הסכם הורות משותפת הוא חוזה משפטי מחייב בין שני אנשים שמעוניינים להביא ילד לעולם ולגדל אותו ביחד, מבלי להיות בזוגיות רומנטית זה עם זה. ההסכם מגדיר את אופן חלוקת האחריות, הזכויות והחובות של כל אחד מההורים כלפי הילד בהיבטים שונים לאורך שנות גידולו.

במאמר זה נדון בהרחבה בסוגיות הבאות:

 • מדוע חשוב לחתום על הסכם הורות משותפת?
 • כמה עולה הסכם הורות משותפת?
 • מתי הזמן הנכון לחתום על הסכם כזה?
 • אילו סעיפים חשוב לכלול בהסכם ומדוע?
 • איך מתמודדים עם שינויים ומחלוקות עתידיות שלא היו צפויות מראש?
 • ועוד

אם גם אתם שוקלים צעד של הורות משותפת, אתם מוזמנים לפנות אלינו במשרד עו"ד משפחה MGN לקבלת ייעוץ וליווי משפטי מקצועי בעריכה וניסוח של הסכם הורות מיטבי, שיבטיח את האינטרסים של ילדכם ושלכם כהורים, לאורך זמן.

הסכם הורות משותפת בשפה פשוטה

כמה עולה הסכם הורות משותפת?

מחיר הסכם הורות משותפת נע בטווח שבין כ- 4,000 ₪ לכ- 40,000 ₪. העלות של הסכם הורות משותפת יכולה להשתנות באופן משמעותי בהתאם למורכבות המקרה ולניסיון עורך הדין. 
ככל שיש יותר סוגיות מורכבות הדורשות התייחסות וככל שמדובר על עורך דין משפחה מומלץ וותיק יותר, כך המחיר צפוי לעלות.

עם זאת, חשוב לזכור כי השקעה בהסכם הורות משותפת איכותי עשויה לחסוך עשרות ואף מאות אלפי שקלים בטווח הארוך, שכן הסכם מקיף וברור יכול למנוע מחלוקות ועימותים משפטיים יקרים סביב גידול הילד המשותף. לכן, ההשקעה הכספית בהסכם לרוב תשתלם בסופו של דבר.

משרד עורכי דין נחום, ג'ארדשטיין-משלי
ייצוג משפטי מוביל בתחום המשפחה
נחום גרארד

על מה בעצם אתם חותמים בהסכם הורות משותפת ולמה זה חשוב?

כאשר הורים חותמים על הסכם הורות משותפת, הם למעשה מתחייבים למסמך משפטי שמגדיר את הזכויות והחובות של שניהם בכל הקשור לגידול ילד משותף, החל מההיריון ועד לבגרותו.
ההסכם מסדיר סוגיות מרכזיות כגון חלוקת זמני שהות, אחריות הורית, מזונות, מגורים, חינוך, בריאות ועוד.

זהו הסכם חשוב משום שהוא מאפשר תיאום ציפיות וקביעת כללים ברורים מראש, במיוחד כשההורים אינם בזוגיות. הוא מונע הפתעות ומספק כלים להתמודדות עם סוגיות עתידיות, ובכך מפחית את הסיכון למחלוקות שיפגעו בילד ובמי מהוריו. 

חתימה על ההסכם לפני ההיריון מעניקה להורים שקט נפשי ולילד סביבה יציבה ומוגדרת, ומהווה בסיס הכרחי לקשר בריא בין ההורים לילד.

מתי נהוג לחתום על הסכם הורות משותפת?

את הסכם ההורות המשותפת ניתן לערוך ולחתום בכל שלב החל מקבלת ההחלטה להביא ילד במשותף ועד ללידתו. יחד עם זאת, המלצה נפוצה היא לחתום על ההסכם עוד בטרם הכניסה להיריון. זאת כדי להסדיר את כל הפרטים מראש ולא להשאיר מקום למחלוקות בהמשך הדרך.

ככל שהמועד לחתימה על ההסכם יהיה מוקדם יותר, כך ההסכם יוכל להיות מקיף ומפורט יותר ולהתייחס לשלל תרחישים אפשריים. תכנון מוקדם של הסוגיות השונות סביב הבאת הילד ועוד בשלב תכנון ההיריון יאפשר לתת מענה להיבטים רבים יותר מבעוד מועד ולגבש הסכמות בנוגע להם.

עם זאת, חשוב להדגיש כי גם הסכם שנחתם לפני ההיריון לא יוכל להיכנס לתוקף באופן רשמי לפני לידת התינוק. על ההורים לפנות לבית המשפט לענייני משפחה לאחר הלידה על מנת לאשר את ההסכם ולהפוך אותו למחייב.

בית המשפט יבחן כל מקרה לגופו, יוודא שההסכם תואם את טובת הילד, ורק אז יאשר אותו ויתן לו תוקף של פסק דין. הסכם בנוגע לילד שלא יעבור אישור שיפוטי לא יהיה תקף.

לכן, העיתוי האידיאלי לחתימת הסכם הורות הוא בטרם ההיריון על מנת להגדיר מסגרת ברורה ומפורטת ככל האפשר, אך האישור המשפטי הסופי שלו יתקיים רק לאחר לידת הילד.

אילו סעיפים כדאי לכלול בהסכם הורות משותפת

הסכם הורות משותפת צריך להקיף את כל ההיבטים האפשריים שעשויים להיות רלוונטיים מרגע ההחלטה על הבאת ילד ועד הגיעו לבגרות. ניתן לחלק את הסעיפים המרכזיים לפי התקופות והנושאים הבאים:

הצהרות ההורים

בתחילת ההסכם יופיעו הצהרות של שני ההורים על כוונתם להקים מסגרת יציבה ותומכת לילד, תוך התחייבות לפעול למען טובתו בכל עת ולקבל החלטות בעניינו מתוך אחריות ושיקול דעת הורי.

זכויות וחובות במהלך ההיריון 

פירוט הזכויות והחובות של ההורים בתקופת ההיריון, לרבות התייחסות לעלויות הכרוכות בבדיקות רפואיות, הכנה ללידה, אובדן ימי עבודה ולנוכחות האב בבדיקות ובשלבי הכנת ההיריון.

זכויות וחובות בזמן הלידה

קביעת נהלים הקשורים ללידה עצמה, לנוכחות האב בלידה, לחופשת הלידה והאבהות ולאופן חלוקת ההוצאות הכרוכות בלידה ובציוד הנדרש לאחריה.

שם הילד

הסכמה על אופן בחירת השם הפרטי והמשפחה של הילד והגדרת מנגנון לקבלת החלטה במחלוקת בנושא.

ברית מילה כן או לא

במקרה של בן, יש לקבוע האם תתקיים ברית מילה, ואם כן תחת אילו תנאים ועם אילו סייגים.

זכויות וחובות במהלך תקופת הינקות וההנקה

יש להגדיר זמני שהות מותאמים לתינוק הניזון מהנקה בתקופה הראשונה ובהמשך, וכן חלוקת אחריות על הטיפול בו ועל סיפוק צרכיו במהלך תקופה זו.

אופי המשמורת וזמני שהות עם כל אחד מהצדדים

המשמורת יכולה להיות משותפת או להתחלק בין ההורים בדרכים שונות. יש לקבוע את זמני השהות הרצויים לכל שלב בהתפתחות הילד ולהתייחס לסופי שבוע, חגים וחופשות.

תשלומי המזונות או כלכלת הילד

התייחסות למזונות כמרכיב בפני עצמו או כחלק מחלוקה שווה של הוצאות הילד, כולל קביעת גובה דמי המזונות, והאופן בו ינוהלו – בין אם באמצעות חשבון משותף, הורה מרכזי או כל דרך אחרת.

הוצאות שהות ומדור

פירוט האופן בו יחולקו בין ההורים הוצאות השהות של הילד איתם כגון אוכל, ביגוד והוצאות נלוות, ומימון המחיה שלו בכל בית.

מקום מגורים מוסכם על פי גיל הילד

הגדרת מיקומי המגורים האפשריים של הילד בכל גיל בהתאם למקומות המגורים של ההורים, למוסדות החינוך ולמרחק המותר ביניהם כדי למנוע טלטול מיותר.

חינוך

בחירת סוג המסגרת החינוכית (פרטית, ממלכתית, דתית וכו'), סוג החינוך (חילוני, דתי, חינוך ביתי), וכן התייחסות לחוגים, לימודי העשרה והוצאות חינוכיות שונות.

אסור לוותר על הסכם הורות משותפת

נסיעות לחו"ל

הסדרת תנאים ומגבלות לנסיעות של הילד או ההורים לחו"ל והגדרת החובה לעדכן זה את זה ולקבל הסכמה טרם יציאה לנסיעה ארוכה.

הפרדת רכוש

סעיף שמבהיר מעבר לכל ספק כי הורי הילד לא חולקים רכוש משותף ביניהם למעט רכוש שקשור לילד עצמו.

עתיד הילד במקרה של פטירת אחד ההורים

יש לקבוע מראש מה יקרה במקרה של פטירה חלילה של אחד ההורים או שניהם, עם מי הילד יגור בתרחיש כזה ומי יהיו האפוטרופוסים שלו, תוך התחשבות ברצון שני ההורים.

בריאות וחיסונים

תיאום בנוגע לנושאים של בריאות הילד, מתן חיסונים, קופת חולים וביטוחים רפואיים וכן אופן קבלת החלטות במצבים בריאותיים שונים.

חסכונות וביטוחים עבור הילד

תכנון חסכונות, קרנות וביטוחים לטובת עתידו של הילד וחלוקת התשלומים וההפקדות להם בין שני ההורים.

דת

הסכמה על דת הילד, על קיום טקסים דתיים כגון ברית מילה או בר/בת מצווה, על אורח החיים מבחינה דתית ועל חינוך לערכים של הדת הרלוונטית.

זכויות בני הזוג של ההורים

מקום לדון בזכויות של בני הזוג של ההורים ביחס לילד, כגון השתתפות באירועים משמעותיים או סמכויות בקבלת החלטות מסוימות.

הכנה למחלוקות

חשוב לכלול בהסכם מנגנוני יישוב סכסוכים למקרה של מחלוקות עתידיות, כגון בוררות, גישור או טיפול זוגי ולהתחייב ליישב קונפליקטים בהידברות ככל הניתן.

נושאים נוספים שכדאי לשקול להכניס

בנוסף לסעיפים המרכזיים שהזכרנו לעיל, ישנם עוד נושאים שעשויים להיות רלוונטיים בהתאם למאפיינים הספציפיים של ההורים והילד:

כשרות, צמחונות, טבעונות

אם נושאים אלו חשובים לאחד או לשני ההורים, יש להסדיר אותם בהסכם כדי שאורח החיים המועדף יישמר בשני הבתים.

הוצאות חריגות שיידרשו חינוכיות או רפואיות

במקרים של ילד עם צרכים מיוחדים, מחלה או כשרונות מיוחדים שמצריכים משאבים ייחודיים, יש לקבוע מראש איך יתחלקו ההורים במימונם.

החלטה על הורה מרכז

לעיתים ההורים קובעים שהאחריות לענייני הילד תהיה על הורה אחד, בעיקר כדי לייעל את התיאומים וההתנהלות מול גורמי חוץ. יש לציין זאת בהסכם במפורש.

עו"ד הסכם הורות משותפת

אישור ההסכם בבית משפט לענייני משפחה

לאחר גיבוש וחתימת ההסכם על ידי ההורים, נדרש כאמור אישור משפטי סופי שלו עם לידת הילד. בית המשפט יבחן את טובת הילד כשיקול מרכזי, ואם ההסכם תואם את טובתו הוא יאשר אותו ויהפוך אותו למחייב.

ללא האישור הזה, להסכם לא יהיה תוקף מחייב ואכיף. לכן חשוב לפנות בהקדם לבית המשפט לענייני משפחה לצורך כך. הפנייה נעשית בדרך כלל בתוך חודשים ספורים מהלידה, לאחר שההורים מתרגלים למצב החדש ומוכנים לקבע את ההסדרים שסיכמו ביניהם.

בית המשפט רשאי לבקש הבהרות או תיקונים להסכם במידת הצורך, כדי להבטיח שהוא אכן משרת נאמנה את האינטרסים של הילד. לאחר מכן ההסכם יקבל את אישורו ויהפוך לפסק דין מחייב שחל על שני ההורים.

היכן צפויות מחלוקות עתידיות?

למרות הרצון הטוב וההיערכות מראש, לעיתים עדיין עלולות להיווצר מחלוקות בין ההורים לאורך הדרך במספר מוקדים אפשריים:

 • מחלוקות סביב סוגיות סובייקטיביות הנוגעות לאמונות, לערכים ולהשקפת עולם כגון חינוך לדת מסוימת, חינוך לאורח חיים ספציפי, ערכים חברתיים ופוליטיים שונים וכן הלאה.
 • אי הסכמות בנושאים טעונים כגון ברית מילה, מעבר דירה משמעותי, טיולים ונסיעות ארוכות, שינויים בזמני השהות, החלטות חינוכיות או רפואיות ועוד.
 • היבטים כלכליים שלא הוסדרו כראוי או שאינם מיושמים בפועל כפי שנקבע בהסכם לרבות הפרת ההתחייבויות הכספיות של מי מההורים.
 • קשיים תקשורתיים ביחסי ההורים, אתגרים בתיאום ביניהם, אי עמידה בלוחות זמנים מוסכמים או בהעברת מידע הנוגע לילד וכד'.
 • מצבים חדשים שלא נצפו מראש בהסכם, כגון מעבר של אחד ההורים לחו"ל, מחלה כרונית שפוגעת ביכולתו לתפקד כהורה, או מערכת יחסים חדשה שמצריכה שינויים בהסדרי המשמורת.

אי לכך, למרות ההיערכות המוקדמת שמציע הסכם הורות משותפת, תמיד צריך לקחת בחשבון שיתכנו מחלוקות במהלך השנים. לכן חשוב במיוחד לקבוע מנגנונים לפתרון סכסוכים כחלק מההסכם, כדי למזער את הפגיעה בילד ולהסדיר את המחלוקות בהידברות.

מועד מוסכם לשינויים ועדכונים בהסכם בהתאם לחיים בפועל

הסכם הורות משותפת שנערך לפני לידת הילד ניתן לשינוי בהסכמת ההורים. אך עריכת שינויים בהסכם שכבר אושר בבית המשפט והפך לפסק דין, מחייבת הליך משפטי מחודש. כדי לשנותו, יש להוכיח שהתרחש שינוי נסיבות מהותי ובלתי צפוי, כמו מחלה, תאונה או מעבר דירה של הורה.

נטל ההוכחה על שינוי הנסיבות מוטל על הטוען לו ודורש ראיות מוצקות. לכן, מומלץ לכלול בהסכם סעיף "בדק בית" שקובע מועדים קבועים מראש לבחינת ההסכם ועדכונו בהתאם לצורך, כגון במלאת 3, 6 ו- 12 שנים לילד.

סעיף זה מאפשר לבחון מחדש את ההסדרים בהסכמה ולתקנם בכפוף לאישור בית המשפט, ובכך להתאים את ההסכם לצרכים המשתנים של הילד וההורים, תוך מזעור הצורך בהתדיינויות משפטיות בלתי מתוכננות.

שאלות נפוצות על הסכם הורות משותפת

להלן שאלות נפוצות על הסכם הורות משותפת:

האם נדרשת ערבות צד שלישי להסכם הורות משותפת?

מומלץ לשקול ערבות של צד נוסף מלבד ההורים בהסכם הורות משותפת, עקב מורכבותו ותוקפו הארוך. אדם המקורב לשני ההורים ויכול להעיד על כוונותיהם ולערוב להתחייבויותיהם, עשוי לתת תוקף משמעותי להסכם.
למשל, בן זוג של אחד ההורים יכול להצטרף כערב להסכם ולהגביר את הוודאות לקיומו, אך ערבותו אינה הופכת אותו להורה או אפוטרופוס לילד. עם זאת, גוברת הנכונות להעניק לבני זוג של ההורים הביולוגיים מעמד הכולל זכויות "מעין הוריות" ביחס לילד, כמו זמני שהות משמעותיים או אחריות חלקית על גידולו, בכפוף להסכם. 

האם צריך הסכם הורות משותפת גם כשמדובר במכרים ותיקים?

גם במקרה של מכרים ותיקים השוקלים הורות משותפת, מומלץ לערוך הסכם מסודר. זאת משום שהמעבר להורות עלול לערער את יחסי הכוחות ולהוביל למחלוקות בלתי צפויות, גם בקרב החברים הכי טובים. הסכם כתוב מאפשר להסדיר מראש סוגיות רבות כמו כספים, חינוך, בריאות ומשמורת שלא היו רלוונטיות קודם. הוא יספק מענה גם לשינויים עתידיים כמו מעבר דירה או זוגיות חדשה של ההורים. ככל שיהיו יותר היבטים מוסכמים וברורים מראש, כך יקטן הסיכוי לקונפליקטים.
אך ניתן להתאים את ההסכם ליחסים הספציפיים בין ההורים תוך גמישות ואמון הדדי, בהינתן שהעקרונות המרכזיים יהיו מעוגנים בו, וישמרו על טובת הילד כערך עליון.

סיכום

הסכם הורות משותפת הוא כלי חיוני לכל מי שמעוניינים לחלוק את ההורות על ילד ללא מערכת יחסים זוגית. ההסכם מסדיר את כל ההיבטים המשפטיים, הכלכליים והמעשיים הקשורים לגידול הילד ומספק מסגרת ברורה למימוש ההורות המשותפת לאורך שנים. אולם מדובר במסמך מורכב הדורש מומחיות וניסיון כדי לנסחו באופן שיימנע פערים או שגיאות שעלולות לסבך את ההורים בעתיד.

לכן אם אתם שוקלים הורות משותפת או נמצאים בעיצומו של התהליך, אל תהססו לפנות אל משרד עו"ד משפחה MGN. אנו מציעים ייעוץ מקצועי, ניסוח מדויק של הסכמי הורות וליווי צמוד לאורך כל הדרך, כולל סיוע באישור ההסכם בבית המשפט ובאכיפתוך. צרו איתנו קשר כעת ואנו נדאג שההסכם שלכם יהיה בסיס איתן ובטוח לגידול ילד מאושר ואהוב במשותף.

השאירו פרטים ונחזור אליכם
לייעוץ ראשוני ללא התחייבות.

כתבות נוספות

השאירו פרטים ונחזור אליכם
לייעוץ ראשוני ללא התחייבות.

מאמרים אחרונים

הסכם ממון על דירה 

הסכם ממון על דירה 

הסכם ממון על דירה הוא מסמך משפטי חשוב שמסדיר את זכויות בני הזוג בנכס המקרקעין המשמעותי ביותר – דירת המגורים שלהם. הסכם זה מגן על

המשך קריאה
הסכם חיים משותפים

הסכם חיים משותפים

הסכם חיים משותפים הוא מסמך משפטי חשוב שמסדיר את מערכת היחסים הכלכלית והאישית בין בני זוג החיים יחד ללא נישואין. הסכם זה מעניק ביטחון ויציבות

המשך קריאה
הסכם הורות משותפת

הסכם הורות משותפת

הסכם הורות משותפת הוא חוזה משפטי מחייב בין שני אנשים שמעוניינים להביא ילד לעולם ולגדל אותו ביחד, מבלי להיות בזוגיות רומנטית זה עם זה. ההסכם

המשך קריאה

השאירו פרטים ונחזור אליכם
לייעוץ ראשוני ללא התחייבות.