלכות ארוכות טווח – ההסכם עשוי להשפיע על חייכם למשך עשרות שנים, ואי אפשר לצפות את כל השינויים והתרחישים האפשריים שיהיו רלוונטיים עבורכם בעתיד. עורך דין מנוסה הוא זה שיידע לנסח הסכם עמיד ומקיף דיו שיתאים לטווח הארוך.
 2. הסכם ממון כרוך ביחסי כוחות – במערכת זוגית יש לעתים פערי כוחות בין הצדדים במובנים שונים. אם ההסכם לא ייערך בתיווך של עורך דין, יש חשש שצד חזק יותר כלכלית, מנטלית או רגשית יוכל להשפיע על הצד השני לחתום על הסכם פוגעני. עורך הדין ידאג לאזן בין הצדדים ברגישות הנדרשת.
 3. הסכם ממון הוא מסמך משפטי מורכב – כדי שהסכם ממון יהיה תקף משפטית וניתן לאכיפה במידת הצורך, הוא צריך להיכתב בשפה משפטית מדויקת ובהירה הנשענת על עקרונות חוקיים מוצקים. אדם שאינו משפטן עלול לערוך הסכם שיתברר כבעייתי ותקף בבוא העת.

בקצרה, חשוב להבין שהסכם ממון לא תקין עלול להסב לכם נזקים משמעותיים, שעלותם במקרה הצורך תהיה הרבה יותר גבוהה מהעלות של עריכה מקצועית של ההסכם מלכתחילה. לכן, גם אם אתם מרגישים שיש לכם את היכולת לנסח הסכם ממון ללא סיוע משפטי, בכל זאת נמליץ לכם בחום לפנות אל עורך דין משפחה שילווה אתכם, יכין לכם הסכם שיהיה 'תפור' בדיוק למידותיכם ויעניק לכם ביטחון שהזכויות שלכם אכן יהיו מוגנות בכל תרחיש. 

באיזה שלב ביחסים מומלץ לעשות הסכם ממון?

על פי רוב, הזמן האידיאלי לעשות הסכם ממון הוא לפני הנישואין, כשהזוגיות עדיין טובה ויציבה ואפשר להגיע להסכמות בקלות יחסית. אך ניתן לעשות זאת גם אחרי החתונה אם הנסיבות והצרכים משתנים. העיקר הוא להסדיר את הדברים לפני שמתעוררים קונפליקטים.

עם זאת, ככל שעושים את ההסכם בשלב מוקדם יותר של הזוגיות, כך קל יותר להפריד את הרכוש האישי שכל אחד מביא לזוגיות. בשלבים מאוחרים יותר הרכוש כבר יותר מעורבב והגבולות מטשטשים.

נוסף על כך, להסכם שנערך לפני הנישואין יש יתרון מבחינה משפטית, כיוון שקל יותר לצדדים להוכיח שלא היה תחת השפעה או כפייה, ושחתמו עליו מרצונם החופשי. זה יכול למנוע ניסיונות עתידיים לערער על תוקף ההסכם.

הזמן האידיאלי לעשות הסכם ממון הוא לפני הנישואין

מה חשוב לכלול בהסכם ממון?

כדי שהסכם ממון יגשים את מטרותיו, חשוב שהוא יהיה ממצה ויתייחס לכל הנושאים הרלוונטיים לבני הזוג הספציפיים, ובכלל זה:

נכסים קיימים מכל הסוגים בארץ ובחו"ל

על ההסכם לכלול פירוט מלא של הרכוש האישי שכל אחד מן הצדדים בקשר הגיע עמם לתוך הזוגיות. זה אומר רשימה מדויקת של כל הנכסים, הכספים, הזכויות וכו' שיש לכל אחד בנפרד, כולל דירות, עסקים וכד'. בהקשר זה, מומלץ להכיר את האפשרות של עריכת הסכם ממון על דירה, או הסכם ממון על כסף.

התייחסות לכל חשבונות הבנק הקיימים

קביעת כללים וקווים מנחים לגבי אופן ניהול החשבונות במסגרת ההתנהלות הפיננסית השוטפת של בני הזוג בנישואין, כולל הסדרת תשלומים, הלוואות וחובות משותפים ועוד.

ירושות ומתנות

קביעה האם ירושות ומתנות שיתקבלו בעתיד ייחשבו כרכוש משותף או פרטי בזוגיות, והאם צפויים שינויים במעמד של נכסים מסוג זה שכבר נמצאים בבעלות אחד הצדדים, לאחר הנישואין או במהלכם.

תשלום מזונות

ניתן גם להתייחס בהסכם הממון גם לנושאים כמו תשלומי מזונות ילדים או מזונות אישה, בתרחיש של גירושין בין בני הזוג.

תשלום הוצאות

קביעת נוסחאות לאיזון משאבים כלכליים בלתי שווים בין בני הזוג, למשל אם תרומתו של אחד מהם היא יותר בגידול הילדים.

ביטוחים 

במסגרת הסכמי ממון מומלץ להתייחס גם לחלוקת זכויות ביטוחיות בין בני הזוג בתרחיש של פירוד, אם ישנן כאלו.

זכויות פנסיוניות

גם זכויות בחסכונות פנסיוניות צריכות להיות מוסדרות כחלק מהסכם הממון, על מנת שיהיה ברור לשני הצדדים אם קצבאות הפנסיה אמורות להתחלק ביניהם במקרה של גירושין או שהבעלות על הכספים במכשירי החיסכון הפנסיוני תישאר פרטית לאורך כל תקופת ההסכם כמו גם במימושו.

נכסים עתידיים

הגדרה ברורה כיצד בדיוק יחולק כל סוג של רכוש שייצבר בעתיד במשותף, בין אם דירה, זכויות סוציאליות, עסק וכו'.

איך עובד התהליך?

תהליך עריכת הסכם ממון כולל בדרך כלל את השלבים הבאים:

 • בחירת עורך דין – בני הזוג בוחרים עורך דין משפחה מומלץ ומנוסה בעריכת הסכמי ממון, שילווה אותם בתהליך, כשלרוב מדובר בעורך דין אחד שמייצג את שניהם.
 • איסוף מידע – בני הזוג מכינים רשימות של כל הנכסים, החובות, ההכנסות והזכויות שיש לכל אחד מהם, וחושבים על הציפיות והרצונות שלהם לעתיד.
 • פגישות וניסוח – נערכות פגישות משותפות ונפרדות של כל אחד מבני הזוג עם עורך הדין בהן הוא מברר את הצרכים, שומע את ההסכמות והמחלוקות, ומנסח טיוטות של ההסכם.
 • משא ומתן – במקרים של חילוקי דעות בין בני הזוג לגבי נושאים הקשורים בהסכם הממון, עורך הדין יכול לתווך בין בני הזוג ולנסות להגיע לפשרות שיהיו מקובלות על שניהם.
 • עריכת ההסכם – לאחר גיבוש כל הפרטים והסעיפים, עורך הדין מכין את הנוסח הסופי של ההסכם ושולח אותו לבני הזוג.
 • אישור וחתימה – אם בני הזוג מרוצים מנוסח ההסכם, הם חותמים עליו, ואז ההסכם מאושר בפני נוטריון או שופט בית משפט. מאותו רגע הוא למעשה נכנס לתוקף באופן רשמי ומחייב.

חשוב להדגיש כי גם אם בני הזוג מסכימים ביניהם על רוב הדברים, עדיין יש חשיבות גדולה לכך שעורך דין מנוסה ילווה את התהליך כדי להבטיח שההסכם יהיה תקף, מקיף, ברור וניתן לביצוע בכל תרחיש אפשרי.

סוגי הסכמי ממון – איזה הסכם ממון יתאים לכם?

ישנם כמה סוגים שונים של הסכמי ממון, שנבדלים זה מזה לפי מספר קריטריונים:

הסכם ממון לפני נישואין

הסכם ממון שנערך ונחתם טרם הנישואין ומגדיר את מערכת היחסים הכלכלית עם הכניסה לנישואין. אם בני הזוג עורכים הסכם ממון לפני הנישואין מבלי שהחליטו להינשא עדיין, די באישור של נוטריון כדי להקנות להסכם תוקף משפטי מחייב. זאת בשונה מבני זוג שעומדים להתחתן או שכבר התחתנו, אשר חייבים לתקף את ההסכם בבית המשפט.

הסכם ממון לאחר נישואין

זהו הסכם ממון שנערך במהלך הנישואין, בין אם בסמוך לחתונה, אחריה או שנים רבות לאחר מכן. הסכם כזה מחייב אישור של בית המשפט לענייני משפחה.

הסכם ממון ידועים בציבור – הסכם חיים משותפים

זהו הסכם רכושי שנערך על ידי זוגות החיים יחד ללא נישואין רשמיים, במעמד של "ידועים בציבור". בפועל מדובר בהסכם שנקרא הסכם חיים משותפים, אשר מסדיר את מערכת היחסים הכלכלית בין הצדדים בתקופת החיים המשותפים ולאחריה – במקרה שיחליטו להיפרד.

הסכם ממון לפני הנישואין

הסכם ממון שיתוף רכושי

אחת הדרכים להסדרת יחסי הממון בין בני זוג היא קביעת שיתוף מלא בכל נכסיהם במסגרת הסכם הממון, כולל הרכוש שכל אחד הביא עמו לתוך הקשר וכן מה שירכשו ביחד בהמשך הדרך.

לשם המחשה, הסכם ממון כזה יכול לקבוע שכל הנכסים שבבעלות בני הזוג כיום, וכן אלו שיצברו גם בהמשך הדרך, יהפכו לקניין משותף של שניהם, להוציא נכסים מסוימים שיתקבלו על ידי מי מהם כמתנה או בירושה, שיוחרגו מכלל זה.

הסכם ממון הפרדה רכושית

בשונה מהסכם ממון עם שיתוף רכושי, ישנה האלטרנטיבה של יצירת הפרדה מוחלטת בין הרכוש של כל אחד מבני הזוג, שתישמר לכל אורך תקופת הזוגיות, תחת הכלל "מה ששלי – נשאר שלי, ומה ששלך – נשאר שלך".

במצב זה, הנכסים של כל צד יישארו בבעלותו הבלעדית גם בתקופת הנישואין, כאשר אך ורק ההוצאות השוטפות הנדרשות לניהול משק הבית המשותף, תחולקנה ביניהם. לצורך כך, הם יכולים להקים קרן מיוחדת או אף לפתוח חשבון בנק ייעודי שישמש רק למטרה זו, מטעמי נוחות וארגון.

הסכם ממון מדורג

זהו פורמט של הסכם ממון שמשלב בין הסדרים שונים לפי שלבים או תנאים מוגדרים שיתרחשו לאורך הנישואין. למשל שיתוף מלא ברכוש רק אחרי 10 שנות נישואין או אחרי לידת הילד הבכור.

הסכם ממון משולב

זוהי אפשרות ביניים לעריכת הסכמי ממון, אשר לפיה בני הזוג ישתפו זה את זה רק בנכסים נבחרים מתוך רכושם האישי. במתכונת הסכם כזו, ההחלטה אילו פריטים או זכויות יוחזקו בנפרד ואילו במשותף, מתקבלת על ידי בני הזוג בהסכמה הדדית, ביחס לכל נכס ונכס, בהתאם לרצונם. כך למשל, ההסכם יוכל לקבוע כי הרכוש שייצבר במהלך הנישואים יהיה בבעלות משותפת של שני בני הזוג, אך פריטים מסוימים ששייכים לאחד מהם, כמו עסק, חברה או זכויות סוציאליות, יוחרגו מכלל זה ויישארו בבעלותו הבלעדית.

הסכם ממון על עסק

הבאת עסק לתוך מערכת יחסים זוגית, נוטה ליצור פערים בין בני הזוג. לצורך העניין, בעל העסק משקיע מאמץ רב, נהנה מרווחים אך גם נושא בסיכונים, לעומת בן זוגו השכיר.
לכן במסגרת הכנת הסכם ממון, יש למצוא גם פתרון הוגן לאיזון הפערים הכלכליים בין הצדדים שלאחד מהם יש עסק. הדבר נכון במיוחד כאשר מדובר על עסק ששייך לשני בני הזוג או נוצר במהלך תקופת הזוגיות שלהם והוא פרי המאמץ המשותף של הצדדים.
מדובר בנושא מורכב מאוד, ולכן הסכם ממון על עסק חייב שייערך בסיוע של עו"ד הסכמי ממון מומחה, תוך התאמה מלאה למצב הספציפי של בני הזוג והעסק המדובר. רק כך ניתן יהיה לספק מענה לנושא המורכב של חלוקת הזכויות בעסק במקרה של גירושין עתידיים.

למידע נוסף על גירושין עם עסק – קראו את המאמר שלנו בנושא חלוקת עסק בגירושין

הסכם ממון חובות

הסכמי ממון נתפסים פעמים רבות ככלים המשרתים בעיקר את האינטרסים של בני הזוג בעלי הממון. עם זאת, במציאות, הסכמי ממון משמשים לא פחות כהגנה חשובה דווקא עבור בני הזוג המבוססים פחות מבחינה כלכלית. הסכם ממון יכול, למשל, לשמש כמחסום עבור בן זוג זהיר וסולידי אל מול הסיכונים העסקיים שבן זוגו העשיר יותר עלול לקחת על עצמו בעתיד, או כמגן מפני תביעות חוב של נושים.

כלומר, אם אתם עומדים להינשא, ולבן או בת זוגכם יש חובות קיימים, או שהם בעלי עסק שעלול להיקלע חלילה לקשיים כלכליים ולצבור התחייבויות גדולות בעתיד – הסכם ממון יכול להציע פתרונות הולמים גם לסוגיה הזו.

ליווי עורך דין בתהליך הסכם ממון

הסכם ממון ללא עורך דין

אז בשעה טובה ומוצלחת, החלטתם שאתם רוצים להתקדם עם הסכם ממון. ביצעתם תחקיר ראשוני ברשת, הבנתם את הנושאים המרכזיים שצריך להתייחס אליהם, ואפילו השגתם דוגמאות של הסכמים קיימים. נדמה שיש לכם את כל המידע והכלים לערוך את ההסכם בכוחות עצמכם. בשלב זה, אולי אפילו עולה בכם המחשבה שאפשר לחסוך את העלות של עורך דין ולנסח את ההסכם לבד. אך חשוב שתדעו: לא מומלץ בשום פנים ואופן לערוך הסכם ממון ללא סיוע של עורך דין מקצועי!

האם טכנית ניתן לערוך לבד הסכם ממון? כן, זה אפשרי. האם יש מניעה חוקית לעשות זאת ללא עורך דין? לא, החוק מאפשר זאת (למרות שאסור לגורם שאינו עו"ד לייצג אתכם בכך, לפי הוראות סעיף 20 בחוק לשכת עורכי הדין).

ובכל זאת, יש שלל סיבות מדוע זוהי טעות חמורה לעשות את זה לבד. ראשית, הסכם ממון הוא מסמך עם תוקף ארוך טווח. בבוא העת, גם אם זה יקרה רק בעוד עשרות שנים, תצטרכו לעמוד בתנאיו, ובפרט אם חלילה תתגרשו בנסיבות פחות טובות. אין לכם באמת יכולת לחזות את כל המצבים והתרחישים שעלולים לקרות בעתיד הרחוק. עורך דין עם ניסיון ומומחיות בהסכמי ממון יידע לתת את הדעת על זה ולנסח הסכם עמיד ומקיף שיעמוד במבחן הזמן.

במרוצת השנים אתם צפויים גם לעבור תהפוכות כלכליות משמעותיות. נניח שיש לאחד מכם היום דירה על שמו, ואתם מתכננים שהיא תישאר שלו במקרה של פרידה. אבל עם השנים אפשרי שהיא תימכר, הכסף יושקע בדירה משותפת נוספת שתירשם על שניכם, ואז אולי גם היא תימכר לטובת דירה גדולה אחרת. אם לאחר 15 שנה תחליטו להיפרד, בלי הסכם ממון שנוסח כהלכה על ידי עו"ד מנוסה, אתם תמצאו את עצמכם מסובכים בבתי משפט, נאבקים מה יעלה בגורלו של הכסף שמקורו בדירה שהייתה של אחד מכם לפני הקשר וכן הלאה.

דבר נוסף שחשוב להבין הוא שבמצב של עריכת הסכם ממון אתם נמצאים בעמדות מנוגדות. קיימים פערים בהכנסות, ברכוש, בכישורים וכו'. אם תתנהלו לבד, אתם מסתכנים שהצד החזק והדומיננטי יותר ינצל את כוחו ויוביל לנוסח הסכם שמיטיב איתו, ועלול לפגוע בכם בטווח הרחוק. לכן אתם זקוקים להגנה מקצועית של עורך דין, שישמור על האינטרסים של כל אחד מכם, גם אם המטרות שלכם מנוגדות. לא תמיד זה נובע מכוונות זדון, לפעמים פשוט כל אחד רואה את הדברים קצת אחרת. ולכן חייבים להיעזר בגורם מתווך חיצוני בעריכת הסכם הממון.

בשורה התחתונה, ניסוח הסכם ממון בלי עורך דין זה כמו לבנות בית בלי קונסטרוקטור, או לקחת תרופה בלי מרשם רופא. כשדברים ישתבשו, וההסכם יתברר כחסר או פגום, סביר להניח שתשאלו את עצמכם מי אחראי לכך ואל מי תפנו. כשעורך דין מומחה מנסח את ההסכם, הוא מבוטח בביטוח אחריות מקצועית למקרה של טעויות בהסכם שיגרמו ללקוחותיו לנזק. אבל כשאתם מורידים נוסח של הסכם ממון מהאינטרנט ועורכים אותו לבד, אתם גם נשארים לגמרי לבד מול התוצאות, בלי כתובת ובלי גב. בעינינו זה סיכון שאסור לאף אחד לקחת.

אישור נוטריון / בית משפט להסכם ממון

הסכם ממון שנערך בין בני זוג נשואים או כאלו שבדרך לחתונה, חייב להיות בכתב ולעבור אישור של רשות שיפוטית מוסמכת – בית משפט לענייני משפחה או בית דין דתי (כשמדובר בבני זוג יהודים – בית הדין הרבני).

לעומת זאת, כשההסכם נחתם עוד לפני הנישואין, קיימת אפשרות לאמת אותו בפני נוטריון, ללא צורך בפנייה לבית המשפט או לבית הדין.

הסדר שונה חל על הסכמי ממון בין ידועים בציבור (המכונה "הסכם לחיים משותפים") ועל הסכמי ממון של בני זוג חד מיניים. במקרים אלו אין חובה לקבל אישור של בית המשפט, ודי בעריכת ההסכם וחתימה עליו כדי שיקבל תוקף מחייב מכוח דיני החוזים הכלליים. יחד עם זאת, כיום בישראל אפשר לפנות לבית המשפט לענייני משפחה ולקבל אישור גם להסכמים מסוג זה.

חשוב לציין שכאשר נדרש אישור של ההסכם, בין אם על ידי בית המשפט, בית הדין או נוטריון, הגורם המאשר יוודא תחילה שבני הזוג חתמו על ההסכם מתוך רצון חופשי ומודעות מלאה למשמעויותיו ולהשלכותיו המשפטיות.

חובת אישור ההסכם היא לא רק עניין טכני, אלא תנאי הכרחי לכך שההסכם ייחשב כתקף.
הסכם ממון מלפני הנישואין או לאחר הנישואין שלא אושר בהתאם לדין, נעדר תוקף משפטי מחייב. כלומר, במקרה של גירושין או פרידה לא ניתן יהיה להסתמך על הוראותיו (אלא במקרים חריגים בהתבסס על עילות מתחום דיני החוזים).

לבסוף, יש לזכור שהסכם ממון איננו מסמך סטטי וניתן לערוך בו שינויים במהלך השנים בהתאם לנסיבות משתנות. כל עדכון כזה צריך להיעשות בכתב ולהיחתם על ידי הצדדים (רצוי בהנחיית עורך דין), ולעבור שוב אישור פורמלי (פרט למקרים של תיקונים מינוריים).

עלות אישור הסכם ממון

נכון לשנת 2024, להלן הסכומים הנדרשים לשם קבלת אישור להסכם ממון:

כדי לקבל אישור מבית המשפט לענייני משפחה, יש לשלם אגרה כוללת של 585 ש"ח, המורכבת מאגרת בית משפט בסך 505 ש"ח ואגרת פרוטוקול בסך 80 ש"ח.

לחלופין, אם מדובר בהסכם ממון שנערך לפני שבני הזוג החליטו להתחתן, ניתן להסתפק באימות ההסכם בפני נוטריון. עלות האימות הנוטריוני הבסיסית היא 420 ש"ח בתוספת מע"מ. אם נדרשים עותקים מאומתים נוספים, יש לשלם 70 ש"ח + מע"מ עבור כל עותק כזה.

שאלות נפוצות על הסכם ממון

ישנן כמה שאלות נפוצות שעולות בשיחות הייעוץ שלנו עם לקוחותינו, בנושא הסכמי ממון:

מהן ההשלכות של הסכם הממון על מס רכישה ומס שבח?

לנוסח של הסכם הממון יכולות להיות לעתים גם השפעות על תשלומי מס רכישה ומס שבח לרשויות המס. עקרונית, החוק מתייחס לבני זוג וילדיהם כאל תא משפחתי אחד לעניין המיסוי. לכן ההנחה היא שאם יש לאחד מבני הזוג נכס או דירה, הם שייכים למעשה לשניהם. מטרת העיקרון הזה היא למנוע העברות פיקטיביות של נכסים בין בני זוג רק כדי לחסוך במס. 
אולם, בפסיקת בית המשפט העליון (הלכת שלמי) נקבע כי אפשר לסתור חזקה זו אם מתקיימים שני תנאים:
 – יש הסכם ממון שקובע הפרדה רכושית ברורה בין בני הזוג.
 – בני הזוג אכן מיישמים את ההפרדה הרכושית הלכה למעשה (אין הנאה או שימוש משותף בנכס).

כלומר, הסכם ממון המנוסח היטב יכול לאפשר להכיר בכך שנכס ששייך רק לאחד מבני הזוג, אינו אמור להילקח בחשבון לעניין חישוב מס רכישה על דירה חדשה שנרכשת, או מס שבח בעת מכירת דירה.
עם זאת, רשויות המס נוהגות לבדוק היטב האם לא מדובר בהסכם למראית עין בלבד שלא מיושם בפועל. הם עשויים לבחון למשל האם יש שימוש ונשיאה משותפים בהוצאות הדירה. לכן חשוב שההפרדה הרכושית תהיה אמיתית ולא רק על הנייר.

בהקשר זה חשוב מאוד להיוועץ עם עורך דין המומחה גם לדיני מיסים, שיוכל לנסח את הסכם הממון ולהתאימו כך שימקסם את החיסכון במס ויאפשר את ביצוע ההפרדה הרכושית באופן המיטבי גם מול רשויות המס.

מה מעמדו של הסכם ממון מול צוואה?

הסכם ממון קובע את הזכויות הרכושיות של בני הזוג בעודם בחיים, ומסדיר את חלוקת הרכוש במקרה של גירושים. לעומת זאת, צוואה קובעת את אופן חלוקת הרכוש של אדם לאחר מותו.
לפי חוק יחסי ממון, הסכם ממון לא יכול להתייחס לחלוקת עיזבונו של אדם לאחר מותו. רק באמצעות צוואה אדם יכול להורות מה יעלה בגורל נכסיו ורכושו לאחר פטירתו.
בהיעדר צוואה, יחולו הוראות חוק הירושה הקובע למשל כי בן הזוג שנותר בחיים יקבל את חלקו בעיזבון המנוח לפי הכללים הקבועים בחוק. וזאת ללא תלות בשאלה האם היה הסכם ממון שהפריד את הרכוש בין בני הזוג.

מחפשים עורך דין הסכם ממון שישמור על זכויותיכם?

הסכם ממון הוא כלי משפטי וכלכלי רב עוצמה, שיכול לסייע לבני זוג רבים להסדיר את יחסי הממון ביניהם באופן הוגן, צודק ומוסכם. עם זאת, על מנת שההסכם יהיה יעיל, מקיף ובר תוקף לאורך זמן, חשוב מאוד שהוא ייערך בצורה מקצועית ומדויקת, תוך לקיחה בחשבון של מגוון ההיבטים המשפטיים והאישיים הרלוונטיים. לכן, אנו ממליצים בחום לכל מי ששוקל עריכת הסכם ממון להיוועץ עם עורך דין מנוסה ומומחה בתחום דיני המשפחה. 

אם גם אתם מעוניינים בהסכם ממון שייתן מענה מקיף לצרכים הספציפיים שלכם ויעניק לכם ביטחון ושקט נפשי, אתם מוזמנים ליצור קשר עם משרדנו משרד עו"ד משפחה MGN. נשמח ללוות אתכם באופן אישי ומסור לאורך כל הדרך, ולסייע לכם לנסח הסכם ממון אמין, מקצועי והוגן שיגן על העתיד הכלכלי המשותף שלכם בכל מצב.

לתיאום פגישת ייעוץ ראשונית – חייגו עכשיו.

השאירו פרטים ונחזור אליכם
לייעוץ ראשוני ללא התחייבות.

כתבות נוספות

השאירו פרטים ונחזור אליכם
לייעוץ ראשוני ללא התחייבות.

מאמרים אחרונים

הסכם ממון על דירה 

הסכם ממון על דירה 

הסכם ממון על דירה הוא מסמך משפטי חשוב שמסדיר את זכויות בני הזוג בנכס המקרקעין המשמעותי ביותר – דירת המגורים שלהם. הסכם זה מגן על

המשך קריאה
הסכם חיים משותפים

הסכם חיים משותפים

הסכם חיים משותפים הוא מסמך משפטי חשוב שמסדיר את מערכת היחסים הכלכלית והאישית בין בני זוג החיים יחד ללא נישואין. הסכם זה מעניק ביטחון ויציבות

המשך קריאה
הסכם הורות משותפת

הסכם הורות משותפת

הסכם הורות משותפת הוא חוזה משפטי מחייב בין שני אנשים שמעוניינים להביא ילד לעולם ולגדל אותו ביחד, מבלי להיות בזוגיות רומנטית זה עם זה. ההסכם

המשך קריאה

השאירו פרטים ונחזור אליכם
לייעוץ ראשוני ללא התחייבות.