משרד עורכי דין משפחה MGN

מה צריך לדעת לפני שמתגרשים?

מה צריך לדעת לפני שמתגרשים

הגעתם להחלטה שברצונכם להפריד כוחות מבן זוגכם?
יש המון דברים שצריך לתת עליהם את הדעת לפני שמתחילים בהליך הגירושין.
אם אתם רוצים להבין:

 • כיצד עובד הליך גירושין בישראל?
 • מה חייבים לעשות ומה אסור לעשות?
 • מה קריטי לדעת לפני שבכלל מתחילים?

המשיכו לקרוא

התכוננו והכירו – תהליך גירושין בישראל

לפני שמתחילים בתהליך הגירושין, חשוב לדעת שבישראל קיימות שתי ערכאות שיפוטיות עם סמכות שיפוט מקבילה: 

 1. בתי המשפט לענייני משפחה.
 2. בתי הדין הרבניים. 

קיומן של שתי ערכאות מקבילות אלו יוצרת "מרוץ סמכויות" בין אלו אשר רוצים להתגרש. מי מבניהם שיגיש ראשון בקשה ליישוב סכסוך לערכאה המועדפת עליו, בעצם קובע לאיזו ערכאה שיפוטית יוגשו התביעות במידה והצדדים לא יצליחו ליישב את הסכסוך בלי עזרת הערכאות.

כיום, בכל מקרה שרוצים להתגרש, חובה להגיש קודם בקשה ליישוב סכסוך במשפחה למזכירות הערכאה המועדפת, אשר תעביר את הבקשה ליחידת הסיוע של משרד הרווחה שליד בית המשפט או בית הדין. כמובן שבטרם הגשת בקשה כזו, רצוי קודם לכן להתייעץ עם עורך דין לענייני משפחה.

משרד עורכי דין נחום, ג'ארדשטיין-משלי
ייצוג משפטי מוביל בתחום המשפחה
עו"ד לאה משלי גירארדשטיין

לאחר הגשת הבקשה ליישוב סכסוך תופנו אל יחידת הסיוע שליד בית המשפט או בית הדין לשיחה עם עובדת סוציאלית, שתציע לכם דרכים שבהן תוכלו לפתור את הסכסוך.

בעוד את הליך הגירושין עצמו ואת סידור הגט ניתן לערוך אך ורק בבית הדין הרבני, הליכים הקשורים לגירושין בנושאי משמורת ילדים, הסדרי שהות, מזונות אישה וילדים, פירוק שיתוף וכו' ניתן לנהל גם בבית המשפט לענייני משפחה. 

על מנת שתוכלו להשיג את מה שמגיע לכם התייעצו בעורך דין גירושין מומחה, בהקדם האפשרי

על מנת שתוכלו להשיג את המירב בהסכם הגירושין – התייעצו בעורך דין גירושין מומחה, בהקדם האפשרי

בראש ובראשונה, יש לפנות לעורך דין שעיקר עיסוקו בענייני משפחה. עורך הדין ינחה אתכם כיצד עליכם לפעול, לאיזו ערכאה כדאי לפנות במרוץ הסמכויות – לבית משפט לענייני משפחה או לבית הדין הרבני, ומה כדאי ומה אסור לעשות תוך כדי התהליך.

הייעוץ המשפטי יתייחס לכל הסוגיות הרלוונטיות להליך הגירושין, כגון מזונות אישה וילדים, אופן חלוקת הרכוש המשותף, משמורת ילדים, הסדרי ראיה וכדומה. רק כך תוכלו להתכונן כראוי הן מבחינה משפטית, הן מבחינה אסטרטגית, הן מבחינה כלכלית והן מבחינה רגשית. 

איסוף ראיות לקראת תחילת התהליך

הליך גירושין מצריך איסוף מידע רב לו בוודאות תזדקקו בהמשך – מסמכים, קבלות, חשבוניות, תעודות, מכתבים וכל מה שנראה לכם רלוונטי או חיוני. חשוב מאוד כי תדאגו לאסוף מידע הנוגע לרכוש, התחייבויות, הכנסות והוצאות. 

חשוב גם לתעד ולאסוף חומרים כולל הקלטת שיחות וסיטואציות מהותיות להליך הגירושין. אך על מנת שניתן יהיה להשתמש בחומרים אלו בבית המשפט, דאגו לפני כן לקבל הדרכה מעורך הדין שלכם לגבי שמירה על חוק הגנת הפרטיות וחוק האזנת סתר.

ההבדל בין טענה המגובה במסמכים לטענה שאינה מגובה במסמכים הוא גדול מאד. לפיכך, מלאכת איסוף הראיות היא קריטית.

חשוב שתדעו - טיפ לאיסוף ראיות

האם יש צורך לשכור חוקר פרטי?

במידה ועולים בכם חשדות בנוגע להברחת נכסים או בגידה, שכרו חוקר פרטי שיוכל לאשש או להפריך את החשדות שלכם, ויוכל להשפיע גם על בחירה של הערכאה השיפוטית המתאימה לכם (למשל- במקרה בו תתגלה בגידה). 

חוקר פרטי גם יכול לאתר את הנכסים שהוברחו או להשיג לכם ראיות על ביצוע הברחת הנכסים, בהן תעשו שימוש בפני בית המשפט בבואו לאזן את הרכוש ביניכם.

דעו, לבגידה יש השפעה רבה על הזכויות שלכם ועל ההסכם הסופי

בגידה וקיום יחסי מין מחוץ לנישואין, עלולים להוות עילה לגירושין ולחיוב בגט. כמו כן, יש בהם כדי להשפיע על זכויות בבית הדין הרבני, כגון מזונות אישה וכתובה. 

האם כדאי לעזוב את הבית או לא?

עזיבה את הבית עלולה להשפיע על שאלת ה"אשם" בפירוק של קשר הנישואין, דבר אשר יידון בבית הדין הרבני. 

אישה שעוזבת את הבית עלולה לאבד את זכותה למזונות אישה ולכתובה. גבר שעוזב את הבית עלול להיות מחויב בתשלום מזונות אישה ותשלום הכתובה בעת הגירושין.

יצוין כי עד לחיוב פירוק השיתוף בדירה וכל עוד בית המשפט לא הורה על יציאת אחד הצדדים מהדירה, אף אחד מהצדדים לא מחויב לעזוב את דירת המגורים המשותפת. 

במידה ואחד הצדדים בחר בכל זאת לעזוב את הבית, עליו להמשיך לכלכל את הילדים המשותפים ולהמשיך לשלם את ההתחייבויות המשפחתיות שלקח על עצמו (הוצאות דיור וכו').

מה חשוב לעשות כדי להגיע להסכם הכי טוב עבורכם?

קודם כל, חשוב לבחור בעורך דין מתאים שידאג לכם להסכם גירושין איכותי, שאמור לכסות בצורה הרמטית את כל הנושאים בהווה ובעתיד. ההסכם צריך לכלול בתוכו נושאים שיש להחליט עליהם בטווח המיידי כמו:

 • משמורת וחלוקת זמני שהות של הילדים
 • מזונות
 • דירת המגורים
 • רכוש משותף וזכויות אחרות ונושאים שעלולים לצוץ בהמשך (שינוי כתובת מגורים, טיסות לחו"ל וכו').

הסכמי גירושין הינם הסכמים הצופים פני עתיד, וככאלה- חשוב שהם יהיו מקיפים ומפורטים. ככל שההסכם יהיה מפורט יותר, כך יקטן הסיכוי להיתקל במחלוקת לא פתורה שתוביל את בני הזוג להליך משפטי.

המלצות לגבי ילדים מתחת לגיל 18

הליך גירושין הוא מורכב וקשה עבור שני הצדדים. כאשר יש גם ילדים מעורבים בעניין, ההליך נעשה קשה ומורכב אפילו יותר. לכן, כאשר מתקבלת ההחלטה להתגרש, חשוב לחשוב קודם כל על טובת הילדים ולקחת כל החלטה תוך חשיבה על ההשפעה שלה על הילדים.

טיפ זהב - טובת הילדים

אחד מתפקידכם כהורים הוא לעשות את כל המאמצים כדי שהילדים לא ייפגעו בתהליך. להעניק לילדיכם את כל הביטחון והתמיכה לה הם זקוקים. הגישה בה תנקטו והיכולת שלכם ליצור אווירה נוחה ופרידה חברית ככל שניתן, תקבע איך ייראה התהליך.

מרבית ההסדרים אשר צריכים להגיע אליהם בעת גירושין, מתייחסים להתנהלות היומיומית עם הילדים:

 • היכן הילדים יגורו? 
 • האם הם יישארו באותו המוסד הלימודי? 
 • באיזו תדירות יתראו עם כל אחד מההורים? 
 • וכו'. 

כדי להגיע להסדרים בריאים ונכונים עבור הילדים ועבור התא המשפחתי במתכונתו החדשה, אל תהססו להיעזר – ייעוץ זוגי, הדרכה הורית, סדנאות, ייעוץ פסיכולוגי וכו' – כל מה שיסייע לכם לעבור את התהליך הזה במינימום פגיעה ועל הצד הטוב ביותר.

שמרו על החוק בכל הקשור לתהליך הגירושין

קחו בחשבון שעבירה על החוק לפני או במהלך הליך גירושין עלולה להוביל להטלת סנקציות כלפיכם מצד בית המשפט. אסור לכם להצטייר בערכאות כמי שפעלו בחוסר תום לב. הימנעו מפעולות אימפולסיביות, לרבות נקיטת אלימות, איומים, האשמות שווא במשטרה, עדויות שקר בבית המשפט, הברחת נכסים וכו'.

שמרו את המכרים והסושיאל שלכם מחוץ לתהליך

הנטייה הטבעית שלנו היא להתייעץ עם אנשים הקרובים אלינו, כמו חברים ובני משפחה. אולם, בכל הקשור לגירושין, אין לקרובים אלינו את הכלים המקצועיים והיכולת לסייע לכם. 

עצות ממכרים עלולות לגרום לכם לקבל החלטות שגויות. כל הליך גירושין הוא ייחודי והאחד אינו דומה לאחר, וייעוץ לא מתאים עלול להוביל לסיבוכים ולעלויות משפטיות מיותרות.

בנוסף, מומלץ לנהל את הליך הגירושין בזהירות ותוך שמירה מרבית על דיסקרטיות.

דאגו לגבש הסכם גירושין הוגן – זה ישתלם לכם בעתיד

כדי לגבש הסכם גירושין מפורט, מקיף והוגן מומלץ להסתייע בשירותיו של עורך דין מנוסה בתחום הגירושין, שיידע להסביר את המשמעויות של ההסכמות בסוגיות הנלוות לגירושין, יערוך עבורכם הסכם גירושין מטיב ויגיש אותו לקבלת תוקף פסק דין. לאחר קבלת האישור המבוקש, הצדדים יוכלו לקבל את הגט ללא שהות.

הימנעו מהסלמת הסכסוך בתקופת גיבוש הסכם הגירושין

הליך גירושין הוא קשה, עמוס ומוצף ברגשות לכל הצדדים והמעורבים בו, ועלול לעורר מתיחות רבה. חשוב מאוד לקבל החלטות בצורה מתונה ושקולה ולהפעיל שיקול דעת בריא. הקפידו לא לקבל החלטות בכעס, לא לעשות או לומר דברים שתצטערו עליהם בהמשך, על מנת שלא להסלים את הסכסוך בתקופה כה רגישה.

בתהליך המורכב של הגירושין אתם צריכים שיהיה לכם עוגן.

שאלות נפוצות לפני גירושין

אספנו עבורכם מספר שאלות נפוצות שמעניינות אנשים שנמצאים לקראת או בתחילת הליך גירושין, אם לא מצאתם את השאלה שלכם ברשימה, או שאתם זקוקים לייעוץ פרטני, צרו איתנו קשר ונשמח לעזור. 

מה ההתייחסות לגבי מתנות וירושות בהסכם גירושין?

על פי חוק יחסי ממון, רכוש וחובות שנרכשו במהלך נישואים נחשבים בדרך כלל כרכוש משותף המחולק שווה בשווה בין הצדדים. ישנם חריגים לגבי רכוש שנרכש בדרך של מתנה או ירושה על ידי צד אחד ולרכוש שנרכש בתמורה ממכירת נכס שהיה בבעלות צד אחד לפני הנישואין. אם המקרה מורכב, מומלץ להתייעץ עם עו"ד.

מה נכון לעשות עם חיות המחמד בהסכם גירושין?

ככל שתגיעו להסכם גירושין, מומלץ לתת את הדעת גם על חיית המחמד המשותפת. במידה ולא תשכילו לעשות זאת, בית המשפט לרוב יבחן על שם מי רשומה חיית המחמד, מי נהג לטפל בה וכו'. לאחר שיקבע מי יקבל את חיית המחמד, בית המשפט יקבע איזה פיצוי כספי יקבל בן הזוג השני בעבור כך.

האם ניתן לבטל הסכם גירושין?

קשה מאוד לבטל הסכם גירושין שאושר על ידי הערכאה השיפוטית וניתן לו תוקף של פסק דין, זאת לאור עקרון סופיות הדיון. נטל ההוכחה שיוטל עליכם על מנת להוכיח כי יש לכם עילות לביטול הסכם גירושין יהא גבוה מהרגיל וביטול הסכם גירושין שאושר, יתאפשר רק במקרים חריגים.
על מנת לבטל הסכם גירושין, יש לפנות לערכאה שאישרה את ההסכם.

הנה כמה דוגמאות לעילות אשר עשויות להוביל לביטול הסכם גירושין: 
– אי רצון חופשי בחתימת חוזה
– חוסר תום לב בחתימת חוזה
– פגם בהליך שיפוטי
– הטעיה מכוונת של הצד השני
– טענת קיפוח

אם שני הצדדים הגיעו להסכמה בנוגע להסכם גירושין, האם בית המשפט מאשר אותו אוטומטית?

במקרה שבו נחתם הסכם גירושין המקובל על שני הצדדים, בו למעשה הצדדים מסדירים את כל הסוגיות הנדרשות לסיום היחסים ביניהם, ובכדי שלהסכם זה יהיה תוקף משפטי מחייב, יש להגישו לבית המשפט לענייני משפחה וזאת לצורך קבלת תוקף של פסק דין.

בית המשפט יבחן את הסכם הגירושין, יוודא כי אין בהסכם הוראות הסותרות את הוראות החוק וכי אין בהסכם סעיפים בעייתיים. אם בית המשפט ימצא שההסכם תקין והצדדים מבינים את משמעותו וערכו אותו מרצונם החופשי, הוא יאשר את ההסכם וייתן לו תוקף של פסק דין מחייב.

לסיכום

ברגע שמתחיל המשבר ואתם מבינים שהכיוון שלכם הוא גירושין, גשו לקבל ייעוץ משפטי מעורך דין בעל ניסיון וותק בתחום דיני המשפחה, הכי מוקדם שאפשר. ייעוץ נכון עשוי להיות שווה גם מאות אלפי שקלים, ויש לו השלכות מרחיקות לכת.

אם אתם נמצאים במצב זה, צרו איתנו קשר ונשמח ללוות אתכם לאורך כל הדרך.

השאירו פרטים ונחזור אליכם
לייעוץ ראשוני ללא התחייבות.

כתבות נוספות

השאירו פרטים ונחזור אליכם
לייעוץ ראשוני ללא התחייבות.

מאמרים אחרונים

הסכם ממון על דירה 

הסכם ממון על דירה 

הסכם ממון על דירה הוא מסמך משפטי חשוב שמסדיר את זכויות בני הזוג בנכס המקרקעין המשמעותי ביותר – דירת המגורים שלהם. הסכם זה מגן על

המשך קריאה
הסכם חיים משותפים

הסכם חיים משותפים

הסכם חיים משותפים הוא מסמך משפטי חשוב שמסדיר את מערכת היחסים הכלכלית והאישית בין בני זוג החיים יחד ללא נישואין. הסכם זה מעניק ביטחון ויציבות

המשך קריאה
הסכם הורות משותפת

הסכם הורות משותפת

הסכם הורות משותפת הוא חוזה משפטי מחייב בין שני אנשים שמעוניינים להביא ילד לעולם ולגדל אותו ביחד, מבלי להיות בזוגיות רומנטית זה עם זה. ההסכם

המשך קריאה

השאירו פרטים ונחזור אליכם
לייעוץ ראשוני ללא התחייבות.